Míjíme města Brixenem, Merano a Bolzano. Jihotyrolští farmáři jsou vždycky srdcem se svou půdou, produkty i zvířaty, nejčastěji hovězím dobytkem, ovcemi i kozami. Produkce nespočívá v množství, ale v detailu. Život tady na farmách  musí člověk zažít a vidět. Je to nepřenositelný zážitek.
Cestujeme pohodlně naším půjčeným meďáčkem po farmách Jižního Tyrolska. V alpských horských serpentinách se co chvíli s větší nebo menší intenzitou rozbubnoval déšť a v těch chvílích jsme ocenili malou, ale důležitou vychytávku vozu, a to automatickou regulaci rychlosti stěrače předních skel. Stěrače stíraly bezvadně… Tančily vždy tak rychle, jak vyžadovala intenzita deště. Viditelnost přes přední sklo byla pro řidiče stále skvělá.

Facebook

Farma Weiher Hof v Natz-Schabs
Prázdninový region Natz-Schabs tvoří pět vesnic: Natz, Schabs, Raas, Viums a Aicha. Nachází se na náhorní planině nad Brixenem v nadmořské výšce mezi 730 a 890 metry. Žijí tu asi tři tisíce obyvatel, kteří se živí pěstováním jablek a turismem. Zdejší krajinu utvářejí ovocné sady, lesy a další pečlivě upravená zeleň.
Sjíždíme z dálnice od Brixenu a zhruba po pěti minutách jízdy už směřujeme k doslova vymazlenému penzionu rodiny Graf, který obklopuje jezero, květinová i bylinková zahrada a skoro nekonečné sady, kde pěstují jablka.
Rodina Barbara Graf, nabízejí svým hostům buchty, ovocné marmelády, šťávy, sirupy, ovoce i zeleninu. Hosté si mohou brát produkty z domácí zahrádky, mají možnost zažít běžný den na statku o chutnávat produkty. Dosyta si tady každý, včetně nás, užije odpočinkovou dovolenou na nádherně klidném místě. Obklopují ho ovocné sady a lesy. V idylické vesničce prožijete přírodu všemi smysly: uvidíte, jak slunce brzy ráno probouzí k životu naše působivé okolí, z okna uslyšíte ptačí štěbetání, ucítíte vůni domácího jablečného štrúdlu, ochutnáte naše vlastní ovoce a zeleninu a pocítíte přírodní dřevo v našich apartmánech a pokojích k pronájmu.
V Natz-Schabsu se na ploše 270 hektarů dobře daří odrůdám Golden Delicious, Jonagold, Elstar a Gala, pěstují tady také známé odrůdy bílého vína Müller Thurgau a Sylvaner. Jsou tu jedinečné klimatické podmínky a kdo zatouží na jaře při pohledu na bílo-růžové moře květů jabloní, nebo na podzim při pohledu na zralá jablka zjistí, že život tady ubíhá v neobyčejně nádherných souvislostech.  A kdo chce vědět víc, využije putování při komentovaných procházkách po ovocných sadech, které se konají od dubna do října.

info@weiherhof.it
www.weiherhof.it

www.roterhahn.cz/cz/dovolena-na-statku-v-jiznim-tyrolsku/apartmany-a-pokoje/dovolena-na-statku-detail/weiher-hof-natz-schabs+4561.html

Schifferegger, selský šenk v Kiens
Nemohli jsme se nezastavit na statku rodiny Christian Oberhofer. Po serpentinách vysoko v horách konečně dojíždíme a k šenku, který nás vítá přívětivou atmosférou a pohostinností.
Kdo má rád jehněčí a kůzlečí maso, neměl by si v žádném případě nechat ujít chutná jídla, která připravuje majitelka šenku paní Marsoner. Všechny variace jihotyrolských dobrot, slaných i sladkých, jsme si dopřávali na slunečné terase, s výhledem na okolní vrcholky hor. Úchvatná podívaná.
Ochutnali jsme kroupovou polévku, sýrové i špenátové noky, špenátové noky, bramborové placičky se zelím samozřejmě trhanec Kaiserschmarrn. Jako hlavní jídlo byly kůzlečí plátky na bylinkách s opečenými bramborami. Všechno bylo skvělé, paní Marsoner je opravdu báječná kuchařka.

