Nejdříve je vhodné se na střeše zaměřit na úžlabí a nároží, které bývají dost často poškozené sněhem a ledem. V druhé řadě je dobré prohlédnout komíny, odvětrávací otvory střechy, vikýře a střešní okna. U střešních oken je třeba se zejména zaměřit na lemování.

Facebook

Ohroženým prvkem je také okapový systém. Zde je dobré zkontrolovat, zda nejsou pokroucené žlaby a svody, spoje jsou těsné a žlabové háky nejsou uvolněné. Toto se týká hlavně střech v horských a podhorských oblastech, kde jsou střechy s vyšším sklonem, které mohl poškodit sjíždějící sníh. Okapy mohou být nejenom utržené, ale i jinak poškozené, případně ucpané nečistotami, které mohly na střeše zůstat ještě od podzimu. Do jarní prohlídky pak zahrňte také kontrolu hromosvodů a protisněhových zábran. U protisněhové ochrany nezapomeňte zkontrolovat uchycení, dotáhnout šrouby a poškozené komponenty vyměnit.

Rychlým pomocníkem v případě nutné výměny klempířských prvků jsou těsnicí pásy. Hliníkový připojovací pás Easy-Form® od společnosti HPI-CZ připojí střešní konstrukce novostaveb i rekonstrukcí na vyčnívající stavební díly, nejčastěji vikýře, komíny, případně opěrné nebo protipožární dělicí stěny či trubky odvětrání. Easy-Form® vytvoří trvale pružný spoj, odolný vůči dešti, sněhu, mrazu, extrémně vysokým teplotám (-20 °C až +80 °C) i UV záření. Díky mimořádné 60% roztažnosti v podélném směru je možné jeho dokonalé tvarování bez protržení. Z pěti barevných provedení těsnicího pásu si lze vybrat to, které nejlépe ladí s odstínem střešní krytiny. Je určen pro šikmé střechy se sklonem >10°, na hladké i profilované střešní krytiny. Díky snadné aplikaci pomáhá pokrývačům ušetřit čas a majitelům rodinných domků realizovat připojení vlastními silami.

Redakce FFN

www.hpi.cz