Jsme v Žilinském kraji, v Liptovské kotlině pod Tatrami, na řece Váh. Ze severu  obklopují Liptovský Mikuláš Západní Tatry a Chočské vrcholy, z jihu Nízké Tatry.
Jeden z nějkrásnějších výhledů je z vrchu Háj-Nicovô, dohlédneme na vodní nádrž Liptovská Mara, mohutné pohoří Nízkých Tater, Západních Tater i Chočských vrchů. Bezprostřední okolí města nabízí krátké procházky i několikahodinové výlety nenáročným horským terénem nebo celodenní vysokohorské túry.

Facebook

První písemná zmínka o Liptovském Mikuláši je z roku 1286
Základem osídlení byl kostel svatého Mikuláše. V jeho okolí se od 14. století postupně formovalo náměstí. V první polovině 14. století mělo město významné obchodní postavení, proto také výsadu organizovat dvakrát ročně trhy. Od roku 1677 bylo sídlem okresu, Liptovské stolice a pozdější župy. Liptovský Mikuáš je také místem popravy zbojníků Juraje Jánošíka a Tomáše Uhorčíka. Detaily o historii města se návštěvníci dozví v městském muzeu. Bez zajímavosti není ani to, že v 19. století byl jedním z významných středisek Slovenského národního povstání a ve 30. letech 20. století zde vybudovala firma Baťa svou sesterskou společnost Darina, která se věnovala výrobě gumového zboží.
V okolí města jsou památky lidové architektury, například Muzeum liptovské dědiny v Prybilině, vodní mlýny v Kvačianské dolině a osada Vlkolinec na vrchu Sidorovo, která je pod ochranou UNESCO.

Aquapark Tatralandia
V roce 2003 byl v blízkosti města na ploše 14 ha otevřen jeden z největších aquaparků ve střední Evropě. V letní sezóně má denní kapacitu 5 000 návštěvníků. Je zde využívána termální voda z 2 500 m hlubokého vrtu a v bazénech má teplotu do 38 °C.
Nabízí koupání a oddech v jedenácti bazénech s termální vodou, osm bazénů je otevřeno celoročně a tři z nich jsou kryté. K aquaparku patří tobogány, skluzavky, gejzíry, masážní sezení a mnohé další atrakce. Součástí je saunový svět Tatra-Therm-Vital a komplex Wellness Paradise. V těsné blízkosti aquaparku vyrostla kopie amerického městečka Western City Šiklův Mlýn, lanový park Tarzania a multifunkční hala,  která je místem konání kulturně-společenských a sportovních akcí.

Vodní nádrž Liptovská Mara
Přehradní nádrž leží přesně mezi Liptovskou Teplou a Liptovským Mikulášem. Stavba byla zahájena v roce 1965 a dokončena o deset let později. Hlavním důvodem její výstavby byla ochrana měst v povodí Váhu před povodněmi. Vodní plocha má rozlohu 2 700ha  a s objemem vody 360 mil. m³ je Liptovská Mara největší nádrží na Slovensku na řece Váh.
Dnes se na březích nádrže nacházejí rekreační střediska, jsou tu písčité pláže a návštěvníci mají spousty příležitostí i k vodním sportům, stejně tak k plážovému volejbalu.

Táňa Pikartová

www.slovakia.travel

www.visitliptov.sk

www.zilinskyturistickykraj.sk

 

Fotogalerie k článku