Jakmile spadnou první sněhové vločky, ponoří se divoce romantická krajina tohoto regionu do radostného zimního času. K jeho radostem patří skvělé skialpinistické túry ve vysokohorském království kamzíků, výborně upravené široké lyžařské svahy i náročné sjezdové tratě, adrenalinové zážitky při potápění pod led a lezení na ledu, nezapomenutelná kulinářská vrcholová setkání, idyla na horské chatě Balzplatzerl s masitou specialitou Holzknechtburger, relaxace na „nejvyšší“ úrovni a pohádkově krásné zimní procházky. Všichni milovníci dobrodružství tu zaručeně přijdou na chuť regionu HOCHsteiermark.

Facebook

Centrum pro začínající skialpinisty nově v království přírodního sněhu na Aflenzer Bürgeralm
Nezkušení skialpinisté tu mohou prošlápnout pod profesionálním vedením své první idylické stopy v panenském sněhu. Při pohledu na majestátní pohoří HOCHschwab, kde žije vůbec nejvíce kamzíků v Evropě, překonají i bázliví začátečníci velmi záhy svou nízko položenou laťku a promění se v nadšené pokořitelé horských vrcholů. Skialpinistická výbava – ať už skialpinistické lyže nebo sněžnice – se půjčuje přímo na místě. Pro unavené lyžaře je k dispozici dokonce i lyžařský taxík, který je dopraví z Almboden až k chatě Schönleitenhaus. Je důležité překonat prostě svůj sklon k lenosti a vypravit se pod vedením instruktora skialpinismu kolem chaty Almrauschhütte a horského hostince Schönleitenhaus, který leží ve výšce 1.810 m, a zdolat vrcholné zimní partie regionu HOCHsteiermark. Hrozí tu ovšem nebezpečí, že když se zastavíte na některé z těchto chat na tradiční občerstvení, sotva se po konzumaci štýrských pikantních i sladkých specialit zvednete od stolu.
TIP: Balíček pro začínající skialpinisty na chatě Aflenzer Bürgeralm za 49,- eur na osobu a den, v ceně použití všech vleků a lyžařského taxíku, skialpinistická výbava a poukázka na konzumaci (kterou lze předložit na chatě Almrauschhütte nebo v hostinci Schönleitenhaus). Státem registrované lyžařské instruktory a horské vůdce lze rezervovat na tel.: 0664 – 3701165.

Na skialpy připravit, pozor, teď
Profesionální skialpinisté si prošlapávají cestu zasněženou zimní krajinou a zhluboka se přitom nadechují průzračně čistého vzduchu. Jejich tajným tipem je především Gemeindealpe v oblasti Mariazeller Land, ale další náročné skialpinistické túry mohou podnikat na  Veitscher Brunnalm, na Niederalpl a na Mariazeller Bürgeralpe. Mimořádnou výzvou pro skialpinisty je legendární žlab Schallerrinne na hoře Hohe Veitsch. Řada dalších výborných variant túr je zaručena.

Novinka od ledna 2017
Adrenalin při winchskiingu na Präbichlu v regionu zážitků Erzberg Vyjet na lyžích do kopce jako při wakeboardingu za motorovým člunem na vodě umožňuje horká novinka posledních zim – speciální lyžařský naviják. Od této chvíle nemusíte do kopce šlapat, ale nechat se kamkoliv nahoru vytáhnou. Jednodenní kurz stojí od 119 eur, včetně snowbiku (sněžného kola), kamery na přilbu a videozáznamu. Opravdové dobrodružství vás čeká také při potápění pod led v jezeře Grübelsee nebo při lezení na ledu v regionu zážitků Erzberg.  

