Lidské zdraví je složitý mechanismus a je ovlivňováno mnoha faktory, životním a pracovním prostředí, genetikou faktory, životním stylem i dostupností zdravotní péče. Důležitým předpokladem pro to, abychom předcházeli nejrůznějším onemocněním, je prevence.

Facebook

„Je samozřejmě výhodnější nemoci předcházet, než ji léčit,“ zdůrazňuje MUDr. Růžena Vaňková, lékařka se zaměřením na fyziatrii, balneologii a léčebnou rehabilitaci, rehabilitační a fyzikální medicínu v Léčebných lázních Mariánské Lázně, která zároveň dodává: „Výjimkou genetických a některých systémových onemocnění lze předcházet většině civilizačních, infekčních i chronických onemocnění. K tomu je zapotřebí aktivního přístupu – hygienická opatření, správná výživa, dostatek spánku, cvičení, odbourání stresu, preventivní lékařské kontroly. To vše je primární prevence. Existuje také sekundární prevence u chorob, které už vznikly, a my je můžeme udržovat ve stabilizovaném stavu. Jako příklad uvedu Bechtěrevovu nemoc, u které lze cvičením a léčbou dosáhnout možnosti aktivního života bez omezení pohybu.“

Aktuálně není od věci myslet na prevenci sezónních onemocněních. S blížícím se podzimem, a tedy ochlazením a nástupem zvláště respiračních nemocí, je tedy více než na místě včas dopřát svému tělu odpočinek, regeneraci i ozdravnou kúru. Zavřete proto počítač a vypněte mobil a vyrazte se na toto upršené a bacily hýřícím období řádně připravit rovnou do lázní.

Vyberte si například Mariánské Lázně, které jsou ideálním místem k posílení imunity a celkově našeho zdraví. Disponují totiž všemi prostředky, kterými umožňují odbourat stres a civilizační problémy. Jednak za tím stojí zdejší příznivé podhorské klima s čistým vzduchem, jednak přírodní zdroje využívané k pitné léčbě a koupelím, nejrůznější lázeňské léčebné i wellness procedury, a nakonec malebné prostředí lázní a lázeňských domů.

„V Mariánských Lázních a jejich nejbližším okolí vyvěrá ze země přes čtyřicet pramenů léčivých vod, které mají různé chemické složení. Používáme je k pitné léčbě, inhalacím a minerálním  koupelím,“ představuje jeden ze zdrojů zdejšího léčivého bohatství lékařka Růžena Vaňková.

Pitím minerálních vod lze tedy ovlivnit funkce vnitřních orgánů. V Mariánských Lázních se nachází hned několik tělu prospěšných pramenů, přičemž každý z nich se vyznačuje odlišnými a specifickými účinky. Lesní pramen čistí dýchací cesty, Rudolfův pramen proplachuje ledviny a močové cesty, Křížový pramen zlepšuje funkce trávícího traktu. Popíjením pramenů tak dochází k metabolickému čištění organismu. A je prokázáno, že tlusté střevo představuje téměř osmdesát procent imunitní odpovědi organismu.

Z ostatních procedur, které se zaměřují na prevenci a přispívají k posílení imunity, lze jmenovat minerální koupel, dále pak procedury využívající přírodní oxid uhličitý, jako jsou suché CO2 obálky, inhalace či oxygenoterapie. Účinná je rovněž návštěva solné jeskyně, a další. Všechny tyto procedury zlepšují prokrvení, produkci endorfinů, metabolismus a odbourávají stres.

Neopomíjenou součástí lázeňského preventivního pobytu je pohybová léčba a sportovní aktivity. Mariánské Lázně k pohybu přímo vybízejí. Návštěvníci si mohou neomezeně dopřávat procházek v krásných lesoparcích a zpestřit si je například aktivitou Nordic walking. Zázemí zde najdou také milovníci tenisu nebo golfu. Ten si dokonce můžete vyzkoušet i jako úplní začátečníci, jelikož přístup na zdejší veřejné hřiště je umožněn všem zájemcům, i tedy „negolfistům“. V Léčebných lázních Mariánské Lázně mají hosté možnost užívat si plavání, vyzkoušet aqua aerobik či léčebný tělocvik.

Konstatování, že je ve zdravém těle, zdravý duch, je frází sice trochu otřepanou, ale stále pravdivou. Aby tělo fungovalo komplexně, je nutné k preventivním činnostem zařadit také zdravý jídelníček. Imunitě jednoznačně neprospívají potraviny s vysokým množstvím tuků, polysacharidů a rychlých cukrů. Je třeba jíst vyváženou stravu s dostatkem proteinů, vlákniny, vitamínů, minerálů a omega kyselin. V lázních se ke každému klientovi přistupuje individuálně, jelikož nelze plošně doporučit, který jídelníček je ten správný. Proto, chcete-li upravit své stravovací návyky vám na míru, využijte možnosti poradit se s dietní sestrou.

Mluvit o smysluplnosti investování do svého zdraví není klišé. Ostatně to dokládá i výše uvedený výčet faktorů majících na naše zdraví vliv, a žít plnohodnotně chce asi každý. Pokud si jako zastávku pro vlastní „údržbu“ vyberete právě lázně, nemusíte se vždy obávat, že vaše peněženka bude po návratu zet prázdnotou. Patříte-li již k pacientům, kteří se léčí s určitou nemocí, tak zbystřete. Pojišťovny hradí komplexní a příspěvkovou lázeňskou léčbu. To, zda je vaše diagnóza uvedena v tzv. indikačním seznamu, který upravuje podmínky pro čerpání hrazené lázeňské péče, zjistíte u svého praktického nebo ošetřujícího lékaře nebo nahlédnutím do indikačního seznamu.

V nabídce Léčebných lázních Mariánské Lázně jsou i různé klasické, relaxační a rekondiční pobyty pro zvýšení imunity a prevenci civilizačních chorob, které si klient hradí z vlastních prostředků nebo mu je může uhradit i zaměstnavatel. „Samozřejmě, že prevenci by se měl věnovat člověk každého věku, čím dříve se totiž na prevenci svého zdraví zaměříte, tím lepších dosáhnete výsledků,“ zakončuje lékařka Vaňková.

Redakce FFN

www.ensanahotels.com

 

 

 


 

 

Fotogalerie k článku