„Nejenže nabízíme zdravé produkty, ale chceme rovněž přispět k tomu, aby lidé celkově žili zdravěji. Zvláště u dětí je zdravé jídlo zásadní pro jejich rozvoj. Jak budou žít zdravě jako děti, tak budou žít zdravě a plnohodnotně v dospělosti. Právě snídaně a svačiny jsou velmi důležité a, bohužel, často podceňované, proto jsme se rozhodli připravit recepty na jejich snadnou a rychlou přípravu,“ říká Ivana Stará, vedoucí strategického marketingu BILLA ČR.
Absence snídaně a svačiny dětem neprospívá. Požadavky, které na ně jsou kladeny během vyučování, kladou na jejich pozornost a chování velké nároky. „Když dítě nesnídá nebo nemá odpovídající svačinu, která mu dodá energii, je unavené, nesoustředěné a to má vliv nejen na jeho školní výsledky, ale i na jeho chování. Dítě by mělo jíst ideálně pětkrát denně a v menších porcích. Dlouhá přestávka mezi jídly se projevuje snížením hladiny krevního cukru. To vede nejen k nesoustředěnosti a ztrátě energie, ale i podrážděnosti,“ doporučuje nutriční specialistka Tereza Havlínová a dodává: „Tělo, které není zvyklé na pravidelnou stravu si vytváří v době nedostatku zásoby, což se v důsledku projevuje sklony k obezitě. V kombinaci s nedostatkem pohybu, kterého dnešní děti mají málo, to pak vede k celkovému růstu obezity u dětí.“
Optimální je, když stravou dokážeme pokrýt výdej spotřebované energie. Ten je u každého dítěte odlišný, protože každé je jinak živé a má jiný výdej energie. Obecně lze říci, že dítě by podle věku mělo během dne sníst jídlo o energetické hodnotě 6 000 kJ v předškolním věku, na prvním stupni 7 000 až 8 000 kJ a ve věku od 10 do 15 let od 8 500 kJ do 11 200 kJ. „Záleží na životním stylu. Dítě, které žije na venkově nebo aktivně sportuje, má vyšší výdej energie než dítě, které ráno ve městě dovezeme autem do školy a odpoledne sedí doma. Přesto platí, že každé by mělo jíst pětkrát denně. Snídaně by měla tvořit čtvrtinu energetického příjmu, svačina 10–15 %, oběd 30–35 %, odpolední svačina by měla být lehká s příjmem okolo 10 % energie a večeře by měla tvořit poslední čtvrtinu jeho příjmu,“ doporučuje Tereza Havlínová.
Recepty, které připravila nutriční specialistka, si vyzkoušela i populární influencerka Markéta Chovancová aneb Markéta v troubě. „Vařit pro děti, to je pro mě vždycky radost. Když mám možnost, ráda vařím i s nimi. Při přípravě svačinek je to i pro ně motivace, že co si uvaří, to snědí. Pro kuchařku je nejhorší, když jídlo přijde nazmar, a známe to asi všichni, když dítě přinese svačinu ze školy zpátky domů, jak nás to mrzí. Proto bych doporučila, aby děti připravovaly svačiny společně s námi nebo je naučili si je připravovat samotné,“ radí Markéta Chovancová a dodává: „Dítě okolo deseti let zvládne jednoduché recepty samo. Recepty, které BILLA navrhla, jsou jednoduché, levné, chutné, a především zdravé. Mé zkušenosti s produkty BILLA jsou velmi pozitivní a například nové žervé privátní značky Srdce domova je nejen zdravé, ale i velmi chutné a kvalitní.“
Pomazánka s ředkvičkami – VIDEO
Suroviny na 4 porce: 1 svazek ředkviček, 2 balení (2× 80 g) žervé Srdce domova, sůl, pepř a citronová šťáva podle chuti
Postup: Ředkvičky nastrouhejte najemno a přidejte zbytek surovin. Promíchejte.
Podávejte s pečivem a zeleninou.
TIP: S dobrou pomazánkou vždy zabodujete. V každé rodině se najde nespočet receptů na pomazánky a není se čemu divit. Příprava vám zabere pár minut a s čerstvým pečivem tvoří neodolatelnou kombinaci. Pomazánky jsou oblíbené u dětí i dospělých, proto bývají obvyklou součástí našich jídelníčků.
Svačinové wrapy – VIDEO
Suroviny na 4 porce: 4 pšeničné tortilly, 4 plátky šunky, 4 plátky sýra, 4 listy ledového salátu, 2 balení (2× 80 g) žervé Srdce domova, ½ stroužku česneku,
citronová šťáva, sůl a pepř podle chuti
Postup: Česnek oloupejte a prolisujte. Smíchejte s žervé a dochuťte citronovou šťávou, solí a pepřem. Tortilly potřete takto připraveným sýrem. Na to položte šunku, sýr a nakonec list salátu. Stočte a v polovině překrojte a doplňte zeleninou podle chuti.
