Co je dnes v Lužické jezerní krajině na každodenním pořádku, to se ještě před pár desetiletími zdálo jako nedosažitelný sen. Z měsíční krajiny někdejších hnědouhelných dolů rozkládajících se v pomyslném trojúhelníku mezi Prahou, Drážďanami a Berlínem vznikl atraktivní cíl pro vyznavače aktivní dovolené. V Lužické jezerní krajině vzniká s více než dvacítkou zaplavených jezer a splavnými kanály největší člověkem vytvořená vodní krajina Evropy. Lužická jezerní krajina je od českého hlavního města vzdálená jen tři hodiny jízdy autem, což z ní činí skvělé místo na prodloužené víkendy.

Facebook

Jedinečnou krajinu Lužických jezer lze skvěle poznávat díky husté síti kvalitních cyklostezek. Lužickou jezerní krajinou vede sedm dálkových cyklostezek a deset okružních tras kolem jezer. Cestou lákají mnohé pláže k osvěžení v křišťálově čistých vodách a lodě k romantickým projížďkám.

Cyklisté i bruslaři jistě ocení zejména asfaltované stezky při březích jezer. Tyto bývalé obslužní cesty nabídnou skvělý výhled na vodu a pohodové vyjížďky na širokých, převážně rovinatých stezkách. Jednotlivé okruhy lze podle kondice a nálady snadno spojit a výlet si tak prodloužit. Delší trasy vedou například kolem jezer Senftenberger See (18 kilometrů), Geierswalder See (16 kilometrů) a Bärwalder See (20 kilometrů).

Na Lužické jezerní magistrále, 191 km dlouhé dálkové cyklotrase, jsou k vidění všechna stádia zaplavování dolů – od právě ukončené těžby až po hotová jezera s jachetními přístavy a světlými plážemi. Cyklostezka protíná region od severu k jihu a zase nazpět. Lužickou jezerní krajinu lze projet v rámci zájezdu rozděleného na denní etapy o 30 až 45 kilometrech, pojmout ji jako rodinný výlet s jízdou na voru, nebo si sestavit trasu podle svých představ.

Kromě klasických map nabízí Lužická jezerní krajina ke všem trasám také interaktivní mapy a GPS-tracking. Na výchozích bodech stezek a celé řadě dalších míst a přímo u jezer si lze půjčit kola i elektrokola. Většina poskytovatelů ubytování v Lužické jezerní krajině se potřebám cyklistů již zcela přizpůsobila. Ubytovací zařízení vhodná pro cyklisty nabízejí zabezpečené úschovny kol, sušárny pro navlhlé oblečení a poskytují obědové balíčky.

Redakce FFN

www.lausitzerseenland.de/cz