Slimáci... sbohem!
Slimáci jsou zahradní měkkýši, kteří požírají cokoli od listů po stonky a kořeny, cibuli, květiny a ovoce. Jsou na každé zahradě – v průměru až 15 tisíc slimáků. To je zhruba dvě stě slimáků na metr krychlový půdy ve vaší zahradě. Během dne se skrývají pod zemí nebo v tmavých a vlhkých místech, jako jsou spodní listy, květináče obrácené dnem vzhůru nebo pod kameny. Vylézají v noci. I v tomto čase se živí, zanechávají stříbřitý povlak a je dobře viditelná jejich stezka ze zničených rostlin.

Facebook

Jak se slimáků zbavit
Slimáci jsou noční tvorové. Proto se nabízí první z možností, kterou je noční lov slimáků. Nepřítele snadno odhalíte s baterkou a můžete je sesbírat a zlikvidovat. Nesnažte se je ale házet přes plot třeba k sousedovi anebo na pole, jelikož mají výborný orientační instinkt a brzy je budete mít zpět. Pro ty, kteří nemají chuť trávit své večery pátráním po slimácích, existuje spousta jiných možností.

Prevence
Postavte slimákům bariéry, které budou jenom těžko schopni překonat, např. popel, drcené skořápky ořechů nebo písek kolem rostlin. Udržujte zahradu bez starých květináčů nebo kamenů, které slimáci využívají ke svým skrýším. Před uskladněním očistěte použité nádoby dezinfekčním prostředkem. Slimáci milují špínu. Pěstujte nízko-rostoucí rostliny, jako jsou jahody v závěsných koších.

A nebo …
Prevence je dobrá, ovšem vy chcete vyhrát. Proto sama o sobě nestačí. Můžete využít biologických zbraní, jako jsou hlístice. Malí červi, kteří se zavádějí do půdy. Najdou slimáka a zavrtají se mu do těla, které nakazí škodlivých bakteriemi.
Další z možností je alkohol. Věřte tomu nebo ne, slimáci mají rádi pivo, respektive jeho vůni.  Zkuste proto u vašich rostlin dát do země poloprázdnou nádobu s pivem (s okrajem cca 1 cm nad zem, abyste neublížili užitečnému hmyzu).

Mesurol – specialista na slimáky a plzáky, jediné řešení zbavit se slimáků navždy
Na českém trhu jsou ale naštěstí přípravky, speciálně vyvinuté k hubení slimáků, které vám pomohou vyhrát vaši válku. Nabízejí se ve dvou různých formách jako kapalina nebo granule.
Granule jsou pro slimáky atraktivní a nabízejí rychlou a dlouhodobou účinnost bez závislosti na okolní teplotě. Bayer Garden Granule do půdy MESUROL je návnadový přípravek s účinnou látkou proti všem druhům slimáků a plzáků. Má rychlý účinek, je odolný proti dešti nebo vlhkosti, dobře odolává i nízkým teplotám a má ekonomické dávkování při velké působnosti.

Bayer Garden
Bayer Garden symbolizuje kvalitu a účinnost dobře známých a zahrádkáři dlouhá léta s důvěrou používaných přípravků. Pomáhá chránit vaše rostliny nejen proti slimákům, ale také řeší problémy s mravenci, šváby a dalším lezoucím hmyzem. Bayer Garden se stará i o vaše stromy, aby rodily to nejlepší ovoce.
Výrobky zcela splňují vysoké standardy dané Evropskou unií a zároveň odpovídající specifickým potřebám amatérských zahradníků. Stará se o bezpečnost uživatele i používáním bezpečných balení, vyrobených z nejkvalitnějších materiálů.

Jartoslav Kuba

www.bayergarden.cz

 

Fotogalerie k článku