Turisté se tady mohou potkat hned se třemi řekami, především je to Nitra, které se říká národní řeka, dva menší toky, které se do ní vlévají, z pravé strany Nitrica a z levé Handlovka.
Otevřenou náruč nabízí zdejší příroda díky dvěma chráněným krajinným oblastem Ponitrie a Strážovské vrhy, také čtyř přírodních rezervací Biely kameň, Buchlov, Makovište a Temešská skala. Triszickou nabídku ještě doplňuje národní přírodní památka Prepoštská jaskyňa a pět přírodních památek Hradisko, Kobylince, Končitá, Prielom Nitrice a Sivý kameň. A kdo by ještě neměl dost přírody, může se kochat na hřebeni jižní Lučanské Malé Fatry a vrcholem Kľak, kde, jak prozradil starosta stejnojmenné obce v údolí, mají ve zdejších hlubokých lesích  domovinu  medvědi, vlci i rysi. Jsou o však zvířata dostatečně plachá, a tak mohou turisté místní stezky procházet bez obav. Čas si určitě udělejte na dobré jídlo v místní salaši i na výjimečné výhledy horské zelené svahy a lesy.

Facebook

Horní Nitra oplývá minerálními a termálními prameny
Bojnické termální prameny s teplotou 28 až 48C se staly základem rozvoje bojnických lázní. Na léčení pohybového ústrojí a nervových chorob sem jezdí lidé z celé Evropy. Tak dobrou mají pověst. Ale nejsou to jenom Bojnice, které lákají na lázeňskou péči, jsou to i lázně regionálního významu Chalmová a v Koši.
Turisté také rádi využívají především pro vodní sporty vodní nádrž v Nitrianském Rudném, řeka Nitra může poskytnou dobré podmínky i pro rybolov a to v pstruhovém pásmu.

Naučné chodníky v chráněných územích
Aktivní turisté mají v hornonitranské oblasti hned několik možností, jak si užít skvělé zážitky. Vybírat si mohou mezi naučnými chodníky, které je dovedou na Vtáčnik nebo Buchlov, nabízí se také naučný chodník Fraňa Madvu, který vede z Nitrianských Sučian přes Madvovu dolinku do Nitrianského Rudna nebo naučný chodník na Vyšehrad, který je také významnou archeologickou lokalitou.
Snad nejvaštěvovanější je naučný chodník Vtáčnik. Východiskem jsou Kamenec pod Vtáčnikom, Gepnárová dolina alebo Bystričianska dolina. Celková trasa je dlouhá téměř osm kilometrů, má jedenáct zastávek a nutno podotknout, že vede náročným terénem. Naučný chodník pak navazuje na turistické chodníky značené žlutou a modrou turistickou značkou.
Náučný chodník Buchlov ve stejnojmenné přírodní rezervaci měří něco přes pět kilometrů, celá trasa s osmi zastávkami vede nenáročným terénem.
Nejkratší je trasa naučného chodníku Vyšehrad, měří pouze dva kilometry a má šest zastávek. Terén je nenáročný až středně náročný.

Bojnice leží na středním Slovensku v Hornonitrianské kotlině
Ze tří stran je městečko chráněno Strážovskými vrchy a Malou Magurou s bohatými listnatými a jehličnatými lesy. Místní říkají, že si v Bojnicích každý najde to své. A je to pravda. Milovníci přírody tu mají množství procházek, turistických tras a cyklotras, nebo úchvatné je romantické prostředí zámeckého parku a lázeňské kolonády. Pro historiky je tu pohádkový zámek, který patří k nejnavštěvovanějším na Slovensku. Zámek je opředen legendami a pověstmi, ožívají tady pohádky, příjemné jsou i procházky centrem městečka. Bojnice jsou tady i pro zdraví, termální prameny a půvabná příroda tvoří už po staletí vzájemnou harmonii. V lázních se léčí nemoci pohybového ústrojí, ženské nemoci, nemoci z povolání a nervové choroby. Základem léčebných procedur je hydrogen-uhličitanovo-síranová a hořčíková akroterma s telotou od 28o do 52o C, která vyvěrá z devíti pramenů.

Bojnický zámek patří k nejstarším památkám na Slovensku
Nejromantičtější zámek Slovenska, národní kulturní památka, je pohádkovým klenotem, který se podobá nejkrásnějším gotickým šlechtickým sídlům v údolí řeky Loiry. První písemná zmínka o existenci hradu je z roku 1113 v listině zoborského opatství, v současnosti jeho romantický vzhled láká rok co rok tisíce návštěvníků, ohromují hradby, portály, stěny, atiky i kované detaily.
K Bojnickému zámku patří i zámecký park, samozřejmě také romantický, se vzácnými stromy a keři. Před vchodem do zámku upoutá sedmisetletá Lípa krále Matyáše, která je pravděpodobně nejstarším stromem na Slovensku. Park pokračuje dále lesoparkem ve Strážovských vrších.
Posledními šlechtickými majiteli byli téměř tři sta let Pálffyovci, jeden z nejvýznamnějších rodů Rakousko-Uherské monarchie. Zámek má ve svých bohatých sbírkách přes šest tisíc uměleckých předmětů, nejvzácnější z nich je středověký oltář ze 14. století od italského mistra Narda di Cione z Florencie. Návštěvníky zámku oslní také zlatý sál s pozlaceným andělským stropem, mramorová, erbová nebo rytířská síň a orientální salón. Součástí prohlídky zámku je i travertinová jeskyně.

Bojnice mají mobilní aplikaci turistického průvodce
Aplikace poskytuje majitelům chytrých telefonů spousty textových informací a fotografií o historii města, mapu, cyklotrasy, informace o kultuře, sportu, hotelech, penzionech, restauracích i tradičních akcích ve městě. Turisté se díky aplikaci mohou orientovat i v telefonních číslech městských organizací a informace o turistických atraktivitách jsou ve zvuku.  Mobilní aplikace má tu výhodu, že funguje off-line, tedy i bez internetu.

Táňa Pikartová

www.bojnice.eu

 

 

Fotogalerie k článku