Stezka korunami stromů má nové obyvatele. Jedná se o devět druhů, ze dřeva vyřezaných ptáků od kalouse ušatého po sýkoru koňadru. Společně tvoří ptačí naučnou trasu, na jejíž vznik tradičně přispěly Lesy České republiky.
„Jde o devět zastavení, kde si návštěvník vedle ptáků prohlédne i jejich budky, které jsou umístěné v dohledu a návštěvník se tak dozví veškeré informace o jejich životě,“ uvedla Marcela Haladejová, ředitelka Stezky korunami stromů.

Facebook

Na populární Stezce, kterou v průběhu prázdnin navštíví dvoumiliontý návštěvník je teď možné si prohlédnout kalouse, poštolku nebo kulíška. Větší jsou v životních velikostech, ty reálně menší ptáčky řezbář ztvárnil do větších rozměrů. Vyrobení jsou z dubového dřeva.
„Nápad vznikl již dříve. Loni na jaře se nám u první didaktické tabule při vstupu na Stezku uhnízdili sýkorky a vyvedli na svět mladé. U návštěvníků to vzbudilo velký zájem,“ říká Haladejová.

Kovaný ornitolog musí počítat s tím, že budky nejsou v místech, které by odpovídaly těm, ve kterých by je v přírodě čekal. „Snažili jsme se udržet výšku od země nebo její umístění na stromu, ale v některých případech by budka nebyla vůbec vidět, což by nemělo žádný návštěvnický efekt. Důležité je, aby si turisté budky prohlédli a věděli kde tito ptáci žijí,“ uvedla Haladejová.

Jací ptáci jsou nově k vidění na Stezce korunami stromů
Holub doupňák, sýkora modřinka, kalous ušatý, kulíšek nejmenší, poštolka obecná, puštík obecný, rehek domácí, sýc rousný, sýkora koňadra.

Redakce FFN