TIP: Na chléb se šunkou a jablko k tomu si jistě vzpomínáte všichni. Je to ale trochu nuda. Vyzkoušejte různé varianty pomazánek, barevné zeleniny nebo pro změnu zkuste zapéct tousty. Zajímavou možností jsou i menší tortilly nebo wrapy. I zde vymyslíte nespočet možností. Jednou můžete přidat kvalitní šunku, příště zbytek pečeného kuřete, které zbylo od oběda. Nezapomeňte ani na lehkou jogurtovou zálivku, do které můžete přidat sezonní bylinky.
Domácí medvídci
Suroviny na 6 kousků: 120 g hladké špaldové mouky, 1/2 balíčku prášku do pečiva, 1 lžička karobu/kakaa, 2 lžíce třtinového cukru, 1 zralý banán, 30 g másla, rozpuštěného, 3 lžíce mléka (+ 1 navíc na tmavé těsto), 2 vejce podestýlková Srdce domova
Postup:Troubu si začněte předehřívat na 180 stupňů. Banán rozmačkejte, přidejte vejce a společně rozmixujte. Přidejte cukr, máslo, mouku s práškem do pečiva a mléko. Promíchejte. Z připraveného těsta odeberte 3 lžíce, a do něj přidejte karob nebo kakao. Rozmíchejte. Těsto zhoustne, proto do něj přidejte lžící mléka. Do tlapek (a oušek) nejprve lžičkou dávkujte tmavé těsto. Poté přidejte i světlou směs. Pečte cca 30 minut, potom vyklopte a na mřížce nechte vychladnout.
TIP: Na pečení medvídků použijte silikonovou formu. Výhodou je, že není třeba ji vymazávat a medvídci jdou snadno vyklopit.
Banánové placky
Suroviny na 2 porce: 2 zralé banány, 4 lžíce vloček (nebo podle potřeby), 2 vejce Srdce domova, 2 lžíce jogurtu Clever bílý s bifidokulturou, 1 lžička kypřicího prášku do pečiva, trošku skořice a strouhaného kokosu (můžete vynechat)
Postup: Připravte si větší misku. V ní rozmačkejte banán na kaši, k němu přidejte zbytek surovin a zamíchejte. Pokud použijete opravdu zralý banán, těsto bude tak akorát sladké. Dále můžete nebo nemusíte mixovat. Těsto by nemělo být ani příliš husté, ani řídké. Pokud je řídké, můžete přidat vločky navíc. Potom na nepřilnavé pánvi rozehřejte trochu oleje a tvořte placičky. Opékejte z obou stran do zlatova. Podávejte s jogurtem nebo tvarohem a ovocem.
TIP: Do krabičky se také hodí třeba banánový chlebíček (šikovně spotřebujete velmi zralé banány, čímž i těsto přirozeně osladíte), různé druhy muffinů nebo bábovek. Starou dobrou klasikou jsou jednoduché koláče nebo buchty, ve kterých zužitkujete sezonní ovoce nebo zásoby z mrazničky.
Domácí termix
Suroviny na 4 porce: 200 g Clever smetana ke šlehání 31 % tuku, 250 g Clever tvaroh polotučný, 100 g BILLA Premium hořká čokoláda, cukr moučka nebo med podle chuti (není nutný)
Postup: Smetanu ke šlehání vlijte do kastrůlku a přiveďte téměř k varu. Poté smetanu odstavte a přidejte nalámanou čokoládu. Metličkou míchejte, dokud nevznikne hladký krém. Ihned přidejte tvaroh a opět míchejte do hladka. Ochutnejte a případně oslaďte. Rozdělte do mističek a dejte vychladit do lednice. Podávejte s ovocem podle chuti a sezóny.
TIP: Termix můžete podávat jen tak s ovocem jako svačinu nebo bleskový dezert. Výborně ale chutná také na lívancích nebo palačinkách.
Jogurtový pohár s granolou a ovocem
Suroviny na 2 porce: 150 g Clever bílý jogurt s bifidokulturou (2×), 50 g BILLA BIO Křupavé müsli s kokosem a čokoládou , 2 hrušky Česká Farma
Postup: Jednotlivé ingredience navrstvíme na sebe do uzavíratelné skleničky.
TIP: Dezerty do skleniček krásně vypadají a jsou praktické. Je to jednoduchý způsob, jak děti naučit jíst neochucené mléčné výrobky. Do uzavíratelné nádoby o objemu cca 250 ml stačí navrstvit ovoce, jogurt nebo tvaroh a müsli nebo granolu s přiměřeným obsahem cukru. Takový svačinový pohár můžete zpestřit i pudinkem. Jako základ doporučujeme středně tučný bílý jogurt nebo tvaroh.
Kefírové smoothie
Suroviny na 2 porce: 500 ml Clever kefírové mléko natur, 2 zralé banány, 150 g BILLA jahody mražené
Postup: Do mixovací nádoby vlijte kefír. Přidejte na menší kousky nakrájený banán, jahody a vše dohladka rozmixujte. Po rozmixování ihned podávejte třeba jako svačinu nebo součást snídaně.
