Zatímco u nás se sklidí zhruba dvě stě třicet tisíc tun jablek ročně, v Jižním Tyrolsku je tomu přes jeden milion tun. Proto není divu, že každá farma Roter Hahn má své vlastní tradiční a rodinné recepty na zpracování jablek ve formě báječných domácích produktů nebo jako nějakou sladkou pochoutku.

Facebook

V Jižním Tyrolsku je každoroční sklizeň jablek vždy velkou událostí
Hosté mohou na farmách pomoci sklízet šťavnaté ovoce, které uzrálo pod italským sluncem, a mají tak i možnost ochutnat čerstvě vyrobený mošt. Více než pět set z téměř dvou tisíc sdružení farem Roter Hahn pěstuje několik oblíbených druhů, jako jsou Golden Delicious, Red Gala a Granny Smith. Zemědělci prodávají svoji úrodu, pokud ji nevyužijí na výrobu jablečného octa či džemů, napřímo.

Sladké jablečné žemle od Elisabeth Mittelberger
Na útulném statku Eichernhof  peče Elisabeth Mittelberger jedny z nejlepších žemlí v okolí. Na jejich přípravě prý není nic těžkého. Nejdůležitější je si vybrat ten správný druh jablek. Elisabeth používá odrůdu Golden Delicious, jsou šťavnatá příjemně navinulá a dobře se s nimi pracuje. K přípravě stačí vzít dvě větší jablka a nakrájet je nahrubo na kostičky, potom je nasypat do mísy, přidat rozinky, ořechy a anýz. Do směsi přimíchat lžíci soli a 500 g špaldové celozrnné mouky, následně 350 ml vlažné přírodně zakalené jablečné šťávy, 20 gramů kvasinek a dvě lžíce medu. Vše promíchat a přidat 40 gramů másla. Poté stačí těsto přikrýt a nechat odstát dokud nenabyde zhruba na dvojnásobek. Lžící poté naporcovat a vyválet jednotlivé kousky v celozrnné mouce, pak už je jen položit na moukou vysypaný plech. Žemle se pečou v rozehřáté troubě na 180 stupňů Celsia asi půl hodiny. Ať se všem dílo podaří, přeje selka Elisabeth ze statku v obci Vöran, kde je také možnost skvělého ubytování.

Jablečné vdolky Apfelkiechl
Na slunečné straně Dolomit leží v nadmořské výšce 1475 metrů statek Lück de Survisc. Rodina Vallazza umí svým hostům vytvořit velmi příjemnou atmosféru tyrolského rodinného statku, kterou ještě více umocňují skvělé tradiční jablečné vdolky Apfelkiechl, které jsou tady vyhlášenou pochoutkou. Apfelkiechl je recept pro všechny milovníky jablek, je rychlý, jednoduchý a určitě si ho zamiluje celá rodina. Stačí čtyři sladká jablka, která se oloupou, odstraní se jádra a nakrájí na jeden až dva centimetry široké plátky. Ještě je pokapat citronem, posypat skořicí a jde se na těsto. Ze dvou žloutků, 12 dkg hladké mouky, špetky soli, 1/8 l mléka, dvou polévkových lžic rumu a ušlehaných bílků se připraví směs. Plátky z jablek se v něm obalí a na horkém oleji se začnou opékat do zlatova. Na závěr se už jen posypají cukrem. Místo mléka lze použít i bílé víno.

Tradiční jablečný závin z farmy Pirchhof
Tento lahodný jablečný závin připravuje z čerstvých jablek selka Andrea Müller, ta se ho naučila od své babičky a dědí se tak již po generace. Každé ráno, když selka začne péct jablečný závin, voní po celém statku. Proto nelze odolat a dát si alespoň malý kousek k ranní kávě.
U hostů má velký úspěch a rádi se sem i kvůli tomuto skvostnému dezertu vracejí. Na zlatavé těsto je potřeba smíchat 500 gramů polohrubé mouky, pečící prášek, dvě vejce, 180 gramů margarínu, 200 gramů cukru a vanilkový cukr. Vytvoří se krásně hladké těsto, které se nechá půl hodiny odpočívat. Na přípravu ovocné náplně je potřeba oloupat deset až dvanáct jablek, nakrájet je na malé kousky, smíchat s vanilkovým cukrem a rozinkami podle chuti. Podle libosti je možné přidat také rum.
Po té, co si těsto chvíli odpočine, se rozdělí na dvě stejné půlky, vyválí se, naplní a zavine. Nakonec se štrúdl potře trochou mléka, aby byl krásně křupavý a získal svoji typickou zlatavou barvu. Dá se péct na 180 °C asi 45 minut a ještě teplý štrúdl se může posypat práškovým cukrem.  A ten kdo má chuť hřešit, může si dopřát závin s poctivým vanilkovým přelivem nebo jahodovou zmrzlinou! Dobrou chuť přeje Andrea Müller, selka z Hofschanku Pirchhof u Naturns.

Redakce FFN a Roter Hahn, Jižní Tyrolsko

Fotogalerie k článku