Barokní zahrada Großsedlitz patří mezi nejvýznamnější barokní zahrady v Německu. O její podobu se zasloužil Christoph August, hrabě z Wackerbarthu, generální polní maršál, říšský hrabě a státní ministr ve službách Augusta Silného. Ten zakoupil rytířskou usedlost Sedlitz v roce 1719 a plánoval zde vybudování reprezentativního venkovského sídla. Jako ministr stavebnictví měl po desetiletí zásadní vliv na barokní přestavbu Drážďan i mnoha dalších měst, pevností a zámků v Sasku a Polsku.

Facebook

Mimořádným klenotem zahrady je přes sto pomerančových stromků
Budou hlavní ozdobou Saských dnů citrusů, které se uskuteční 25. a 26. května 2019. „V zahradě jsou patrné znaky italského (např. terasy a schodiště) a francouzského (osové systémy, symetrie) zahradního umění. V terasovitě uspořádané zahradě jsou ještě dnes k vidění četné fontány, které jsou umístěny i ve skrytých zákoutích, a některé z nich byly nedávno sanovány,“ uvádí Dr. Andrea Dietrich, Castle Manager. „Po kouzelném jarním květu zahrada opět okouzlí bohatými záhony letních květin, o něž se s láskou starají zahradníci. Záhony vznikly až v roce 1959 resp. byly v té době přebudovány tehdejším ředitelem zahrady Hermannem Schüttaufem. Mnoho druhů rostlin používaných v 18. století již dnes neexistuje nebo je nelze pořídit. Víceleté rostliny musí být nákladně kultivovány. Proto dnes nahrazujeme historizující výsadbu atraktivní a vzhledově krásnou výsadbou jednoletých rostlin, cibulových a hlíznatých květin. Jarní výsadbu v květnu nahradí výsadba letniček, které jsou nejkrásnější v červnu a červenci. Je to každoročně se měnící rozmanitá výsadba se sladěnými kombinacemi barev a ornamentů. Jsou používány rostliny, které ladí s touto lokalitou, působí atraktivně na blízko i na dálku a při jejich výsadbě je zohledněna výška jejich růstu a prostorový účinek,“ dodává  Andrea Dietrich.
Mimořádnou oslavou 300. narozenin zahrady bude také slavnostní víkend v polovině června, kdy se bude konat mezinárodní veřejná konference pod názvem Myšlenka baroka, kterou podpořila Evropská unie - Euroregion Labe/Elbe, a která bude věnována saským a českým zámkům. Tuto konferenci organizuje německá strana společně s kolegy z České republiky.

Otevírací doba zahrad: duben - říjen denně 10-18 hod.
Vstupné: 5 €/ 4 € zlevněné

Redakce FFN

 

Fotogalerie k článku