O Bojnicích se říká, že jsou klenotem Horní Nitry, to hlavně díky pohádkovému zámku a také klenotem pravěkých dějin, to díky muzeu pravěku. Město je považované za nejvzácnější lokalitu sídla neandertálského pračlověka na Slovensku. Ostatně přesvědčit se o tom může každý, kdo do Bojnic zavítá a vykročí do dávných dob historie, kdy se každý den tvrdě zápasilo o holý život.

Facebook

Muzeum pravěku vzniklo díky dobrovolnické práci místních nadšenců, partě Bojničanů, kteří se ve svém volném čase rozhodli zachránit unikátní originální areál, kde neandertálci opravdu žili.
Když před lety poprvé přišli na místo dnešního skanzenu, našli tu jen jedno velké smetiště. Dnes je areál už vyčištěný od odpadků a poskytuje příjemné zážitky a poznání pravěké historie. Bez přehánění e to unikátní místo, které výjimečným způsobem odkazuje na dávnou historii. Znovu se do zdejší přírody vrátili netopýři, poštolky, divoké kachny, žáby i ještěrky.

Neandertálci nebyli žádné primitivní opice, ale možná až překvapivě na svoji dobu už vyspělá společnost. Znali oheň, vyráběli různé kamenné nástroje a byli i  úspěšní lovci. Bojnicích žili neandrtálci tisíce let a zdejší muzeum pravěku dává návštěvníkům nahlédnout do tohoto vzdáleného světa i zábavně. Klidně si můžete například zout svoje moderní boty a vydat se po stopách pravěkých neandertálců tak jak chodili oni, naboso. Bosýma nohama můžete jít o různých přírodních materiálech, po kamenech, kůře stromů, říčním štěrku, dřevu nebo po  šiškách. A kromě výjimečného zážitku si ještě promasírujete plosky nohou a díky reflexním bodům také celé tělo.

Fotogalerie k článku