Na počátku zrodu společnosti VVISS v roce 1993 stál pan Romuald Kopún a jeho volnočasová aktivita, hobby, kterému se s nadšením věnoval: pěstování jablek, roubování a šlechtění nových odrůd. Naplno se začal ovocnářství věnovat v roce 1997, kdy odkoupil zemědělskou půdu družstva Dukát Turnov s jabloňovými sady o rozloze 35 hektarů.

Chloubou společnosti je pět let starý sad v Choťovicích
S dvacetiletým odstupem hospodaří VVISS na více než 600 hektarech zemědělské půdy. Letos se v sadech VVISS sklidí přes 12 milionů kilogramů jablek, kterými jsou zásobováni nejenom zákazníci v České republice a na Slovensku, ale také v dalších zemích převážně východní Evropy. Už patnáct let firma spolupracuje se společností Tesco, které dodává téměř třicet procent jablek ze své celkové produkce. Kromě nejoblíbenějších odrůd jablek jako jsou Gala, Golden Delicious a Jonagold, dodává VVISS na prodejní pulty Tesco také hrušky, švestky, třešně, kořenovou zeleninu, jahody, ostružiny, borůvky a maliny.

Facebook

Češi mají rádi Goldeny
Sady společnosti VVISS byly původně osazeny pouze třemi odrůdami jabloní: Idared, Šampión a Rubín. Největší rozmach v pěstování jablek přišel v roce 2006, kdy byly vysazeny nové odrůdy jablek a přibyly k tomu také hrušky, třešně, višně a rybíz. Dnes VVISS pěstuje sedmnáct odrůd jablek. Největší prostor je věnován tradičním a stále oblíbeným odrůdám jako je Gala, Golden Delicious, Jonagold a pak také novějším odrůdám Breaburn a Fuji.  Velice oblíbené jsou u zákazníků také hrušky odrůd Conference a Lucas, švestky odrůdy President a třešní odrůd Kordia a Regina.

Věčný boj sadařů s nepřízní počasí
V posledních sedmi letech investoval VVISS do rozsáhlé modernizace skladů, nákupu další zemědělské půdy, ale hlavně do účelové ochrany sadů. Jednou z nejrozsáhlejších investic tak bylo vybudování systému ochrany sadů, které chrání úrodu před stále častějšími přívalovými dešti a poničením kroupami. VVISS také disponuje inteligentním systémem zavlažování, moderními sklízecími stroji, třídícími a balicími linkami s celkovou balicí kapacitou přes patnáct tun jablek za hodinu.

Letošní úroda bude patřit k nadprůměrným
Letošní sklizeň je v plném proudu, a ačkoliv by se mohlo zdát, že jaro ani léto jablkům moc nepřálo, opak je pravdou. Letos by se mělo podle odhadů sklidit v sadech společnosti VVISS přibližně 12 tisíc tun jablek, tedy téměř dvakrát více než vloni. Pro rok 2015 očekává společnost VVISS díky nově plodícím sadům produkci v celkové výši až 20 mil. kilogramů.
Odpověď na otázku spotřebitelů, zda jablka přes zimu skladovat, či nakupovat v menším množství průběžně, je více než 100 milionová investice společnosti VISS do skladu v Žernově. Ten prošel modernizací v roce 2012, je vybaven technologií ULO (Ultra low oxygen) a patří mezi nejmodernější sklady, co v Česku jsou. Pro zachování kvality je nutné jablka nejprve dostat do chladicích boxů, a poté už jsou uchovávána v kontrolované atmosféře s nízkým přístupem kyslíku tak, aby vydržela až do další úrody.
Technika proniká také do způsobu sklizně. Ta zpravidla začíná v červenci a trvá až do listopadu a probíhá za pomoci poloautomatických sklízecích strojů, které jsou schopné sklidit až pět tun jablek za hodinu. 

Táňa Pikartová

www.vviss.cz