Region bohatý na minerální prameny, podmanivou přírodu a kvalitní gastronomii potěší i toho nejnáročnějšího turistu.

Facebook

Hrady, zámky a zřícenin
Preferujete honosné renesanční výzdoby a rokokové interiéry nebo dáváte přednost jednoduchým zdím hradních zřícenin? Každý milovník historie si v Trenčínském kraji přijde na své. Bojnický zámek, který je nejnavštěvovanějším na celém Slovenku, zaujme romantickou architekturou ve stylu francouzských zámků na řece Loire. Pro ty, kteří tento monument již navštívili, připravili správci novinku, prohlídku nejznámějších částí zámku bez průvodce. Turista si tak může sám zvolit tempo prohlídky a v klidu se pokochat krásami tohoto renesančního zámku. Trenčínský hrad, který se honosně tyčí nad městem Trenčín, má také pro návštěvníky novinku, která zvýší jejich návštěvnický komfort. "V letní sezóně bude otevřena nová prodejna vstupenek spolu s kavárnou, prodejnou suvenýrů a moderními bezbariérovými sociálními zařízeními. Nejen nové prostory budou lákat turisty, ale i atraktivní program, který je připraven během celého léta. Návštěvníci se mohou těšit na noční prohlídky, tábor sokolníků, ohňové show i koncerty, "doplnila Eva Frývaldská, výkonná ředitelka krajské organizace cestovního ruchu Trenčín region.
Z hradních zřícenin v Trenčínském kraji stojí za zmínku starobylý hrad Lednica. Ze strážního hradu, který byl postaven v 16. století, zůstaly jen obvodní zdi a unikátní schody. Ty jsou vytesány přímo do strmé skály, čímž nabízejí neopakovatelný výhled všem odvážlivcům, který se ho odváží prozkoumat. Výhledem, ale zejména legendou o krvavé hraběnce, turisty zaujme Čachtický hrad. Zřícenina, v níž útrobách podle legendy mučila Alžběta Báthory nevinné děvy, ročně přivítá více než 60 tisíc návštěvníků. Přímo na hradě si mohou letos prohlídnout i repliku středověkého mučicího nástroje Železnou pannu, která byla údajně používána Čachtickou šlechtičnou.

Procházka v korunách stromů i ubytování v lese mimo civilizaci
Přímo nad Bojnickým zámkem v regionu Horní Nitry vyrostladřevěná vyhlídka Čajka v oblakoch, která se tyčí do výšky 32 metrů. Na vrchol se turisté dostanou mírným stoupáním a po překonání adrenalinových atrakcí se jim naskytne nádherný panoramatický výhled. Z vrcholu jsou vidět největší atraktivity Horní Nitry: zoologickou zahradu, zámek, areál sokolníků, golfový areál, lázně či důlní skanzen. "Turistickým centrem regionu Horní Nitra jsou a pravděpodobně i vždy budou všeobecně známé Bojnice. Chceme však poukázat na to, že celý region nabízí bohatou paletu atraktivit i mimo Bojnic, které je škoda při návštěvě Horní Nitry vynechat. Je tak možné strávit u nás celý týden a zaručujeme, že se návštěvníci nebudou nudit,“ vysvětlila Andrea Malátová, výkonná ředitelka oblastní organizace cestovního ruchu region HORNÍ NITRA-BOJNICE.
Netradiční ubytování v přírodě nabízí nocleh na stromě v lázeňském parku v Trenčianských Teplicích. Pohádkový dřevěný domek, který visí přímo ze stromů, je určen pro čtyři osoby a nabízí komfortní ubytování. Ubytovaní hosté si zaručeně vychutnají romantiku při světle svíček, protože domek nemá připojení na elektřinu ani vodu. Právě tarzanský styl ubytování je to, co domku přidává na originalitě. Hosty okouzlí klidným lesním prostředím, čerstvým vzduchem a autentickými zvuky lesa.

