Aby nám iberská šunka v této vzdálené země chutnala stejně tak jako Španělům, podáváme ji syrovou. Pokud ji koupíme už nakrájenou na plátky, je vhodné uchovávat ji v lednici a vyndat hodinu před konzumací, aby mohla vyniknout její charakteristická vůně a chuť.

Facebook

Správné krájení je nezbytné
Pro krájení iberské šunky i šunky serrano je vhodné použít speciální nůž jamonero. Pokud není k dispozici, je třeba šunku k řezu správně naklonit. Po ořezání příslušného množství je doporučováno kýtu zakrýt tukem, který jsme na začátku odřízli, a uchovat na suchém a chladném místě. Farmáři doporučují odkrojit jen takové množství šunky, které budeme moci zkonzumovat.

Snoubení šunky s vínem
Záměrem snoubení je harmonizovat smyslové vjemy mezi vínem a různými pokrmy. Neexistují žádná neměnná pravidla, pouze určité návody, ktré doporučují odborníci na gastronomii. Tuto šunku vynikajícíc chuti a vůně můžeme konzumovat samotnou nebo s trochou chleba. Andalůští gurmáni si ho potírají rajčetem. Dobrým doplněním jsou samozřejmě červená vína a suchá bílá vína s  trochou crianzy, která však nesmějí být příliš kyselá. Za nejlepšího společníka se však považuje sherry – vína z Jerezu, a to především fino a manzanilla.

Další iberské uzeniny
Ostatní iberské uzeniny je třeba uchovávat také na chladném a studeném místě. Pokud jsou skladovány v lednici, vyndáme je také zhruba hodinu před konzumací, aby se mohla rozvinout jejich chuť a vůně. Iberské uzeniny stejně tak jako šunka se konzumují většinou za studena a s chlebem. Jelítko morcilla a klobása chorizo se mohou upravovat smažením, jako minutka nebo jimi lze dochucovat omáčky.

Krájení má svoje zásady
Uzeniny se krájí na kolečka kolmo k ose. Nejlépe vizuálně vyniknou, pokud nůž při krájení nakloníme.

Víno i pivo
Iberské uzeniny se výborně snoubí s dobrým červeným vínem, ať už mladým či crianzou, s výraznou barvou, ovocnou složkou a vyšším obsahem alkoholu, který usnadní trávení tuku. Rovněž pivo se výborně hodí k iberské šunce i celé škále uzenin. 

Blanka Opltová

 

 

Fotogalerie k článku