Víno patřilo k nejdůležitejším obchodním komoditám a bylo třeba ho nejen vypěstovat, ale také skladovat. Proto vybudovali pod měšťanskymi domy rozsáhlý sklepní labyrint, tak zvané město pod městem. Jeho tajemství návštěvníci odhalují během Dní otevřených vinných sklepů, které se konají na podzim. Středověké klenbové sklepy, často až dvoupolažní, jsou z dnešního pohledu skutečnými klenoty, ukrytými pod každým mešťanským domem.
V současnosti je Región Tirnavia místem nejvýznamnějších slovenských vinařství, která pravidelně získávají nejvyšší ocenění na domácich i na světových vinařských soutěžích. Patří mezi ně společnosti Terra Parna, Karpatská Perla, Vína z Mlýna nebo Víno Mrva&Stanko a Magula. Příležitost poznat tato vinařství mají turisté díky sobotním vinným tour, která se pořádají vždy na jaře a na podzim. Nahlédnete do prostorů vinařství, budete degustovat až dvanáct vzorků vína.

Facebook

Kromě skvělých vinařství se region pyšní i medařstvím
Medovina tady byla dříve než človek. V dutinách stromů, kde žily včely, med spolu s dešťovou vodou vykvasil a vznikla prvá medovina. Víno s dušou medu, jak říkají místní výrobci medoviny, vzniká prírodným kvašením medového moštu pomocí ušechtilých vinných kvasiniek.
Vyhledávanými medovinami jsou odrůdové medoviny, ve kterých fajnšmekři odhalují skryté chute květového, agátového, lesního nebo lipového medu. Když se vydáte na výlet Tajemství růžové grófky, odhalíte nejen tajemství výroby tohoto nejstaršího slovanského nápoje, ale i samotného medařství. Součástí výletu je i návštěva zámku v Dolní Krupé, v němž začnete svoji degustáci prvním přípitkek.

Smolenice, perla Malých Karpat
Procházka pěstěným anglickým parkem, kterým se v nedávné minulosti procházela grófská rodina Pálfiovců, stejně tak skvělý výhled do okolí z věže smolenického zámku jsou příjemnými zážitky. Zvídaví turisté určitě neopomenou ani návštěvu muzeum Molpír, které je provede dějinami obce, a připomene šťastlivce pochádzejícího zo Smolenic, Štefana Baniče, který vymyslel padák a je jeho uznávaným vynálezcem. Hned pod zámkem sídlí společnost vyrábějící kvalitní medovinu pod značkou Včelovina. Turisty zaujme i podzemní perla Malých Karpat, Jeskyně Driny, která je jedinou spřístupněnou jeskyní na západním Slovensku.

Trnava, první privilegované královské město na Slovensku
Atmosféra jednoho z nejvýznamnějších uherských měst středoveku taty dýchá dodnes. Město, jemuž se říká Malý Řím proslavila slavná Univerzita, čeká na svoje návštěvníky, kterým nabíddne atmosféru starobylých uliček, unikátní sakrální památky, kulturní a historické památky a všude přítomný genius loci středověku dodává městu výjimečný charakter.
Proč přezdívka Malý Řím? Odpověď je nasnadě: Trnava ukrývá třináct unikátních sakrálních památek, z nichž osm stojí v starobylém centru města. Majestátnost chrámů, stojících doslova na každom rohu, spolu s fascinující architekturou připomínají období, ve kterém město zažívalo svoje najlepší časy.
Na místě, kde byli položené základy Trnavy, stojí nejstarší sakrální stavba, bazilika sv. Mikuláše. Jednoduchost gotického slohu korunuje vzácna ikona, zázračný slzící obraz Panny Marie Trnavské, díky kterému se chrám stal známým poutním místem.
I když je Trnava odpradávna známá jako církevní centrum, svoje místo si tady v minulosti našla i židovská komunita, které město vděčí za dvě nádherné synagógy. V ortodoxní synagoze, která prošla kompletní rekonštrukcí, najdou návštěvníci veké překvapení, když tady najdou výjimečně jedinečnou kavárnu.

Trnava, středověké královské město
Základy města byly položené na návrší, které je dnes známé jako Náměstí sv. Mikuláše. V jeho blízkosti stál v minulosti hrádok, v němž pobývali mnozí králové, kteří Trnavu pravidelně navštěvovali, aby tady podpisovali důležité obchodní a strategické dohody. Trnava skutečně patřila mezi obblíbenáá města mnoha panovníků dávného středověku. Mezi nejdůležitější lokality Uherska ji panovníci řadili díky její strategické poloze a rozvinutému obchodu. Trnava byla obchodní křižovatkou i díky vínu. Trnavští měšťané obhospodařivali celý pás vinohradů Malých Karpat od Rače až po Hlohovec. Právě tyto vinice proslavili současná vinařství v oblasti Modry a Pezinoku.
Trnavským historickým unikátem je městské opevnění, které vymezuje rozlohu města, které bylo vybudované už v první  polovině 13. století. Za pozornost stojí fakt, že ve své době to byl nejvýznamnější stavební projekt v celém Uhersku. Na výstavbu zedníci spotřebovali řes čtyři miliony cihel.
Dominantou Trnavy je městská věž. Šedesát metrů vysoká renesanční stavba ukrývá unikátní mechanický hodinový stroj. Vyhlídková rozhledna věže, k níž vede 143 schodů ve výšce 29 m, je ideálním místem k výhledům na město, ale i na Trnavskou rovinu i Malé Karpaty.

Táňa Pikartová

www.regiontirnavia.sk

office.cz@slovakia.travel

www.slovakia.travel.sk

 

 

 

 

Fotogalerie k článku