TIP: Sladkost tohoto smoothie závisí na tom, jak zralý banán je: čím zralejší, tím sladší bude výsledek a vy už tedy nemusíte doslazovat.
Muffiny s borůvkami
Suroviny na 6 kousků: ½ hrnku jemných ovesných vloček, 1 hrnek hladké mouky, 1 lžička sody, 1 lžička prášku do pečiva, ¼ lžičky soli, 2 zralé banán, 2 podestýlková vejce Srdce domova, ½ hrnku rozpuštěného másla, zchladlého, lžíce medu, ½ hrnku neslazeného jablečného pyré, 2 hrsti borůvek
Postup: Troubu si předehřejte na 180 stupňů. Připravte si silikonové košíčky na muffiny. Ve velké míse si rozmačkejte banány. Přidejte prošlehaná vejce, rozpuštěné máslo, med, jablečné pyré a zamíchejte. Poté přidejte suché suroviny: mouku, vločky, sodu a prášek do pečiva. Promíchejte jen tak, aby se suroviny spojily – dejte pozor, ať těsto zbytečně nepřemícháte. Následně vmíchejte i borůvky. Košíčky plňte do ¾ a pečte 20–25 minut do zlatova.
TIP: Nezapomínejte ani na pitný režim. Mladší děti ve věku od 6 do 10 let by měly vypít kolem 60–80 ml tekutin / kg. Starší děti ve věku 11 až 14 let zase 50–70 ml tekutin / kg. Nejvhodnější je čistá voda, kterou můžete v zimních měsících vyměnit za ovocné nebo bylinkové čaje, případně občas vodu naředit s kvalitním 100% džusem. Dítěti pořiďte nějakou hezkou a funkční láhev na pití. Uvidíte, že dodržování pitného bude rázem jednodušší. K plnění pitného režimu se naopak nehodí limonády nebo ochucené minerálky. Ani lákavý dětský obrázek na obalu nezachrání složení plné cukru.
Overnight oats s dušenými jablky, skořicí a vlašskými ořechy
Suroviny na 2 porce: 50 g jemných ovesných vloček, lžička chia semínek, 100 ml Clever čerstvé mléko plnotučné, 4 lžíce jogurt Clever bílý s bifidokulturou, 1 jablko Česká Farma, skořice, špetka soli, lžíce medu, vlašské ořechy a arašídové máslo na ozdobu
Postup: Jablko nakrájejte na menší kostičky. Kostičky jablka dejte do hrnce, přidejte med, špetku soli, skořici a duste do měkka. Trvá to asi deset minut. Mezitím si jednoduše smíchejte vločky, chia semínka, jogurt, mléko, špetku skořice. Nebojte se řidší konzistence: přes noc vločky a chia semínka tekutinu nasáknou. Na dno uzavíratelných skleniček navrstvěte polovinu jablečné směsi. Na jablečnou směs přidejte vločky a opět jablka. Zavíčkujte a uložte přes noc do lednice. Ráno stačí ozdobit arašídovým máslem a nasekanými ořechy.
TIP: Připravit můžete různé varianty kaší. Základem mohou být ovesné, ale i jiné vločky: zkuste třeba pohankové nebo rýžové.
Toasty jako chleba ve vajíčku
Suroviny na 2 porce: 4 plátky (celozrnného) toastového chleba, 2 plátky sýra, 4 plátky krůtí šunky, 1 střední rajče, nakrájené na tenké plátky, hrst čerstvé bazalky, 2 lžíce kvalitního rajčatového protlaku, 1 podestýlkové vejce Srdce domova, sůl, pepř, máslo
Postup: Zapněte toastovač a nechte jej předehřívat. Mezitím se pusťte do přípravy toastů. Vejce rozšlehejte v hlubokém talíři, osolte a opepřete. Plátky toastu potřete protlakem, na to dejte plátky rajčat, lístky bazalky, šunku, sýr a přiklopte. Na každý takto připravený toast dejte dva tenké plátky másla. Do toastovače vložte toasty a krátce zapečte, jen aby se v chlebu udělaly rýhy. Poté je vyndejte a z obou stran je obalte v rozšlehaném vejci. Vraťte zpět a nechte propéct cca 5 minut. Po upečení toasty vyndejte, nechte krátce vychladnout. Ihned podávejte nebo si je vezměte s sebou ven.
TIP: Možná namítnete, že příprava domácích svačin zabere čas. To sice ano, ale vaše dítě dostane jídlo plné potřebných živin, což se o kupovaných svačinách často říci nedá. Dalším milým benefitem je čerstvost a úspora financí. Důležitým plusem je prevence a péče o zdraví, což jsou důležité stavební kameny budoucích stravovacích návyků. Proto se do přípravy svačin nebojte zapojit i děti. Naučí se základy zdravého jídelníčku a vy budete mít jistotu, že jim takové jídlo bude opravdu chutnat. Pokud navíc společně vyberete nějakou líbivou svačinovou krabičku, úspěch je zaručen.
Redakce FFN a www.billacz