Vánoce jsou dobrou příležitostí koupit dětem vhodné hračky nebo stolní hry. Rozhodně není nutné vybírat nejdražší a nejbarevnější. Hračka by měla rozvíjet kreativitu a fantazii, pomáhat dětem poznávat sebe sama a porozumět světu, který je obklopuje, naučit děti jak věci fungují, řešit problémy, pomoct jim rozvíjet vyjadřovací schopnosti, komunikaci, motoriku a podněcovat jejich zvídavost. Pro malé děti jsou vhodné kostky nebo leporela s obrázky zvířátek, pro předškoláky jednoznačně vedou stolní hry.

Facebook

K dosavadní nabídce, kterou tvoří zejména Člověče, nezlob se a pexesa, přibyla vzdělávací hra Akce ostrov
Je prvním produktem paralelního vzdělávání od společnosti Scio. Dětem pomůže s osvojením schopností a dovedností vedoucích k jejich osobnímu rozvoji a zvládání úkolů, které je ve škole čekají. Děti se s její pomocí učí spolupracovat, rozpoznávat velikosti, barvy, množství či délky, rozvíjet řečové dovedností, děti během hry vymýšlí a dotváří příběhy, popisují kartičky a zábavnou formou rozvíjí paměť i fantazii. Zatímco většina doposud vytvořených her pro předškoláky vznikla proto, aby jenom vyplnila volný čas, Akce ostrov nezahání nudu, ale pracuje s motivací, s akčním dynamickým příběhem, provázeného kresleným komiksem, kdy se hráči stávají členy záchranného týmu.

Hra Akce ostrov byla vymyšlena speciálně pro děti na přechodu mezi mateřskou a základní školou
Jako první si ji vyzkoušely děti v mateřské škole v Mníšku pod Brdy. Ideální věkovou skupinou pro aktivní účast v této hře, při níž dítě nemusí umět číst jsou předškoláci ve věku 5 až 6 let. Hru mohou hrát ale i dětí mladší, už třeba od  3 let, stejně tak i děti starší sedmi i osmileté. Záleží na individuální vyspělosti každého dítěte. V případě, že hru hraje skupina mladších dětí, například čerstvě pětiletých a mladších, je dobré, aby se do hry zapojili i rodiče. Hráči Akce ostrov jsou záchranným týmem. Vrtulník je vysadil na neznámém ostrově, kde se ztratila výprava s dětmi. Cílem je najít co nejvíce trosečníků, tedy karet s vyobrazením trosečníka. Trosečníci po cestě zanechali řadu stop, kterou opět tvoří karty, které hráči nalézají a popisují. Za každý správně popsaný předmět na kartě si mohou hráči vzít jeden šestihran s vyobrazením lesa či dalších předmětů. Šestihrany vytvářejí imaginární mapu ostrova, kterou lze použít následných aktivitách. Karty nalezených trosečníků se odkládají na desku základního tábora. Hra končí, když jsou nalezeny všechny karty trosečníků.  Akce ostrov se hodí pro společné hraní staršího sourozence a předškoláka, kdy starší sourozenec může zastat roli dospělého. Ideální skupina  je tři až pět hráčů, minimálně mohou hrát dva a maximálně šest. Minimální doba hraní je dvacet minut.

Táňa Pikartová

www.scio.cz