„Ze statistik Barometru pojištění lze vysledovat, že 41 % lidí svou domácnost vůbec nemá pojištěnou. Většina z nich (62 %) přitom bydlí v pronajatém bytě nebo domě,“ uvádí Marek Ditz, člen představenstva a vrchní ředitel Specializovaného bankovnictví a pojištění ČSOB.  

Facebook

Lidé si často rizika spojená s domácností neuvědomují, občas je ale také podceňují
To se však nemusí vždy vyplatit. „Policie ČR zaznamenala v loňském roce na sedm tisíc vloupání do domácností, do tří tisíc vyrazili hasiči likvidovat požár, nepočítaně je pak prasklých vodovodních trubek nebo poškozené elektroniky vinou blesku. Zlodějům či vytopeným sousedům je pak jedno, zda bydlíte ve svém nebo platíte nájem,“ upozorňuje Michal Herzig, ředitel pro Bankopojištění v ČSOB a dodává: „Volitelnou součástí pojištění domácnosti je navíc často také pojištění odpovědnosti, které se právě lidem žijícím v pronájmu vyplatí. Pokud totiž vlastní vinou poškodíte vybavení bytu, které není vaše, pojištění domácnosti se na tyto případy nevztahuje. Za tímto účelem funguje právě pojištění odpovědnosti.
Domácnost si ze 70 % nepojistí muži, pojištění také většinou zanedbávají lidé mladší čtyřiceti let (78 %). Důvody, proč lidé pojistku nemají, nebo se domnívají, že ji nepotřebují, se různí. V případě podnájemníků může při rozhodování o pojistce hrát roli nedostatečná informovanost a občas i pletení pojmů: „Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti jsou dvě rozdílné věci. Zatímco pojištění nemovitosti kryje škody způsobené na nemovitosti jako takové, pojištění domácnosti se vztahuje na vnitřní vybavení,“ vysvětluje Michal Herzig. Z dat ČSOB Pojišťovny je však vidět, že si lidé začínají nutnost pojištění domácnosti pomalu ale jistě uvědomovat. V roce 2015 bylo uzavřeno 10 100 pojistek domácnosti s průměrnou pojistnou částkou 445 000 Kč. V porovnání s rokem 2014 se jejich počet zvýšil o 22 %.
Koncept bankopojištění se ČSOB osvědčuje už více než dva roky. Jen loni na pobočkách ČSOB klienti uzavřeli na 20 500 smluv životního pojištění v celkovém objemu 3,8 mld. Kč (je zde započítáno běžně placené i jednorázově placené pojistné) a téměř 52 500 smluv pojištění neživotního za bezmála 126 mil. Kč.

 

Jaroslav Kuba

www.csob.cz