Střešní okna jsou pro komfortní bydlení velmi užitečný spojenec. Odmění se vám tím, že do podkroví přivedou víc denního světla a čerstvý vzduch. Na starobylém přísloví „Kam nechodí slunce, tam chodí lékař“ je pořád hodně pravdy. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že se zdravotními důsledky pobytu v nedostatečně větraných prostorách domů, které trpí takzvaným syndromem nezdravých budov, se potýká až 85 % populace především ve vyspělých zemích. Česko není výjimkou. Nezdravé vnitřní prostředí přitom vzniká jak v moderních, tak i ve starších budovách.

Facebook

Energetické úspory ubírají energii
Přitom mnohdy si život ve zbytečně tmavém a nedýchatelném prostředí způsobíme sami. Kontraproduktivní totiž bývá i tendence snižovat tepelné ztráty na naprosté minimum. Dům se pak často samou snahou o co nejvyšší úspory energie a přemírou izolace změní doslova na „konzervu“, ve které správně necirkuluje vzduch, drží se prach, plísně i roztoči. Čili nevítaní „nájemníci“ zodpovědní za astma i nebezpečné alergie.
Problémů je ale více. Nedostatek denního světla způsobuje únavu a může narušit náš biorytmus i produkci hormonů v těle. Problém špatného prosvětlení místností máme tendenci řešit umělým osvětlením. To však zdravotní efekt slunečních paprsků nenahradí a je výdajem za energie navíc. „Na energeticky úsporné domy bychom se měli dívat z větší perspektivy, někdy není priorita ušetřit co nejvíce energie.
Prozíravější je přemýšlet o tom, jak si zajistit dobré zdraví a vyšší kvalitu života,“ připomíná Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX.

Uč se a otevři střešní okno
Střešní okno je řešení, které problémy s nedostatkem světla a čerstvého vzduchu domu pošlou do vesmíru! Věděli jste například, že zdravé vnitřní prostředí zvyšuje soustředění dětí až o 15 %? Prokázal to nedávný průzkum Healthy Homes Barometer 2016, který zpracovala berlínská Humboldtova univerzita ve spolupráci se společností VELUX. Tvrzení, že by menším dětem s domácími úkoly, teenagerovi s přijímačkami na střední nebo vysokoškolákovi se zápočty mohlo pomoct střešní okno, není vůbec přehnané. Pravidelným větráním místnosti navíc razantně snížíte vznik zdraví nebezpečných plísní.
Dostatek světla v místnosti vedle čerstvého vzduchu funguje podle odborníků na psychické i fyzické zdraví asi stejně, jako byste se napojili na zdroj energie. V tom nemohou fasádní okna se střešními vůbec soupeřit. Střešní okna totiž přivedou do interiéru až dvakrát více světla.

Pro novostavbu i rekonstrukci
Nové střešní okno VELUX s trojsklem je pádnou moderní odpovědí na touhy zákazníků. Potěší každého, kdo chce proměnit své podkroví ve zdravější a komfortnější místo s dostatkem denního světla a čerstvého vzduchu. Za zvážení určitě stojí i přidat ke stávajícímu další střešní okno – nejen že tak do interiéru dostanete ještě více denního světla, interiér navíc vizuálně propojíte s okolím a výrazně si i zkvalitníte pohodu s užíváním místnosti. Díky trojsklu se systémem izolace ThermoTechnology™ odpadají starosti s tím, jestli přidáním dalšího okna neubyde tepelného komfortu uvnitř domu. Správná teplota v interiéru pak nebude jen pocitová, ale reálná – a vy tak budete mít z účtu za vytápění (možná poprvé v životě) radost!

Jaroslav Kuba

www.velux.cz