1. Kontrola střechy je nezbytná
S prohlídkou domu začněte systematicky od střechy. Důležité je ověřit, zda někudy do domu nezatéká. Pokud najdete podezřelé místo, obraťte se na odborníka. „Snažte se o co nejpreciznější kontrolu. I malé poškození bez povšimnutí totiž může vyvolat další nepříjemné následky, které vás mohou stát mnohem větší sumu peněz. Nezapomeňte při tom ani na hromosvod,“ radí výkonný ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny Aleš Pospíšil.
Pozornost věnujte pak také komínu, k němuž byste měli mít kompletní dokumentaci, tedy záruku, že jde o bezpečný výrobek ověřený dle správných norem. I ten nejkvalitnější komín ale potřebuje kontrolu a pravidelné čištění. Pokud máte otevřený komín, popřemýšlejte, zda si na něj raději nepořídit vnější kryt, který zabraňuje průniku vody nebo sněhu. Výdaje v řádech několika tisíc se vám totiž mnohonásobně vyplatí!  Kdyby v komíně zamrzla voda, mráz by ho mohl roztrhnout, stejně tak i komínové nebo krbové vložky. Pokud se rozhodnete pro kompletní opravu střechy, pak si nechte udělat rozpočet nejméně od dvou nezávislých firem.

Rada navíc: Pokud při opravě střechy zachováte její původní tvar a stejnou krytinu, musíte práci ohlásit na stavebním úřadě. Pokud budete měnit konstrukci, krytinu či přidávat střešní okna, potřebujete i projekt a schválení stavební úřadem.

Facebook

2. Půdu a sklep udržujte v čistotě
Nashromáždili jste si za léta na půdě nebo ve sklepě spoustu nepotřebných věcí? Pak je více než pravděpodobné, že jste zařídili ideální domov pro myši. Co už nikdy nebudete potřebovat, raději vyhoďte, a to ostatní uložte nejlépe do uzavíratelných beden. Pomocníkem proti nezvaným hostům jsou také důmyslně rozmístěné pastičky. Jejich cena se průměrně pohybuje kolem 20 korun. Můžete také zkusit do rohů místností nasypat jed na myši, ale předem o tom své okolí informujte. Další účinnou variantu představuje zvukový odpuzovač. Stojí kolem 200 korun a s jednou baterií bude fungovat až půl roku.

Rada navíc: Základní obrana proti nájezdu myší je utěsnit včas všechny otvory a štěrbiny. Na výběr máte polyuretanovou pěnu, sádru, tmel nebo beton.

Zkušenost známé osobnosti:Přiznám se, že mám s myškami také problémy, jenže za ta léta už jsem se naučil, jak na ně. Peřiny dávám do síťové houpačky zavěšené asi do výše dvou metrů, a pak otevřu všechny skříně a šuplíky v komodách a v kuchyňské lince. Málokdo ví, že myši mají rády především uzavřené prostory,“ prozrazuje své zkušenosti dlouholetý chalupář a herec Oldřich Vízner.

3. Zaměřte se na okna a dveře
Mnohé chalupy mají dřevěná okna se zakytovanou skleněnou výplní. Abyste zamezili případnému rozbití skla vinou silných zimních vichřic, zkontrolujte, zda sklo v rámu pevně drží anebo je třeba tu a tam použít trochu sklenářského kytu. Seženete ho už od 30 korun. Mráz a led dokáže nepříznivě zapracovat také na dřevě. Proto zkontrolujte zda-li není barevný nátěr na  okenicích poškozený. V případě, že najdete chybičky, budete muset rám oken zbrousit a nalakovat vodě- a mrazuvzdorným lakem. Použít můžete i gumové těsnění. „Myslete také na zabezpečení domu a pořiďte si bezpečnostní dveře,“ doporučuje Aleš Pospíšil.
Kvalitní bezpečnostní dveře mají tuhou kovovou konstrukci, celoplošné krytí plechem, ocelovou kostrou a rozvorový systém. Další nezbytnou vlastností je jejich protipožární odolnost. Průměrná cena bezpečnostních dveří se pohybuje kolem 15 tisíc korun.

