Dvířka s PVC folií na povrchu
Široká paleta matných i lesklých odstínů, dřevodekory k nerozeznání od skutečného dřeva, patinace i elegantní tvary frézování… to vše dokážou přinést interiéru dvířka s PVC folií na povrchu, která je díky své cenové dostupnosti, snadné údržbě i širokému výběru různých provedení tím nejpoužívanějším povrchovým materiálem pro nábytek.

Facebook
 • Jak foliovaná dvířka vznikají?

Základem foliovaných dvířek je MDF deska, která je strojně opracovaná ve své ploše i hranách. Na ni se ve vysokotlakém vakuovém zařízení lisuje PVC folie, která v podtlaku naprosto přesně obepne dvířka z pohledové strany i ze všech čtyř bočních stran.

 • Co dovedou?

Díky tomu, že jediný spoj vzniká u foliovaných dvířek pouze na jejich zadní straně, je vnější hrana zcela chráněna před pronikáním vlhkosti i zanášením nečistot, což výrazně usnadňuje údržbu dvířek. „Dokonalé přizpůsobení a přilnutí vakuově lisovaná folie k ploše dvířek navíc umožňuje aplikovat folii i na MDF desky opatřené hlubokým 3D frézováním, což ještě více rozšiřuje designové možnosti těchto dvířek T.classic,“ říká Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek. Výhodou dvířek je také zdravotní nezávadnost.

 • Co nedovedou?

Vzhledem k tomu, že povrchová folie musí při lisování přesně obepnout hrany dvířek a dokonale k nim přilnout, nemohou mít dvířka nikdy zcela ostrou hranu, kvůli čemuž nenabízí tak široké designové možnosti. Nevýhodou je také to, že mechanické poškození povrchu nelze nijak opravit.

 • A jak to vypadá, když foliovaná dvířka nejsou tak, jak mají být?

Pro foliovaná dvířka je nejdůležitější udržet si pevně folii na svém povrchu. Jednoduše řečeno - nesmí se odlepit. A k tomu slouží neviditelná vrstva na spodní straně povrchové folii, tzv. primer. Ten zaručuje, že lepidlo přilepí folii pevně k nosnému MDF materiálu, a zajistí tak stabilitu. Ale z různých důvodů, a to hlavně kvůli úsporám financí, jsou na trhu nábytková dvířka, která mají folii bez tohoto potřebného primeru. „V důsledku jeho absence tak může u těchto foliovaných dvířek docházet k nežádoucí delaminaci folie, laicky řečeno postupnému odlepování folie od podkladového materiálu a na další problémy v užívání těchto dvířek je tzv. založeno,“ vysvětluje pan Martin Dusík.

 • Jaké jsou možnosti využití?

Díky své příznivé ceně i velké variabilitě provedení jsou foliovaná dvířka vhodná do většiny běžných soukromých i veřejných interiérů. Své uplatnění najdou zejména v kuchyních a jídelnách, dětských pokojích, předsíních či například kancelářích.

Dvířka s LTD laminací na povrchu
Druhým nejčastěji používaným nábytkovým povrchem je LTD lamino, které se řadí k těm nejpevnějším nábytkovým materiálům a jsou v interiérech oceňovány zejména pro svoji vysokou mechanickou odolnost, nízkou cenu i jednoduchou údržbu.

 • Jak dvířka s LTD laminací vznikají?

Polotovarem pro výrobu těchto dvířek je deska s LTD laminem na povrchu v požadovaném barevném odstínu či dřevodekoru, která je rozřezána na potřebnou velikost a následně ohraněna. Hrany se lepí ideálně za pomoci kvalitních PUR lepidel a jsou ve stejném dekoru jako laminový povrch.

 • Co dovedou?

Vzhledem k tomu, že jsou LTD desky často využívány také k výrobě nábytkových korpusů, nabízejí LTD laminovaná dvířka zajímavou možnost sladění dekoru s dalšími nábytkovými dílci. Největší předností LTD laminovaných dvířek T.segment však zůstává vysoká mechanická odolnost, díky které je oceníte v extrémně namáhaných prostorách či v domácnostech s domácími mazlíčky.

 • Co nedovedou?

Vysoká pevnost povrchu je v určitém smyslu také slabinou LTD laminovaných dvířek. LTD laminovaný povrch nelze ohnout povrch přes hranu, kvůli čemuž musí mít dvířka vždy lepenou hranu, a navíc brání vyfrézování 3D motivů, čímž jsou lehce omezeny designové možnosti dvířek,“ říká Martin Dusík.

 • A jak to vypadá, když dvířka s LTD laminací nejsou tak, jak mají být?

