Studenti veterinární medicíny psy zdarma prohlédnou a vysvětlí jejich majitelům, jak se účinně starat o psí chrup. V rámci loňské akce zkontroloval tým veterinárních mediků zuby celkem téměř sedmi tisícům psům a pouze 19,2 % z nich mělo zdravý chrup.
Mezi nejčastější stomatologické problémy u psů patří zánět dásní, zánět závěsného aparátu zubu, masivní výskyt zubního kamene a zánět měkkých tkání v dutině ústní. Na rozdíl od člověka psi nemají tak často zubní kaz. To ovšem neznamená, že psům není třeba čistit zuby; právě naopak,“ říká pražský veterinář, MVDr. Zbyněk Lonský.
Ve své ordinaci často napravuje pacientům stomatologickým ošetřením škody, které majitelé psů napáchali zanedbáním zubní hygieny. Nemocné zuby a dásně mají také mladí psi. Dle statistik má více než 80 % psů ve věku 20-27 měsíců některé z příznaků onemocnění dásní. Čištění zubů kartáčkem a speciální zubní pastou je ideální prevencí hromadění zubního plaku a vzniku zánětlivých onemocnění. Pomůckou nebo doplňkem k čištění zubů kartáčkem je pravidelné podávání dentálních pamlsků. Pokud pes pravidelně a dlouhodobě žvýká dentální tyčinky, otírá si tím plak z povrchu zubů.

Facebook

Pojízdná poradna typicky žluté barvy
Zájemcům bude k dispozici na 43 různých místech, vždy mezi 14. až 21. hodinou v parcích nebo na jiných oblíbených místech pro venčení. Osvětová kampaň Měsíc zdravého chrupu poběží již pátým rokem. Čtyřnohé pacienty čeká po vyšetření zdravá a chutná odměna, dentální pochoutky určené speciálně k samočištění zubů.

Psi jsou oběťmi lidského šlechtění plemen
Zejména malá plemena mají zuby blíže u sebe než jejich předchůdci, takže se mezi nimi množí bakterie podporující vznik zubního plaku. Zpočátku se plak hromadí na povrchu zubu nad dásní, ale poté přechází i pod dáseň. Do plaku se ukládají minerální látky ze slin, tím se vytváří zubní kámen, který vyvolává podráždění a zánět dásní. Zánět dásní pozná majitel podle nepříjemného zápachu z ústní dutiny psa (halitosis) a kroužkovitého zčervenání dásně v místě, kde dáseň přiléhá ke korunce zubu. Zřetelným znakem zánětu je podobně jako u člověka zvýšená krvácivost dásní.
Neléčený zánět dásně a závěsného aparátu (periodontitis) nekončí pouze případným vypadnutím zubu, ale možným rozšířením zánětu krví do důležitých orgánů a v nejhorším případě i smrtí. Pokud majitelé příznaky přehlížejí, dochází k rychlému zhoršování zdravotního stavu a případná léčba je obtížnější a dražší. Medici v pojízdné veterinární poradně Pedigree se vloni setkali se 135 psy, kteří měli nejzávažnější stupeň zánětlivého onemocnění, a to zánět závěsného aparátu zubu v kombinaci s masivní infekcí v ústní dutině.   
Žvýkání dentálních pamlsků Pedigree® DentaStix odstraňuje až 80 % zubního plaku, čímž předchází tvorbě zubního kamene. Dentální pochoutky jsou k dostání ve třech velikostech podle hmotnosti psa.

Jaroslav Kuba
www.peceopsa.cz.