www.hofschenkeschifferegger.it
www.roterhahn.cz/cz/statkari-senky/toerggelen-jizni-tyrolsko/statek-detailne/schifferegger-kiens+3723.html

Farma Val Pusteria v Brunecku rodiny Michaela Piffradera
Hofbauer v Brunecku je místem, kde se musí každému líbit, pociťovat  tady  čistou radost ze života, je normální. Přírodu a srdečnou pohostinnost tady cítíme všemi smysly. Hosté bydlí v domě, který byl postaven před pěti stoletími, a přesto mu chybí kouzlo nebo komfort. Jsme na tradiční farmě v zeleném údolí v Jižním Tyrolsku.
Při rekonstrukci statku bylo snahou majitelů zachovat historii starého panství. Návštěvníky vítá útulná a jedinečná atmosféra při vstupu do tří apartmánů. Každý z nich nabízí prostorný obývací prostor pro dvě až čtyři osoby. Světnice a jejich klenuté stropy okouzlí jedinečnou atmosférou.
Dovolená na idylické farmě má mnoho podob. Během zimní sezóny si mohou hosté každý den dopřát lyžování, sáňkování i sněžnice. V letním období je hlavním bodem pobytu turistika, jízda na horském kole, golf i koupání. Další variantou je zůstat na statku a oddávat se krásnému nicnedělání.

info@p-hofbauer.com
www.p-hofbauer.com

www.roterhahn.cz/cz/dovolena-na-statku-v-jiznim-tyrolsku/apartmany-a-pokoje/dovolena-na-statku-detail/hofbauer-bruneck+4451.html


Srdečně vás vítáme na Waldharthofu
Čteme velký nápis na domě obklopeném květinami, zahradou a jablečným sadem. Vítá nás mladý farmář Andreas a hned nás vede na prohlídku farmy. Nakonec chutnáme i skvělý bílý a červený jablečný mošt.
Jsme nedaleko Brixenu, v malé vesničce Raas. Alpské klima a minerální půdy bohaté na živiny v údolí řeky Eisack je ideální pro zdejší sady a vinnice.
„Pytel plný dobrodružství, okořeněný špetkou zvědavosti, hrst zábavy, pohostinnost, to je tajný recept na rodinnou dovolenou ve Waldharthofu,“ říkají majitelé.
Pro hosty na Waldharthofu je krajina v údolí Eisack přívětivá a plná překvapení. Je ideálním výchozím bodem pro pěší turisty a horské cyklisty, v zimě si lyžaři užijí lyžařskou oblast Plose a Gitschberg. Děti i dospělí tu mohou krmit zvířata, sbírat vejce, vyjet si na výlet s koňem Melli, nebo s babičkou Fane vařit džem, anebo odpočívat v ústraní a dýchat vůni čerstvě posečené louky a cítit teplo slunce v úžasné přírodní scenérii jihotyrolských hor. 

info@waldharthof.it
www.waldharthof.it

www.roterhahn.cz/cz/dovolena-na-statku-v-jiznim-tyrolsku/apartmany-a-pokoje/dovolena-na-statku-detail/waldharthof-natz-schabs+3071.htm

Značka Roter Hahn (Červený kohout) označuje farmy nabízející turistům dovolenou v Jižním Tyrolsku. V nabídce má více než 1600 farem specializovaných na chov dobytka, pěstování vína a ovoce. Hosté zde najdou celoročně rekreační ubytování v podobě samostatných pokojů s útulnou osobní atmosférou, domácí gastronomii a nespočet příležitostí pro aktivní dovolenou a wellness. Kromě možnosti zblízka se seznámit se životem na zemědělském statku a ochutnat vynikající domácí speciality - čerstvé mléko, sýry, džusy, chléb a mnoho dalších pochoutek - jsou farmy skvělým výchozím bodem pro poznávání okolí. Ubytování zajišťují přímo rodiny farmářů. V roce 2012 strávili turisté na farmách označených znakem červeného kohouta přes dva miliony noclehů.
 

Díky za skvělé zážitky všem farmářským rodinám, které nás na naší cestě po Jižním Tyrolsku přijali. Přejeme šťastné dny a bohaté úrody všeho, co tak s láskou a chutí pěstují. Díky i společnosti Mercedes-Benz Česká republika za vůz, který nás i v těch nejkrkolomnějších kopcích vždycky bezpečně dovezl.

Táňa Pikartová


 


 

 

Fotogalerie k článku