Cézannovým odkazem se můžete setkat nejen v Aix-en-Provence, ale i v okolí. Projděte se ulicemi, kterými chodil, pokochejte se krajinnými výhledy, které zvěčnil na svých plátnech.  Můžete navštívit Atelier de Cézanne, kde se doslova dotknete umělcova nitra. Obdivujte jeho díla v prostoru, který mu byl věnován v Musée Granet, v opuštěných povrchových dolech Carrieres de Bibémus  nebo se podívejte Cézannovýma očima například na horu Sainte-Victoire.

Facebook

Jedinečný atelier
V roce 1901, kdy na umělce začalo doléhat stáří a izolace, koupil pozemek na kopci v Lauves, na okraji Aix-en-Provence, v krajině, kterou velice miloval. Atelier si sám navrhl a posléze i postavil. Všechno tu vyzařuje jeho tvůrčí nasazení: ticho, strohost i světelná atmosféra.
Cézanne zde pracoval úplně sám, ale vytvořil řadu monumentálních děl, z nichž nejslavnější jsou Koupající se ženy. V posledních letech svého života byl nejvýkonnější. Jeho ateliér mu poskytl nové zdroje inspirace a Cézanne ho považoval především svůj ráj krásy, za místo, kde chtěl objevit umělecký grál.
Ateliér byl zařízený skromně, ale objekty, které se v něm nacházely, se opakovaně objevovaly na umělcových obrazech. Nádoba na zázvor, socha Amorka, kolekce lebek, to vše maloval na svých posledních zátiších. Olivově zelená váza je vidět dokonce na jeho dvaadvaceti dílech. Dnes jsou zde tyto objekty vystaveny na policích a stále vyvolávají pocit, jakoby vibrovaly pod malířovým pohledem. V rohu připomíná umělcovu přítomnost věšák s jeho gabardénovým pláštěm.

Inspirující okolí 
Když vyjdete z ateliéru, tak po patnácti minutách chůze od Cézannova ateliéru se dostanete na místo umělcova oblíbeného výhledu na Sainte-Victoire. Královna krajiny jeho dětství a jeho nekonečná posedlost se objevuje na více než čtyřiceti olejomalbách a stejném množství akvarelů, které mají ve svých sbírkách světová muzea a zdobí i soukromé sbírky.
Navštívit můžete také povrchové doly Bibémus. Je to impozantní místo, které vzniklo dlouhodobou těžbou stavebního kamene, a to od římských dob až do konce 18. století. V době, kdy zde Cézanne pracoval, se už netěžilo. Ze zlatavého a okrového kamene je postaveno historické centrum města. Cézanne sem se svým stojanem docházel mezi lety 1895 a 1904, a vytvořil zde jedenáct olejomaleb a šestnáct akvarelů.

Redakce FFN

www: cezanne-en-provence.com
Gallerie : tiny.cc/cezanne-googleopengallery
www: aixenprovencetourism.com
foto: Sophie Spiteri

Fotogalerie k článku