Krásy Trenčínského kraje ze sedadla kola
V regionu se nachází více než 1 400 km cyklostezek, jejichž značení se každoročně obnovuje. Přibývají také nové cyklostezky – z Horní Středy do Nového Města nad Váhom a z Púchova do Nimnice. Tyto úseky jsou prvními částmi téměř 100 km dlouhé Vážské cyklomagistrály, s budováním které začal loni Trenčínský samosprávný kraj. Velkolepý projekt Vážské cyklomagistrály cyklistům nabídne bezpečnou přepravu a adrenalinové sportovní vyžití. Nová cyklostezka bude mít napojení na zajímavé turistické cíle regionu. K atraktivním lokalitám se méně zdatní turisté dostanou i díky autobusu se speciálními Cyklovozíky. Cykloautobus jezdí v turistické sezóně každý víkend a cyklisty přepraví i na delší vzdálenosti napříč Trenčínským krajem.

Odpočinek je důležitý
Ideálním místem jsou troje lázně v Trenčínském kraji, které disponují unikátní, vysoce mineralizovanou vodou s léčebnými účinky. Trenčianské Teplice jsou slavné nejstarší a nejvyhledávanější protirevmatické lázně na Slovensku. V Perle Karpat, jak poeticky nazývají někteří návštěvníci malebné lázeňské městečko, se úspěšně léčí nemoci pohybového aparátu a nervové onemocnění. Jsou to jedny z mála lázní, které si zachovaly ráz čistě lázeňského města. Lázeňští hosté si tady vychutnají venkovní bazén Grand, tradiční horkou koupel v lázeňském domě Hammam, který byl postaven v Maurském stylu v roce 1888, i relaxační masáže. Lázně Bojnice jsou situovány v Hornonitrianské kotlině, obklopené ze tří stran jehličnatými a listnatými lesy. Podle slov výkonné ředitelky oblastní organizace cestovního ruchu vytváří příjemná atmosféra lázeňských parků, situovaných mimo městský ruchu, optimální prostředí pro léčení a výrazně přispívá k tělesné i duševní relaxaci. „Bojnická léčivá voda pozitivně účinkuje na látkovou výměnu a vegetativní nervový systém,“ doplnila Andrea Malátová. Nejmladší lázně na Slovensku Nimnica jsou charakteristické kvalitním minerálním pramenem, který byl objeven náhodou při stavbě Nosické přehrady v roce 1953.
Voda se využívá na pitnou i inhalační léčbu, ale i na vanové uhličité koupele, které přinášejí úlevu od bolesti a zlepšují zdravotní stav pacientů. Odpočinek a úlevu návštěvníci Trenčínského kraje načerpají i ve wellness krásného secesního Hotelu Elizabeth **** v Trenčíne. Právě v tomto hotelu, který byl postaven přímo pod Trenčianským hradem, se snoubí historie s modernou. Autentický secesní styl z počátku 19. století je zde v dokonalé harmonii s nejnovějšími moderními technologiemi. Hotel je držitelem několika prestižních ocenění, mezi jinými se pyšní titulem nejlepší městský hotel ze soutěže Historic Hotels of Europe Award či oceněním "nejromantičtější hotel" ze soutěže World Luxury Hotel Award.

Jak chutná Trenčianský kraj
Trenčianský region chutná zejména po švestkách. Oblast Myjavy je známá jako kraj švestkových sadů. Švestky jsou hlavní ingrediencí v tradičních pokrmech: švestkové koule, koláče či tradiční povidla. V tekutém stavu jsou švestky základní surovinou pro výrobu kvalitního destilátu. Pohárek slivovice z myjavských sadů a talíř švestkových buchet potěší žaludek každého, více či méně náročného degustátora. V kraji působí několik výrobců kvalitních destilátů. Trenčínská společnost Old Herold, a.s. se pyšní nejstarší recepturou výroby borovičky, jejíž tajemství uchovávají více než 125 let.

Máme k sobě blízko
Nejvíce zahraničních turistů, kteří přicházejí do Trenčínského kraje, je z České republiky. Trenčínský kraj je pohostinnou destinací, která nabízí kvalitní služby a množství zajímavých turistických atraktivit. Právě pohostinnost a geografická blízkost je to, co Čechy láká k návštěvě našeho kraje. Velmi navštěvované jsou i tradiční přeshraniční akce Čechů a Slováků např. na Velké Javorině či ve Starém Hrozenkově. Věříme, že návštěvnost si udrží stoupající tendenci,“ uzavřela výkonná ředitelka KOCR Trenčín region, Eva Frývaldská.

Redakce FFN spolu s Krajskou organizací cestovního ruchu Trenčín region

Fotogalerie k článku