Na túře od chaty k chatě
Türkentommerl, což je nákyp s jablky, a čarodějnický kotlík, bramborová specialita Erdäpfelkasspotzen a ragú ze zvěřiny, sladká bomba Fedlkoch a horská káva – při takovýchto nadějných vyhlídkách na pravé labužnické hody v regionu HOCHsteiermark se i notoričtí peciválové promění rázem v lehkonohé milovníky zimní turistiky. Deviza regionu HOCHsteiermark zní v duchu moderní doby slow food pro slow feed a platí stejnou měrou pro Hohe Veitsch, Stuhleck, Mariazeller Bürgeralpe nebo pro horskou chatu s´Balzplatzerl na Gemeindealpe v Mitterbachu. Pohodlně, meditativně a po divoce romantických stezkách směřujete vzhůru, ať už tradičně pěšky nebo na sněžnicích, lanovkou nebo v rolbě sloužící jako lyžařský taxík. Prvním pramenem opojné chvíle štěstí tam nahoře je nejdříve výhled na ohromující panorama okolních horských hřebenů. Hned vzápětí se k výhledům, horskému ovzduší a zimním vůním přidá nahlédnutí do kulinářské nabídky horských chat. Nejhezčí na tom všem je však skutečnost, že regionální trasy po horských chatách vedou stranou od vyšlapaných turistických cest – zcela podle hesla: místo masové turistiky turistika na úrovni.
TIP: Od 9. do 31. ledna 2017 je v kombinaci s kartou hosta regionu HOCHsteiermark (platí už od 1 objednaného noclehu) ZDARMA jedna zpáteční jízdenka lanovkou ve skiareálu Stuhleck, na Mariazeller Bürgeralpe a také o víkendech na Aflenzer Bürgeralm. Platí jen pro hosty, kteří přišli po svých!

Lyžařská oblast pro rodiny s dětmi HOCHsteiermark – tak blízko ke štěstí
V regionu HOCHsteiermark probíhají radovánky a aktivity na sněhu stále ještě stranou přeplněných a předražených sjezdovek. Místo toho se velcí i malí milovníci sjezdového lyžování prohánějí uvolněně na svazích Präbichlu, Stuhlecku, Brunnalmu-Hohe Veitsch, Mariazeller Bürgeralpe, Niederalplu nebo ve skiareálu Schwabenbergarena Turnau, zatímco běžkaři objíždějí jedno kolečko za druhým po romantické běžkařské stopě Krumpenloipe a drobotina se mezitím nemůže nasytit individuálně vystavěného a na děti zaměřeného zábavního, hravého a sportovního programu, ať už je to na pohyblivém pásu, při snowtubingu (jízdě po sněhu na gumových pneumatikách) nebo při jízdě s vláčkem Flitzi.

O regionu HOCHsteiermark
Region HOCHsteiermark se rozkládá od Štýrského Semmeringu až po HOCHschwab a Eisenerzské Alpy a pro jeho horskou krajinu jsou typické temně zelené lesy a tyrkysově modrá voda jezer. Nabídky sahající od sportovně rekreačních aktivit až po adrenalinové sporty v romantické přírodní idyle jsou příslibem duchovní harmonie.  HOCHsteiermark se sice stále ještě považuje za tajný tip, ale přitom je tento region svou unikátní horskou technologií zcela na výši doby. Regionální turistický svaz HOCHsteiermark byl založen roku 2007 a zahrnuje nejseverovýchodnější štýrské regiony: Štýrský Semmering – Waldheimat - Veitsch, oblast sadů Mürztaler Streuobstregion - Kindberg, Stanzertal, Pogusch – Štýrská romantika, Bruck – Kapfenberg, Leoben – Štýrská železná trasa, údolí plná zážitků Palten - Liesing, okolo pohoří HOCHschwab, oblast Mariazeller Land a přírodní park Mürzer Oberland. V roce 2015 zaznamenal region 863.000 noclehů a přibližně 332.000 příjezdů turistů. Většina návštěvníků přijíždí z Německa, Rakouska, Maďarska, Slovenska, Česka a Itálie.

Táňa Pikartová

www.hochsteiermark.at

Fotogalerie k článku