Každá místnost by měla mít jedno centrální osvětlení, většinou se jedná o stropní svítidlo, které je doplněno podle potřeby světly nástěnnými a bodovými. Nejdůležitějším kritériem při výběru osvětlení je účel, pro který je daná místnost nebo osvětlovaný prostor využíván.

Rozhodující je celková barevnost místnosti
Při rozhodování o výběru světla pamatujte také na celkovou barevnost místnosti a na to, jak daná barva se světlem reaguje. Hladké, světlé a lesklé plochy mají tendenci světlo odrážet a naopak tmavé a strukturované povrchy ho pohlcují. S výraznými barvami na lesklém povrchu proto pracujte velmi opatrně.

Facebook

Důležitá je také správná intenzita světla
Je-li příliš malá, zbytečně si unavujete zrak. Pokud si osvětlení pořizujete do nového domu, je jeho návrh zahrnut do komplexního architektonického návrhu celého domu tak, aby splňovalo všechny potřebné parametry.
Přestože je při výběru osvětlení je velmi důležitá i volba designu svítidla. Vybírejte takové, které se vám nejen libí, ale také by mělo ladit se zbytkem zařízení domácnosti. Pokud si nejste jistí, jaký typ svítidla je pro vás ten pravý, nechte si poradit od odborníků. Například v hobbymarketech OBI vám nejen poradí s výběrem, ale jistě si rovnou z jejich široké nabídky svítidel vyberete.

Každá místnost si žádá své
Co se týče osvětlení, každý prostor v bytě nebo domě má svoji atmosféru. Není proto možné k výběru osvětlení přistupovat stejně, ať se jedná o kuchyň či dětský pokoj. Je třeba myslet i na specifika jednotlivých místností a osvětlení vybírat s ohledem na ně.

Do kuchyně především bodovky
V kuchyni by neměla chybět především bodová světla, kterými lze osvětlit pracovní linku. Standardní výbavou by dále mělo být světlo nad sporákem, které je často součástí digestoře. Pracovní plochu můžete osvětlit zářivkovými trubicemi, které jsou k použití do kuchyně ideální. Mohou mít životnost až 12 000 hodin. Kromě dlouhé životnosti oceníte i jejich efektivnost – jsou zhruba čtyřikrát úspornější než klasické žárovky.
Pokud máme v kuchyni jídelní stůl, je vhodné nad něj umístit stropní svítidlo. To by mělo být umístěno tak, aby dostatečně osvětlovalo celý stůl a přitom nikoho neoslňovalo. Ideálním řešením proto může být lustr se stahovacím stínidlem, který, když se vytáhne, může suplovat i hlavní světlo v místnosti.

Osvětlení v koupelně
Centrální světlo by v koupelně mělo být doplněno minimálně jedním doplňkovým světlem, najlépe nad zrcadlem. Nezapomeňte, že v koupelně je třeba při výběru a umístění osvětlení dodržovat bezpečnostní předpisy. Předejde se tak případným problémům, které toto vlhké prostředí může způsobit. Světla, která jsou určena pro použití ve vlhkém prostředí, musí mít vyšší stupeň ochrany. Proto do koupelny vybírejte světla, která mají ochranu minimálně IP43 pro vestavěná stropní svítidla. Přisazená svítidla musejí mít stupeň krytí ještě vyšší. Velký výběr koupelnového osvětlení naleznete v OBI.
Jelikož koupelna často trpí nedostatkem přirozeného světla, je jako náhradu možné použít tzv. plnospektrální osvětlení – bílé denní světlo. Jedná se o světlo, které se nejvíce přibližuje dennímu světlu a pozitivně tak působí na lidský organismus.
Toto osvětlení se tedy hodí všude tam, kde je přirozeného světla nedostatek, například na chodby, sklepní prostory, atd.

V obývacím pokoji sáhněte po lustrovém stmívači
Do obývacího pokoje je ideální měkké a dobře rozptýlené světlo. Vhodné je také použití lustrového stmívače – můžete si tak sami nastavovat intenzitu světla a vždy vytvořit atmosféru podle vaší nálady. Tyto stmívače jsou také velmi vhodné do ložnic, kde je obvykle vyžadováno tlumenější světlo než v ostatních místnostech.
Pokud vyberete správné osvětlení, zdůrazníte dekorace, umělecké předměty či architektonické prvky ve vašem obývacím pokoji. Bodová světla vám tak pomůžou jednoduše dotvořit interiér. Stejně tak použitím různých druhů osvětlení docílíte toho, že obývací pokoj rozdělíte na zóny s odlišnou funkcí. V obývacím pokoji je prostor pro vaši kreativitu – vyhrajte si s interiérem a dekorativním osvětlením. Budete překvapeni, jak pouhá změna osvětlení promění celé vyznění vašeho pokoje. V obývacím pokoji volte teplé odstíny světla, budete se v místnosti cítit příjemněji.

Osvětlení v ložnici sluší střídmost
Ložnice potřebuje naprosto specifické osvětlení. Naprostou nezbytností, kterou velmi rychle oceníte,  je možnost ovládání centrálního osvětlení z postele. Samozřejmostí jsou noční lampičky, k vašemu zvýšenému komfortu přispěje i stmívač osvětlení, díky kterému si budete moct nastavit intenzitu osvětlení, jaká vám bude nejvíce vyhovovat.

Světlo a barvy na sebe vzájemně působí
Nejen osvětlení vytváří atmosféru v bytě. Velmi významnou roli hrají také barvy. Osvětlení by se proto nemělo vybírat pouze na základě velikosti a vnitřního uspořádání místností. Při výběru myslete také  i výmalbu v místnosti. Barevné stěny totiž mohou ovlivnit psychiku člověka podobně jako osvětlení. Je proto důležité vědět, jak samotné barvy působí a tomu přizpůsobit výběr osvětlení. Pokud máte pocit, že pokoj je velmi tmavý – i přes vhodně zvolené osvětlení – může to být způsobeno právě špatnou výmalbou v pokoji.
Obecně platí, že stěny oproti oknu a podlaha jsou světlejší, protože na ně dopadá dostatek světla. Naopak strop a zbytek stěn jsou tmavé, proto je potřeba je prosvětlit jasnými barvami. Naopak na podlahu a stěnu proti oknu můžete použít sytější, tmavší barvy, čímž rozdíly v prosvětlení místnosti vyrovnáte.

Jaroslav Kuba

www.obi.cz


 

Fotogalerie k článku