Listopad u vás doma

Facebook

Představuje metrový textil GURINE, jídelní servis ÖVERENS. Návrhářky Lisa Ullenius a Sissi Edholm často nacházejí inspiraci v přírodě, což dokazují i tentokrát svými motivy listů na nové látce GURINE a jídelním servisu ÖVERENS.
Metrový textil GURINE najde využití v mnoha podobách – nejen jako závěsy, ale také třeba jako ubrus nebo zástěna. Nejvíce ho ale potěší, když se z něho stanou polštáře. Tak to ostatně plánovaly i samy návrhářky, proto na látce najdete zrcadlové verze listů, které se snadno podle vyznačené linky vystřihují a sešívají.
K tvorbě vzorů Lisu a Sissi inspirovalo listím zapadané nádvoří jejich kanceláře ve Stockholmu. „Naskenovaly jsme si listy do počítače, pak jsme je obkreslily, vystřihly a tak dlouho je různě upravovaly, až vznikly tyto tvary,” vysvětluje Lisa. „Nejsou to listy žádného konkrétního druhu, jsou to spíše fantazijní tvary inspirované přírodou.”

Jídelní servis ÖVERENS se skládá z hlubokých, mělkých i dezertních talířů a misek
Je vyroben z keramiky zdobené motivy listů v bílo-zeleném ladění. Servis je vhodný do myčky i mikrovlnné trouby. Lze ho používat samostatně nebo s dalším servisem, a vytvářet tak originální kombinace.

Omalovánky trochu jinak
Když se na metrový textil TIDNY podíváte zblízka, uvidíte na něm spoustu různých postaviček a věcí. Nechybí kaktusy, palmy, letadla, hory, zahrady, a dokonce i velbloudi. Pro začátek je vše v černobílém provedení. Ale jen pro začátek, protože všechny motivy si děti (i dospělí) mohou vybarvit podle své vlastní představivosti.
„Když jsme navrhovaly TIDNY, chtěly jsme přijít s něčím, co by lidem přinášelo zábavu a podporovalo jejich kreativitu,” vysvětlují návrhářky Sissi Edholm a Lisa Ullenius. „Proto jsme vše nakreslily jen v černých konturách, aby si mohli obrázky vymalovat podle svého, přizpůsobit barvy ladění místnosti, nebo zvýraznit pouze vybrané motivy... záleží na každém. Samozřejmě je možné použít látku jen v původním provedení.”
Své uplatnění najde TIDNY  kdekoli v domě a zcela jistě zabaví celou rodinu – ať již vymýšlením příběhů, nebo hledáním jednotlivých předmětů ukrytých ve vzoru.

Autenticky africký, přesto typický pro IKEA – metrový textil LAPPLJUNG
Při vytváření nové textilní kolekce LAPPLJUNG obsahující koberečky, závěsy, povlečení a další textilní doplňky, hledali jeho autoři styl, který by byl typický pro IKEA, ale současně odrážel vlivy okolního světa, obsahoval prvky ruční práce a byl založen na grafických prvcích. Pro inspiraci se vypravili do muzea tisku na látky ve francouzském městě Mulhouse, kde jsou shromážděny textilní vzory z různých období a z celého světa.
Požádali pracovníky muzea, aby vyhledali africké vzory. Potřebovali vzor, který by všechny tyto části spojil v jeden kompaktní celek. Nakonec je svou nepravidelností a živostí velice zaujal jeden dřevotisk.

Testujeme textil
Každý textilní produkt testují v laboratoři IKEA TestLab ve švédském Älmhultu již během vývoje a ověřujeme, zda splňuje jak nejrůznější evropské a mezinárodní bezpečnostní i kvalitativní standardy, tak speciální požadavky IKEA. Před zahájením testů je textil uložen do místnosti s řízenými klimatickými podmínkami a rozstříhán na malé kousky, protože většina textilií musí projít více než patnácti různými testy.

Blanka Opltová
www.ikea.cz