Zcela jistě nejvýznamnějším novým turistickým cílem je expozice Národního kulturního památníku Ploština. Ta již po několika dnech provozu vyvolala značné a veskrze pozitivní ohlasy.  

Facebook

„Nejsme motivováni jen tím, abychom za účelem zvýšení návštěvnosti budovali a podporovali vznik nových turistických cílů. Cítíme i povinnost pečovat o stávající významné památky a zvelebovat je,“ říká náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub a dodává: „S velkou úctou a pietou jsme přikročili k zásadní obnově památníku na Ploštině. Domníváme se, že hotové dílo je velmi důstojnou připomínkou obětí – mementem, ale i svědectvím o životě místních lidí v době před i po tragédii, která se zde odehrála na samém konci Druhé světové války. Návštěva je silným zážitkem.“

„Pro podporu novinek v cestovním ruchu připravila Centrála cestovního ruchu audiovizuální pozvánku. Domníváme se, že právě tato forma uplatněná zejména v digitálním prostředí internetu nejlépe zprostředkuje potenciálním návštěvníkům atmosféru míst,“ říká ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Zuzana Vojtová.

Národní kulturní památník Ploština je součástí Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které zřizuje Zlínský kraj. Vytvoření dvou nových expozic, z nichž jedna sídlí ve zcela novém a architektonicky velmi ceněném objektu, je největším i nejvýznamnějším pietním dílem od konce války. Snese srovnání s podobnými moderními institucemi v evropském i světovém měřítku.

Zajímavou novinkou je i otevření nového informačního centra a restaurace v přístavišti v Otrokovicích. Baťův kanál tak získal další užitečnou občerstvovací stanici pro lodníky i cyklistické či inline cestovatele po cyklostezce

Již nyní se s velkým ohlasem setkává nová hájovna nad Valašskou dědinou ve Valašskému muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Jedná se o nový a moderně interaktivní prvek skanzenu, neboť průvodkyní autentické hájovny původně z Valašské Bystřice je mladá ostravská herečka A. Červená, jež v dobovém kostýmu seznámí všechny návštěvníky milým a působivým způsobem s historií objektu i jeho někdejšími obyvateli. Valašské muzeum v přírodě tak opět zatraktivnilo svou již tak dosti bohatou nabídku.

Milovníci barokní zahradní architektury velmi ocení znovuotevření terasy na střeše kolonády v Květné zahradě v Kroměříži. Opět se mohou kochat výhledem na unikátní dílo zahradních architektů, zahradníků a všech, jež o vyhledávanou a velmi cennou památku UNESCO pečují.

Stále ještě novinkou, která ještě vlastně „nezažila“ letní sezonu v plné šíři, je Cyrilometodějské centrum v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Seznámí všechny s příběhem soluňských bratří, ale i jejich následovníků.

Redakce FFN a  www.vychodni-morava.cz