Kvalita LTD laminovaných dvířek je do velké míry závislá na kvalitě pořezu a následném ohranění dvířek. Tyto úkony přitom mají výrazný vliv nejenom na estetický vzhled dvířek, ale i na jejich praktické vlastnosti. „Pokud například výrobce použije při výrobě LTD laminovaných dvířek tupý pilový kotouč, může dojít k nežádoucímu odštípnutí povrchového materiálu a přes vzniklé mikro trhlinky poté může až do vnitřní plochy dvířek pronikat vlhkost. To má dále za následek nabobtnání materiálu a znehodnocení celých dvířek,“ upozorňuje pan Martin Dusík.

 • Jaké jsou možnosti využití?

Dvířka s LTD laminovanými povrchy naleznou využití zejména ve vysoce namáhaných prostorách, ve kterých nejsou kladeny vysoké nároky na designový vzhled. Hodí se tak zejména do interiérů chat a chalup, dílen, předsíní nebo například dětských pokojů.

Dvířka s akrylátem na povrchu
Designový vzhled, skvělé praktické vlastnosti a možnost výběru sametově matného i vysoce lesklého provedení… takové jsou největší přednosti moderních dvířek s akrylátem na povrchu, kterými hravě vyvažují svoji o něco vyšší cenu.  

 • Jak akrylátová dvířka vznikají?

Základem pro výrobu akrylátových dvířek je opět plošný polotovar v podobě MDF či DTD desky, na jejíž přední stranu je již nalisována 1,4 mm silná vrstva akrylátu. Podobně jako v případě dvířek s LTD laminací se tato deska nařeže na požadovanou velikost dvířek a následně olepí pomocí technologie PUR hranami s identickým dekorem.

 • Co dovedou?

Díky olepení pomocí technologie PUR, při které je potřeba daleko méně lepidla než u jiných technologií, je vzniklá spára mezi hranou a čelní plochou dvířek téměř neviditelná, což přináší akrylátovým dvířkům nesporné designové a především praktické výhody. „Tzv. ztracená spára se vůbec nezanáší nečistotami a zároveň efektivně brání průniku vlhkosti do vnitřku dvířek. PUR lepidla mají navíc po vytvrdnutí vysokou tepelnou odolnost až do 100 °C, takže při působení vysokých teplot nedochází k odlepování hran běžnému u méně kvalitních typů olepení,“ vysvětluje Martin Dusík. Velkou výhodou akrylátových povrchů je také jejich zdravotní nezávadnost.

 • Bonus, mat bez otisků i opravitelný lesk!

Akrylátová dvířka T.acrylic dovedou nabídnout interiéru opravdu vysoký lesk i hluboký sametový mat. Každé z těchto provedení navíc vyniká unikátními vlastnostmi, které nemají u jiných povrchových materiálů obdoby „S lesklými akryláty se například vůbec nemusíte bát drobného mechanického poškození. U většiny dekorů totiž díky hluboké probarvenosti jejich povrchu nedojde při jeho poškrábání k narušení struktury povrchu ani ke změně barevnosti a případný kaz lze jednoduše opravit za pomoci tzv. opravné sady, která poškozenému místu navrátí jeho lesk,“ upozorňuje Martin Dusík a pokračuje: „Matné akryláty oproti tomu vůbec netrápí jeden z největších nešvarů většiny ostatních typů matných nábytkových povrchů, a to ulpívání nevzhledných otisků prstů. Díky speciální povrchové úpravě na nich totiž žádné otisky ani šmouhy nezůstávají.“

 • Co nedovedou?

Podobně jako LTD lamino dvířka ani akrylátový povrch nelze ohnout přes hranu. Není tedy možné zvolit variantu dvířek s oblou hranou. A přestože akrylátový materiál umožňuje díky své síle 4 mm vyfrézovat jemné motivy přímo do povrchu, hluboké frézování bohužel není možné

 • A jak to vypadá, když akrylátová dvířka nejsou tak, jak mají být?

Akrylátových dvířek je na trhu vetší množství, ale mohou v nich být rozdíly jak z pohledu materiálu, tak zpracování. Na co se tedy zaměřit? „U některých „rádoby“ také akrylátových výrobků se můžeme setkat s tím, že mají nižší sílu povrchového materiálu na pohledové straně, a to pouze od 0,5 do 1 milimetru, a u některých výrobků dokonce tvoří zadní stranu pouze vrstva papíru. Tyto odlišnosti od standardu způsobují nežádoucí průhyb dvířek,“ říká pan Martin Dusík a doplňuje další: „Pokud dvířka navíc nejsou ohraněna pomocí technologie PUR, ale k jejich ohranění byla použita EVA lepidla, vyznačují se tato dvířka nižší teplotní odolností, vydrží pouze do 60 stupňů Celsia, a i odolnost vůči pronikání vlhkosti je daleko menší než u lepidel PUR.“

 • Jaké jsou možnosti využití?

