„Medzi pamiatkami UNESCO sú aj také, ktoré okrem propagácie potrebujú tiež istý rozvojový impulz. Preto sa – s podporou krajskej samosprávy a v spolupráci s aktérmi cestovného ruchu snažíme o zlepšenie najmä turistickej infraštruktúry,“ říká Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditelka spoleočnosti Košice Región Turizmus.

Facebook

Procházka začíná
Dobšinská ledová jeskyně
– jen 115 km od Košic si můžeme  od května do konce září užívat chladu v jedné z nejnavštěvovanějších jeskyní Košického regionu. Je také jednou z prvních evropských jeskyní s elektrickým osvětlením, zabudované tady bylo v roce 1887.

Jasovská jeskyně – je první zřístupněnou jeskyní na Slovensku, stalo se tak v roce 1846. Kromě turismu se využívá také při léčbě dýchacích cest inhalací jeskynního aerosolu.Je domovem 19 druhů netopýrů.

Gombasecká jeskyně – je to první slovenská jeskyně, která začala sloužit ke speleoterapii. Celková délka jeskyně s novými chodbami, které v létě v rce 2016 objevili bratři Andrej a Jan Suchých, je dva kilometry.

Jeskyně Domica – i tady žijí netopýři, turisty potěší kromě procházky jeskyní také projížďka loďkou podzemní říčkou.

Krásnohorská jeskyně – jeskyňářská výstroj včetně čelovek podmínkou, dobrá kondice také. Kromě slušného adrenalinu nabízí i skvělý zážitek v Síni obrů. Je to gigantický 33 m vysoký sloup, který je největším známým krápníkem ve střední Evropě. Jmenuje se Krápník rožňavských jeskyňářů.

Ochtinská aragonitová jeskyně – je jednou ze tří zpřístupněných aragonitových  jeskyní na světě, další dvě jsou v Mexiku a v Argentině. Nejstarší aragonitové útvary jsou staré až 140 tisíc let.

Vihorlatský prales – zdejší buky tady rostou už 240 let. Rostou tady i jedle, javory a jasany. Jednoduše řečeno: turistický ráj

Spišský hrad – má mnoho nej. Říká se, že je nejfotografovaněšjším hradem na Slovensku, se svými čtyřmi hektary je jedním z největších hradních komplexů na světě. Hradní sezóna začíná 1. dubna a končí s posledním říjnovým dnem.

Žehra – zdejší kostel se po staletí zachoval v téměř neporušené středověké podobě. Obec je jednou ze zastávek gotické cesty, prvé tematické poznávací cesty na Slovensku.

Levoča – město, které se právem pyšní výrazným rukopisem největšího slovenského umělce Mistra Pavla. V levočském kostele sv. Jakuba můžeme obdivovat gotické a renesanční oltáře. Jsme svědky světového unikátu.

Spišská kapitula – toto církevní městečko je známé také jako malý Vatikán. Nedaleko odtud se nacházejí také pozůstatky křížové cesty, která připomíná repliku jeruzalémské křížové cesty.

Spišské podhradí – ve 12. století bylo skutečně podhradím Spišského hradu, postupem času se z něj stalo samostatné a nezávislé městečko. Nejznámějšími řemeslníky tady bývali soukeníci, barvíři i obuvníci.

Ruská Bystrá – dřevěný kostelík, který je nejvýchodnějším zástupcem mezi dřevěnými chrámy slovenské části karpatského oblouku.

Ladomirová – chrám sv. Michala Archanděla byl postaven v roce 1742, aniž by jeho stavitelé použili jediný hřebík. Patří k architektonicky nevýznamnějším stavbám svého druhu.

Bodružal – zdejší chrám sv. Mikuláše patří k nestarším dřevěným chrámům na Slovensku. Pochází z roku 1658.

Kežmarok – dřevěný kostel Nejsvětější trojice. Unikátní řezbářská výzdoba interiéru včetně oltáře je prací mistra Jana Lercha z Kežmarku.

Hervartov – kostel sv. Františka z Assisi, je to nejstarší dřevěný chrám na Slovensku. Stojí v horní části obce v objetí vysokých lip.

Bardějov – město známé především díky svým lázním, které byly poprvé v historických městských dokumentech zmíněné už v roce 1505. Město také bývá označované jako místo s nejzachovalejším obranným systémem, dodnes se tu zachovaly někdejší hradby i deset bašt.

Táňa Pikartová

 

Fotogalerie k článku