Překvapivě polovina českých mužů si umí představit, že by zvládli roli otce na mateřské dovolené, už méně překvapivé je, že ženy jejich názor většinou nesdílejí. Děti se se svými trápeními spíše svěří tátovi, se kterým také častěji než s mámou řádí, chodí na výlety a sportují. S maminkami si děti raději čtou pohádky, zkoušejí vařit nebo se učí do školy.

Facebook

Jak s dětmi trávíme čas
Maminky se svými malými rošťáky podnikají aktivity o něco častěji než tátové. Je to ale proto, že české ženy tráví samy s dětmi mnohem více času než muži. Když má jeden z rodičů dítko na starosti, nejčastěji si spolu hrají, jdou na výlet, nebo se dívají  na televizi.
Ti svědomitější s dětmi dělají domácí úkoly a učí se. Rodiče zkrátka vždycky něco vymyslí, aby se jejich ratolest nenudila (2/3 respondentů), obzvláště tátové. Ti s dětmi sice o samotě tráví méně času než mámy, společné aktivity s potomky však promýšlejí mnohem detailněji. Svědčí o tom také to, že myslí dopředu a kromě naplánovaného programu se snaží mít vždycky připravený ještě nějaký ten záložní plán (12 %).

Jak se čeští tatínci s dětmi nejraději baví
Oproti maminkám se své ratolesti nejčastěji snaží zdokonalovat ve všemožných dovednostech (50 %) – no řekněte, kdo vás třeba naučil jezdit na kole? Určitě to byl táta, kdo vždy trpělivě běhal za kolem a držel sedlo, které po chvilce nenápadně pustil a heuréka! Od té doby většina z nás ovládla svoji rovnováhu a mohla se zařadit mezi velké. Tátové jsou také dobří k tomu, aby své potomky naučili stavět bunkry, aby uměli vylézt na pořádný strom nebo správně zakopali poklad. Na bojovníky a piráty si oproti maminkám (pouze 3 %) hrají s dětmi také spíše tatínkové (11 %).
Maminky, které musejí leckdy zvládnout pořádnou bojovku v domácnosti, si se svými dětmi hodně čtou (60 %). Na čtení pohádek, nebo slabikáře si naopak troufá pouze třetina českých otců. Více než polovina českých maminek (52 %) by pravděpodobně ve svém dítku ráda probudila umělecké sklony, neboť jej vede ke kreativitě. S dětmi si české mámy malují, vystřihují a tvoří všemožná umělecká díla ať už z formely, moduritu, nebo hlíny. Děti také velice často s maminkami vaří (49 %), což tatínky příliš nebaví (22 %). Tátové také s dětmi příliš neradi nakupují (25 %), ale zato maminky tuto dovednost se svými roštáky spolehlivě doženou (40 %).

Které hry nás s dětmi baví
Mezi oblíbené hry, které nesmí chybět v téměř 60 procentech domácností, patří logické hry a nejrůznější stavebnice. Tátové pak ještě se svými malými nezbedníky sportují (45 %) a oproti maminkám si vybírají spíše praktické hry, po kterých doma nezůstává nepořádek (16 %). Maminky zase s potomky volí spíše praktickou formu „školy hrou“, kdy si hrají na vaření, nakupování nebo uklízení (24 %).

Tátové dovolí víc
Více než polovina českých rodičů přiznala (57 %), že nad dětmi občas přimhouří oči a povolí jim to, co druhý z rodičů zakázal. A tátové jsou v tomhle ohledu o mnoho benevolentnější než mámy. Oproti maminkám, které povolují dětem zakázané aktivity jen ve 38 procentech, tátové občas podlehnou z necelých dvou třetin. Děti to s tatínky zkrátka umějí skoulet.

Nad čím rodiče nejčastěji přivřou oči
Polovina rodičů podlehne ve chvíli, kdy chce dítě hrát hry na počítači a třetina svému dítěti sem tam povolí dívat se na televizi. A přiznejme si, kdo z nás někdy svému malému mlsalovi nepovolil nějakou tu dobrotu navíc? V dnešní době se dětem podaří vyprosit víc bonbónků u 34 % rodičů. Tátové mnohem více povolují dětem hrát elektronické hry (necelá pětina), maminkám zase nevadí, pokud jejich ratolest sní svačinu v posteli (36 %), nebo když dcerky zkouší make-up, aby vypadaly jako máma (12 %). To by naopak povolily jen 3 % tatínků.
Pokud však děti zlobí, nebo pokud musejí rodiče čelit výraznějším výchovným problémům ve dvou třetinách se mámy i tátové shodli, že vše řeší spolu jako jeden tým. Jen v pětině případů je to pak spíše maminka.

Táta jako řidič
Čeští tátové se v rodině nejčastěji chopí úlohy řidiče a své děti vozí do školy, ze školy a na nejrůznější koníčky převážně oni (34 %). K úloze „řidiče“ také patří nakupování zásob a potravin, o které se stará 22 % mužů. Tatínkům také leží více na srdci než maminkám, aby se jejich potomkovi dařilo ve sportu (37 %). A v případě, že si jejich děti vjedou lidově řečeno do vlasů a hádají se kvůli hračkám, nebo z tisíců jiných důvodů, jsou to většinu oni, kdo od sebe malé raubíře roztrhne a snaží se jejich problém vyřešit (28 %).
Všichni rodiče se však shodli, že tátové jsou pro své děti také dobrými učiteli, a to hlavně co se týče sportu a jízdy na kole (20 %), ovládání počítače a všemožné elektroniky (15 %), nebo opravování a vyrábění cokoli z čehokoli (15 %). Maminky i tátové také vědí, že hygieně by své malé rošťáky měly učit spíše maminky – v tom si rozumí 99 % respondentů.

Táta na mateřské?
Polovina českých mužů si umí představit (na rozdíl od žen), že by roli na mateřské dovolené zvládli. Přičemž pokud měli tu příležitost, ihned by se pro toto řešení rozhodlo 11 procent dotázaných. Dvacetina tatínků už má tuto zkušenost za sebou a s úspěchem ji zvládli.
Názor žen se v této otázce poměrně liší, neboť 29 procent z nich si v žádném případě neumí představit, že by byl jejich partner s dítětem doma a zvládl by veškerou péči bez problémů a bez jejich pomoci. Dvě procenta žen si se svojí drahou polovičkou již role obrátily a jsou to ony, kdo funguje jako živitel rodiny, přičemž táta je doma s dětmi.

Jaroslav Kuba

www.kraftfoods.cz