Podle odborníků dává právě složení odrůd a uložení při stabilní teplotě a tlaku tomuto sektu nezaměnitelnou chuť. Poprvé lechovičtí potopili lahve sektu do Vranovské přehrady k 900letému výročí založení Vranova nad Dyjí. Tehdy bylo potopeno přesně 900 lahví tohoto výjimečného sektu. Každý rok počet potopených lahví narůstá o jednu láhev.

Facebook

Výlov sektu je velmi příjemnou a jedinečnou příležitostí sejít se u sklenky dobrého vína
Společně sledují, jak potápěči slavnostně vyzdvihnou ze dna Vranovské přehrady ocelové klece, ve kterých je uložen všemi očekávaný Sekt Lechovice v rámci galavečera sektu, který je vítaným setkáním všech gurmánů, pro než se tento zvláštní sekt stal pojmem.

Sekt na dně přehrady hlídá sumec Lech
Je patronem lahví na dně Vranovské přehrady a jejich příznivce každoročně baví  vyprávěním o výrobě tohoto šumivého pokladu, ale i o tom, co se děje pod hladinou po dobu, kdy ho střeží.
Sekt Lechovice by ovšem nemohl existovat bez lidí velkého srdce, nadšenců, milovníků vína a radosti ze života. Výlov lahví sektu je až na konci řetězce od pěstování vinné révy, její sklizně až po výrobu výtečného moku. To nemohou dělat lidé, které by práce, kterou dělají, nebavila.
Na dno Vranovské přehrady byly první klece se sektem spuštěny v roce 2000, první vydražené lahve se k majitelům dostaly o rok později.

Hlavním smyslem je přispět na konto centra Paraple
Na své budoucí majitele čeká po výlovu z Vranovské přehrady letos 907 lahví kvalitního sektu v hloubce čtyřiceti metrů, teplotě pěti stupňů Celsia a tlaku pěti atmosfér. Od září jsou uzamčeny v kovové kleci, přičemž až do jejich výlovu je mohou zájemci po celý rok dražit, a to na internetových stránkách společnosti Vinné sklepy Lechovice.
Loni putovalo díky dražitelům lechovického sektu na projekty pomoci handicapovaným a Centrum Paraple 420 tisíc korun, o rok dříve téměř 530 tisíc korun. Částku ještě navýšili sponzoři i výtěžek ze vstupného.

Lechovické sekty zrají po celém světě
Vinné sklepy Lechovice ukládají rok co rok svůj sekt nejen na dně Vranovské přehrady, což je nejnižší místo v zemi, kde sekt zraje, ale také, a to je loňská novinka, na nejvyšší hoře republiky Sněžku. „Jednu láhev jsme ukryli přímo na Sněžce, další dvě v blízkosti Luční boudy,“ přiblížil dříve Ivan Kalaš z vinařské firmy.
Z ukládání lechovických sektů na nečekaných místech vznikla tradice. „Jako potápěči je ukládáme po celém světě. Když objevíme zajímavou lokalitu, tak tam sekt uložíme. Nálezce pak v přiložené ampulce zjistí, kde ho čeká odměna,“ popsal radostné činnosti své a svých kolegů Arnošt Růžička z potápěčského klubu Manta.
Na své budoucí objevitele tak již čekají sekty z Lechovic například na Jadranu, v Karibiku či v Egyptě.

Královská vína z královské země
Historie společnosti Vinné sklepy Lechovice se pyšní největší rozlohou vlastních vinic ve Znojemské vinařské oblasti, což jim umožňuje produkci kvalitních vín.
Dochované záznamy o největším rozvoji vinařství jsou spojovány s Louckým klášterem ve Znojmě. Roku 1723 bylo v Lechovicích  povoleno v zámeckém parku hloubení sklepa, který je v současné době využíván na výrobu těch nejkvalitnějších vín. Sklep byl dokončen o 114 let později, roku 1837. Technické řešení sklepních prostor, které si můžete prohlédnout, zajišťuje stabilní teplotu 12 stupňů Celsia a prostředí ideální pro výrobu a zrání vína v sudech.

Nynější společnost vzniká v roce 1993 a navazuje na dlouholetou tradici lechovického vinařství
Celková plocha vinic společnosti, jejichž poloha je zachována po staletí, je 230 ha vinic. Vinice spadají do katastru vinařských obcí Borotice, Božice, Oleksovice a Lechovice. V této oblasti jsou v popředí především bílá aromatická vína. Hrozny díky pomalému zrání a redukované sklizni hroznů dosahují vysoké kvality a aromatičnost typickou pro severní vinařské oblasti.
Zvláště vysoce jsou ceněny odrůdy Sauvignon, Pálava a Tramín, čehož důkazem jsou častá ocenění i na mezinárodních výstavách.

Táňa Pikartová
www.vslechovice.cz