Pro svůj designový vzhled se akrylátová dvířka velmi hodí do reprezentativních prostor, ale své využití naleznou i v běžných interiérech či komerčních prostorech. Vysoká odolnost vůči vlhku a teplu předurčuje dvířka k použití v koupelně a díky zdravotní nezávadnosti se je nemusíte bát použít ani v kuchyni či jídelně.

Lakovaná dvířka
Široká nabídka odstínů v téměř stoprocentní lesku i elegantním matu, oslnivý vzhled či možnost výběru působivých frézovaných motivů… právě kvůli těmto přednostem jsou nejčastěji vyhledávána dvířka s lakovaným povrchem, která se díky svému exklusivnímu vzhledu i náročnému výrobnímu procesu řadí mezi nábytkovými dvířky k těm nejdražším.

 • Jak lakovaná dvířka vznikají?

Základním konstrukčním materiálem lakovaných dvířek je strojně zbroušená a očištěná MDF deska. Na ni se nejprve nanese nástřik základového polyesterového laku, jenž se po zaschnutí opět strojně zbrousí. Poté se nanáší lak ve čtyřech vrstvách o gramáži 200 až 220 g na m2, přičemž po každém nánosu laku, který je řádně zaschlý, probíhá opětovné broušení. V případě vysokého lesku navíc následuje po vytvrdnutí finální vrstvy laku ještě křížové broušení, po kterém putují dvířka na ruční mokré broušení a leštění, jež dovede vysoký lesk k dokonalosti. Po dokončení procesu je na dvířka navíc aplikována finální ochrana v podobě voskové impregnace.

 • Co dovedou?

Lakovaná dvířka jsou oceňována především pro své neuvěřitelně široké designové možnosti. „Dvířka s lakem na povrchu T.lacq jsou opravdovým chameleonem mezi dvířky – umožňují totiž vybírat z nabídky základních 200 odstínů ze vzorníku RAL K7, a to jak v matu, tak i lesklém provedení vyznačujícím se 98% stupněm lesku, který patří mezi nábytkovými povrchy k těm nejvyšším,“ uvádí Martin Dusík. Nesmírnou předností lakovaných dvířek je také možnost opatřit je elegantními frézovanými motivy, díky čemuž se může stát každý kus opravdu jedinečným originálem. „V základní nabídce kolekce T.lacq pro lesklé i matné provedení lakovaných dvířek naleznete 32 designových tvarů frézování. Kromě zcela hladkých dvířek s kovovými úchytkami, která jsou naprostou samozřejmostí, tak můžete vybírat i mezi dvířky s mírně zešikmenými tvary či jemnými i hlubokými frézovanými motivy,“ informuje Martin Dusík.

 • Co nedovedou?

Kvalita lakovaného povrchu je do velké míry závislá na kvalitě technologií, materiálů a výrobního zázemí. Lakovaná dvířka se tak oproti dvířkům s jiným povrchovými materiály vyznačují výrazně vyšší cenou. U lakovaného povrchu navíc musíte počítat s mnohem náročnější údržbou

 

 • A jak to vypadá, když lakovaná dvířka nejsou tak, jak mají být?

Základní rozdíl je v použitém typu laku. Pokud se totiž místo polyesterového laku použije akrylátový, získávají tato dvířka nedostatečnou stálost. „U lakovaných dvířek s akrylátovým typem laku dochází časem k nerovnoměrnému propadu laku na ploše, což může mít za následek vznik tzv. povrchového neklidu,“ upozorňuje Martin Dusík. Mezi laickou veřejností také panuje názor, že čím více vrstev finálního laku je na dvířka naneseno, tím lepší je výsledek. Toto ale zdaleka není pravda. „Daleko důležitější roli než počet vrstev laku hraje gramáž laku v ploše na m2,“ vysvětluje Martin Dusík.

 • Jaké jsou možnosti využití?

Oslnivý vzhled dodává lakovaným dvířkům punc luxusu, díky čemuž jsou ideální zejména do exklusivních soukromých i komerčních prostor. Hodí se zejména do exklusivních kuchyní, obývacích pokojů a ložnic či reprezentativních pracoven a skvělou volbou jsou také pro designový solitérní nábytek.

Redakce FFN a Trachea a.s.

 

 

Fotogalerie k článku