Kulinář Petr Stupka doporučuje
Na evropském trhu se stále zvyšuje zájem o kvalitní potraviny. S cílem ochránit mimořádné produkty vytvořila v roce 1992 Evropská unie systém kvality značení potravin, v jehož rámci uděluje označení Chráněné označení původu, Chráněné zeměpisné označení a Zaručená tradiční specialita. „Pro mne osobně jsou značky Evropské unie označující kvalitu a původ potravin velmi cenné. Zaručují autentičnost a zároveň poukazují na jedinečnost příslušného produktu. Mohu říci, že je při svých kulinářských cestách vyhledávám a našim potravinám tuzemské produkce se sluníčky kvality fandím a podporuji je,“ sděluje Petr Stupka.

Facebook

Jak připravit kapří maso, aby zaujalo i ty, kteří hongají rádi
„Jedním ze způsobů, jak nabídnout na talíři kapra, který nemá kosti, je ten, že drobné kostičky zasyrova překrájíte ostrým nožem na droboučké kousky. Navíc níže uvedený způsob přípravy nabízí celou řadu zajímavých ochucení a je často alternativou i pro ty, kteří ryby nejedí nebo je nevyhledávají,“ vysvětluje kulinář Petr Stupka.

Kapří biftečky
Ingredience: 600 g filetu z Pohořelického nebo Třeboňského kapra 140 g kořenové zeleniny 40 g Všestarské cibule 10 g česneku 100 ml piva nebo vody bylinková sůl, sladká paprika, drcený Český kmín, lžíce škrobové moučky

Postup: Filet z kapra krájíme na tenoučké plátky včetně tenkých kostí ve hřbetní i ocasní části. Nakrájíme plátky silné 2 – 3 cm, věřte, že kostičky v pokrmu už nebudou při konzumaci patrné a nebude nutné je vybírat. Jemně nakrájenou cibuli a stejně tak nastrouhanou kořenovou zeleninu přidáme do pokrájeného rybího masa spolu s kořením, solí, škrobovou moučkou, prolisovaným česnekem, trochou piva a vše důkladně promícháme.
Za pomoci namočených rukou tvoříme ze směsi menší koule. Z nich pouhým roztlačením děláme biftečky a pečeme je na sádle v pánvi z obou stran. Také je můžeme péci v troubě na plechu vyloženém pečicím papírem. Podle velikosti cca 5 minut při teplotě 210 °C. Následně je necháme v odvětrané troubě krátce dojít. Biftečky podáváme se šťouchanými bramborami, nastavovanou kaší nebo jen se salátem a pečivem. Skvěle je doplní pažitková nebo křenová kysaná smetana. Stejně tak můžete pokrájené rybí maso doplnit třeba smetanou, sekanými bylinkami, nitkami celeru a jemně je ochutit. Hlavní však je, že si vychutnáte nejlepší maso z kapra zcela bez kostí.
Tip šéfkuchaře: Na gril nachystejte výraznější směs doplněnou nitkami slaniny, ostřejším kořením a trochou jemných ovesných vloček, které směs zahustí a svážou.

Legendární špekáček
Ani starý dobrý špekáček nevyšel z módy. Tradice je tradice a bez opékání této pochoutky, vyvolávající vzpomínky na dětské prožitky u ohýnku, by to nešlo. Pokud chcete opravdu poctivý zážitek, sáhněte po skutečných špekáčcích, ne po jejich náhražkách. Vodítkem vám může být jejich barva, vůně a celkový vzhled. „Špekáčky opatřené značkou evropského systému ochrany názvu produktu jsou pro Vás zárukou jedinečnosti receptury a přísně kontrolovaných výrobních postupů. Tato označení jsou zde pro všechny, kteří dávají přednost kvalitě a originálům před napodobeninami. Špekáčky jsou vyrobeny podle závazné receptury a výrobního postupu dle nařízení Evropského společenství,“ doplňuje Petr Stupka.
Od ostatních tepelně opracovaných masných výrobků se odlišují zejména nerovnoměrným rozptýlením částic vepřové slaniny v hrubší směsi s menším podílem kolagenního zrna, které jsou příčinou specifického vzhledu výrobku na řezu. Dalším charakteristickým znakem výrobku je souvislý pramen v přírodním střevě, v němž jsou jednotlivé špekáčky oddělené provázáním provázkem.
Důležitým odlišujícím znakem je také vyvážená skladba koření, která je spolu s daným obsahem hovězího masa a vepřové slaniny zdrojem nezaměnitelné vůně a chuti výrobku po tepelné úpravě.

Redakce FFN

www.oznaceni.eu