Už teď ale průzkumu dávají za pravdu analýzy obsazenosti tuzemských hromadných ubytovacích zařízení z konce srpna. Podle nich měli cestující cizinci i Češi největší zájem právě o Jihočeský a Jihomoravský kraj.

Facebook

Analýza DataRhymes z Bookingu z 25. srpna mimo jiné ukazuje, že největší procentuální obsazenost hromadných ubytovacích zařízení letos v létě byla skutečně v Jihočeském a Jihomoravském kraji. O víkendech se měla pohybovat mezi 70 až 80 %.

„Víkendové rezervace ubytování v hotelech, pensionech a apartmánech v celém Česku se podle posledních dostupných analýz během léta pohybovaly v průměru od cca 57 % do 69 %. Průměrná cena za ubytování pak od
2 627 do 2 818 Kč za dvoulůžkový pokoj. S tím, že nejvyšší byla v Praze, a to od 3 900 do 4 500 Kč,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Po skončení letních prázdnin, tedy během celého podzimu, se v současné době dá čekat nejvíc rezervací v Jihomoravském kraji, a to od 70 do 80 %. Souvisí to podle všeho s gastroturismem, konkrétně s cestováním za vínem. Přichází totiž čas vinobraní.“

Co se týče nadcházejícího, tedy prvního zářijového víkendu, hotely, apartmány a pensiony by měly být nejvíc obsazené právě v Jihomoravském kraji. Následují region Olomoucký a Plzeňský. Rezervace se tam nyní pohybují od cca 72 do 56 %. 

„Za dvoulůžkový pokoj by lidé o nadcházejícím víkendu měli v průměru v celém Česku zaplatit 2 644, loni to bylo celkem 2 363 Kč. Nejvíc v Praze - 3 901 Kč, následují Jihomoravský kraj, kde dané ubytování od 1. do 3. září v průměru stojí 2 842 Kč a jižní Čechy s průměrnou cenou 2 688 Kč,“ říká vedoucí Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Petr Janeček a dodává: „Jak to s počtem, cenami i směřováním turistů v Česku letos v létě skutečně dopadlo, bude jasné v listopadu, kdy budou k dispozici reálná data za letošní 3. čtvrtletí.“

Z posledních dat vyplývá, že turistů v Česku bylo ve 2. letošním čtvrtletí téměř stejně jako v roce 2019. V tuzemských hotelech, pensionech a apartmánech se jich ubytovalo jen o 5 885 méně než před koronavirovou pandemií. Celkem přijelo 5 770 399 hostů, zatímco ve 2. kvartále 2019 jich bylo 5 776 284. Srovnáme-li letošek s rokem 2022, turistů ve 2. čtvrtletí bylo o cca 15 % víc. Ze zhruba 5,8 milionů hostů se v Česku ubytovalo 3,2 milionů domácích turistů, což znamená meziroční nárůst o 4 % a celkem 2,5 milionu cizinců, tedy o 32 % víc než loni.

„Návrat k předcovidovým číslům návštěvnosti ubytovacích zařízení je dobrou zprávou, nicméně k němu došlo s velkým přispěním díky domácím turistům. Lidé z celého světa navíc nyní sice cestují podobně jako před covidem, ale méně utrácejí za doplňkové služby – zatímco hotelům tržby rostou, restauracím spíš klesají,“ říká ředitel marketingu a zahraničních zastoupení České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller a dodává: „Nyní je tedy klíčové, s ohledem na ekonomiku, lákat do Česka bonitní zahraniční turisty a s ohledem na udržitelnost se zabývat rozprostřením cestovního ruchu po celém Česku.“

 

Redakce FFN a CzechTourism