Modrotisk i kus Itálie na Moravě
Víte, že se na seznamu světového dědictví nachází i moravské zvyky a tradice? Například  jedinečný moravský modrotisk. Jedná se o tradiční techniku zdobení látky, která se v minulosti rozšířila hlavně na Horácku. Dnes fungují už jen dvě tradiční dílny, které najdete právě na Moravě. Navštívit můžete dílnu rodiny Danzingerových v Olešnici na Blanensku anebo rodinnou dílnu ve Strážnici, kde je skanzen i zámek. Celá oblast rozprostírající se kolem Strážnice je pak právem označována za ohnisko lidové kultury u nás.
Kromě toho si zde můžete vychutnat i ojedinělou jižanskou atmosféru. Boží muka, kapličky a dlouhé pásy zelených a hnědých polí táhnoucích se směrem do Kyjova jsou ne nadarmo přezdívané Moravské Toskánsko. Budete tak mít alespoň na malou chvíli pocit, že se nacházíte ve slunečné Itálii.

Facebook

Putování za historií i současností vína
K Moravě od pradávna patří i výroba vína. O její rozvoj na našem území se postarali také Habáni, kteří při svém příchodu na Moravu přinesli i tradiční techniky výroby vína. Právě v největší vinařské vesnici u nás, Velkých Bílovicích, se nachází největší Habánský vinný sklep, který provozuje stejnojmenné vinařství. Při návštěvě Habánských sklepů se dozvíte mnoho o vinařské historii i současnosti výroby vín a samozřejmě ochutnáte i výborná vína. Prohlídku lze spojit s návštěvou nedaleké kapličky na kopci Hradištěk, kde se například natáčely oblíbené Bobule.
Habáni obohatili Moravu také o nový druh keramiky – fajáns, který je typický svým květinový zdobením a patří k nejcennějším druhům keramiky u nás i ve světě. Chcete-li se o ní dozvědět víc, navštivte například Moravskou galerii v Brně anebo Muzeum a galerii v Hranicích, kde si ji prohlédnete na vlastní oči.

Pestrobarevné kroje a chorvatský dialekt
Další zajímavou skupinou obyvatel, kteří na Moravě zanechali své stopy, byli moravští Chorvaté – skvělí zemědělci, kteří k nám přinesli atmosféru Jadranu. Jejich příchod se datuje do 16. století. Typické bohaté kroje i dialekt připomínající mix chorvatštiny a němčiny je odlišoval od místních. Jejich tragický osud spojený s nuceným odsunem po roce 1948 je v některých místech patrný dodnes.
Centrem moravských Chorvatů je Jevišovka. Zde najdete i muzeum věnující se jejich životu a těžkému osudu. Doporučujeme si ale návštěvu domluvit předem. Malebné historické městečko nabízí kromě zajímavých informací i typickou moravskou architekturu a vinné sklípky. Výlet do Jevišovky můžete spojit s návštěvou Novomlýnských nádržích i zavítat do Mikulovského zámku.

Redakce FFN

 

Fotogalerie k článku