Rada navíc: Také prosklené okenní plochy představují vysoké riziko pro vloupání. Řešením je bezpečnostní sklo nebo fólie, uzamykatelné okenice a kvalitní okenní rámy.

4. Vypusťte topení
Používáte-li na chalupě takzvané samovytápění s použitím kotle nebo ohřevné krbové vložky, budete muset před zimní sezónou vypustit z radiátorů vodu, aby v trubkách nezamrzla. Jednoduchá oprava topení si v případě prasklé vody vyžádá odbornou práci s autogenem a náhradu prasklé trubky. Včetně výjezdu byste mohli za tuto službu zaplatit kolem pět tisíc korun. Existuje zde ale riziko, že prasklá část bude hůře přístupná a částka ihned vzroste. Existuje také riziko, že po delších mrazech dojde k poškození výměníku kotle, který by vás přišel na další tisícikoruny. Pokud používáte k vytápění kamna nebo krb, pak před odjezdem dobře zkontrolujte, zda v nich nedoutná ani jeden žhavý uhlík. A ať už máte vlastní čerpadlo nebo jen ruční pumpu u studny, opět z trubek kvůli  mrazu vypusťte vodu. Před odjezdem ještě zkontrolujte, zda jste vypnuli přívod vody, plynu a zvláště pak elektřiny. Vinou vlhka a mrazu by totiž mohlo dojít ke zkratu. 

Rada navíc: Jste-li připojeni na dálkové vytápění, nechte topení zapnuté na minimum. Příliš to nestojí a zdi vaší chalupy budou celou zimu vysoušeny a chráněny před vznikem plísní z vlhka.

5. Nezapomínejte na drobnosti 
Vyprázdněte lednici a odmrazte ji. Zkontrolujte trvanlivost potravin, které chcete na chalupě ponechat, a uskladněte je do uzavíratelné nádoby. Svlékněte z peřin povlaky, které buď schovejte na suchém místě, aby nenavlhly, nebo je odvezte domů. Totéž platí o oblečení. „Všechny cennosti typu rádio, televize, elektrické domácí přístroje a nářadí pečlivě zabalte a odvezte domů. V opačném případě se vystavujete riziku, že přilákáte zloděje,“ radí Aleš Pospíšil. Nakonec si musíte uvědomit, že existují i rizika, kterým nejste schopni předejít. Jedná se o přírodní pohromy a katastrofy. Vedle povodní a záplav jsou nejčastějšími typy škod krupobití, vichřice nebo nadměrné množství sněhu. Jediné možné preventivní opatření je zvolit si vhodné pojištění rekreačních nemovitostí, které sice nezabrání vzniku škody, ale alespoň finančně pomůže s jejím odstraňováním. „Pojištění rekreačních chat a chalup lze obvykle sjednat proti stejným rizikům jako  pojištěnípojištění rodinných domů.  Každá chata nebo chalupa by určitě měla mít pojištění pro případ požáru a výbuchu, zejména pak pokud jsou konstrukční prvky budovy ze dřeva nebo pokud se k vytápění či vaření používá stlačený plyn (například propan-butan). Dalším pojištěním, na něž by správný chatař nebo chalupář neměl zapomenout, je pojištění pro případ krupobití, vichřice a nadměrné tíhy sněhu nebo námrazy. Sjednávané pojištění lze vztahovat i na škody způsobené pádem stromů,“ dodává Jan Šepek, ředitel odboru pojištění majetku ČSOB Pojišťovny.

Rada navíc:  Udržujte dobrý vztah se sousedy. Nejen, že vám mohou jako první nahlásit viditelnou škodu na budově, ale můžete je poprosit i o pravidelnou kontrolu vnitřních prostor.

Zdroj: ERA Poštovní spořitelna