Štědrý den v Německu je pro mnoho lidí vrcholem ročního kalendáře, který zahřeje srdce jedinečnou směsí tradice a svátečního kouzla. Tento výjimečný den se slaví nejen jako náboženský svátek, ale také jako příležitost k oslavě lásky, komunity a hodnot, díky nimž jsou Vánoce tak jedinečné. Od třpytivých vánočních ozdob až po lahodnou štědrovečerní večeři, Štědrý den naplňuje zemi neodolatelnou atmosférou tepla a pospolitosti.

Facebook

„Am Weihnachtsbaume die Lichter brennen, wie glänzt er festlich, lieb und mild...“ zpívá oblíbená německá vánoční koleda. Vánoční stromek je totiž středem vánočních oslav téměř všude. Téměř ve všech domácnostech je postaven bohatě ozdobený vánoční stromeček, kolem kterého se později předávají dárky.

Mnoho rodin si strom kupuje společně ve speciálních stáncích na trhu nebo si ho dokonce kácí sami ve vyhrazených lesních oblastech. Mnoho rodin zdědilo vánoční ozdoby, kterými je stromeček bohatě ozdoben. Oblíbené je vše, co se třpytí a třpytí, jako jsou vánoční koule, zvonečky, postavičky andělů nebo třpytivé pozlátko. V Německu je stále zvykem postavit skutečné stromy a ozdobit je skutečnými svíčkami. Večer se pod vánoční stromeček tradičně pokládají dárky, které Ježíšek nebo Ježíšek přinese. Poté se rozdají dárky.

Na jihu Německa, zejména v Bavorsku a Bádensku-Württembersku, je zvykem Christbaumloben. Lidé chodí od domu k domu a chválí krásu sousedova vánočního stromku. Jako poděkování za komplimenty dostanou malý dárek, například láhev pálenky.

Štědrovečerní večeře je jedním z nejtradičnějších a nejvydatnějších jídel roku
Na Štědrý den mnoho rodin podává bramborový salát s klobásami. Tato tradice je oblíbená zejména v Durynsku a Sasku. Následující štědrovečerní dny se podává pečená husa s bramborovým knedlíkem a červeným zelím nebo kaprem. Ve Šlesvicku-Holštýnsku dávají lidé přednost kachně. Bez ohledu na zvolený pokrm je štědrovečerní večeře vždy časem přátelství a radosti. Je čas setkávání. Štědrovečerní večeře tedy není jen kulinářským zážitkem, ale vyjádřením lásky a spojení, které odráží sváteční povahu tohoto ročního období.

Redakce FFN a Německá turistická centrála