1. DŮVOD:
Obsahují širokou škálu minerálních látek a esenciálních aminokyselin. Olivy obsahují velké množství minerálů, převážně sodík, který je velmi důležitý zejména pro lidi, kteří rádi sportují. Dále obsahují kalcium, železo, zinek, hořčík a fosfor. Zatímco obsah bílkovin je nízký (okolo 1% - 2%) obsahují všechny esenciální aminokyseliny: fenylalanin, izoleucin, leucin, lysin, metionin, threonin, tryptofan, valin, kyselinu asparagovou, kyselinu glutamovou, alanin, glycin, prolin, serin a tyrosin.

Facebook

2. DŮVOD:
Obsahují zdravé tuky. Obsah tuku v olivách se pohybuje okolo 20%, přičemž většina z nich jsou tuky nenasycené, které tělo mnohem lépe zpracuje. Největší procentuální zastoupení z mastných kyselin má kyselina olejová (77%). Olivy dále obsahují kyselinu palmitovou, linolovou, Omega 6, kyselinu linolenovou (1%) a Omega 3.

3. DŮVOD:
Obsahují vlákninu. Stolní olivy obsahují asi 3% vlákniny, která je důležitá pro dobré trávení a slouží jako prevence proti rakovině tlustého střeva. Poměr ligninu a celulózy je vždy nižší než 0,5. Olivy jsou tedy velmi dobře stravitelné.

4. DŮVOD:
Obsahují vitamíny a antioxidanty. Antioxidanty pomáhají zpomalit nebo zabránit oxidaci jiných molekul. Olivy obsahují vitaminy C a E a provitamin A, které mají významné antioxidační vlastnosti. Olivový olej obsahuje mnohem vyšší koncentraci polyfenolů, které mají velmi příznivé účinky na tělo díky jejich antioxidačním schopnostem.

5. DŮVOD:
Žádný tuk. Stolní olivy mají nízký obsah kalorií, a to zejména ve srovnání s jinými běžně konzumovanými pamlsky. Například, ve srovnání s 500 kcal, které obsahuje 100 gramů bramborových lupínků nebo oříšků, stejné množství oliv nepřesáhne hodnotu 150 kcal. Stejné množství oliv obsahuje tedy o 70 % méně kalorií.

 

100 g oliv

100 g oříšků

100 g chipsů

150 kcal

500 kcal

500 kcal

6. DŮVOD:
Jsou rozmanité. Při vaření dokážou olivy uspokojit všechny čtyři základní chutě, mohou být sladké, slané, hořké i kyselé. Tato vlastnost je činí neuvěřitelně všestrannou ingrediencí při vaření. Olivy lze využít v mnoha pokrmech od snacků přes saláty, pizzy, rizota, těstoviny, omáčky, ryby, masa až dokonce po dezerty.

7. DŮVOD:
Jsou součástí středomořské stravy. Stolní olivy jsou nezbytnou součástí středomořské stravy a zdroj olivového oleje. Jsou na druhé úrovni potravní pyramidy spolu s ovocem a zeleninou.

P.S.: Četné vědecké studie dokazují, že pro dosažení všech výhod, které stolní olivy nabízejí, bychom měli každý den sníst okolo sedmi oliv, což odpovídá přibližně 25 gramům. Olivy můžete přidat do aperitivu před večeří nebo je použít jako ozdobu talíře, či je přidat do zálivky na salát, ale také je využít jako jednu z ingrediencí v mnoha chutných receptech.

Iva Burianová

www.olivyzespanelska.cz

Fotogalerie k článku