Ruční presovač byl vynalezen ve Francii přibližně v 19. století a je oblíbeným pomocníkem pro přípravu chutné kávy dodnes, a to nejen doma, ale dokonce i jako součást snídaňového rituálu v dobrých restauracích například právě ve Francii.

A jak na to?
Do předehřáté skleněné nádoby dejte 8-12 g, tedy dvě až tři vrchovaté lžičky středně či hruběji mleté kávy (ideální je Jihlavanka Extra Special, která je vytvořená právě pro tento typ přípravy). Dolijte asi 2 dcl vody, kterou necháte zahřát těsně k bodu varu, nejlépe na teplotu 92-96oC. Nechte louhovat asi tři minuty a poté kávovou sedlinu pomocí pístu se sítkem pomalu protlačujte na dno nádoby. Spařenou kávu přelijte do své oblíbené konvičky nebo rovnou do šálků, abyste zabránili uvolňování zbývajících hořkých látek a tříslovin z kávové sedliny pod pístem ručního presovače, a tím zhoršení chuti. Takto připravený šálek kávy si zachová plnou chuť i aroma a bude ještě lahodnější. To řekl našemu internetovému magazínu kávový specialita Pavel Šťastný.

Facebook

Kouzlo kávy pro život v pohodě
Každý šálek voňavé kávy, který si během dne vychutnáte, skrývá dlouhý příběh. Skoro rok totiž trvá pouť „černého zlata“ z kávových plantáží daleko v zemích kávového pásu poblíž rovníku, kde vykvete a v klidu uzraje v žáru slunečních paprsků, přes zpracování a pražení, až na náš stůl. Káva je přitom nejen zdrojem mimořádných požitků, pramenících z lahodné chuti a podmanivé vůně, ale je také drahocennou součástí naší kultury. Říká se, že káva je přítelem velkých myšlenek a činů. A nepochybně je zdrojem pohody, a to nejen jako šálek lahodného moku s milými lidmi, ale také jako zajímavá kulinářská přísada  - například do mnoha báječných dezertů.

Pražená káva je základ – i pro instantní kávu
Čerstvě pražená káva je přitom podstatou a výchozí surovinou pro všechny kávové výrobky, které najdete v obchodě – tedy pro pražená zrna, mletou praženou kávu, kávové kapsle nebo pody do kávových automatů i pro instantní kávu. Ta vzniká vysušením silného kávového koncentrátu, připraveného pod tlakem z nahrubo mleté pražené kávy a horké vody. Hustý roztok se suší buď horkým vzduchem (např. Jihlavanka Standard a Jihlavanka Standard Extra Jemná, nebo tzv. vymražováním, tedy sublimací při teplotách kolem -40o C (např. Jihlavanka Extra Special).

P.S.: Zítra si můžete přečíst o tom, jak si někteří spisovatelé, básníci a malíři pochutnávali na kávě.

Jarmila Štursová

www.jihlavanka.cz

www.tchibo.cz