Zakladatel a generální ředitel Oliver Winter poznamenal, že konkrétní podoba každého projektu se bude pružně volit podle okolností: „Může se jednat o pronájem nebo vlastnictví, novostavbu nebo přestavbu. Naše expanze počítá s nejrůznějšími typy nemovitostí. Dokážeme jednat pružně a chceme růst.“

Facebook

Na rozdíl od nové výstavby považuje společnost a&o přestavbu nemovitostí za významný faktor, který umožní snížit množství emisí CO2, a přispěje tak k dosažení důležitého cíle: totiž být prvním evropským řetězcem hostelů s nulovou uhlíkovou bilancí. Podle odborníků takto vzniklé úspory odpovídají množství emisí CO2 vytvořených za 30 let provozu. V současné době činí množství emisí CO2 v hostelech a&o 3,73 kg na jedno přenocování, což je až o 80 % méně u konkurentů v odvětví.  

Nejnovější hostel společnosti a&o ve Florencii je dalším příkladem úspěšné přestavby kancelářských budov. Nabídne 470 lůžek a nachází se v docházkové vzdálenosti od náměstí Piazza del Duomo v historickém středu města.  

Oliver Winter také oznámil, že plánuje rozšířit evropskou síť hostelů a&o ve významných lokalitách, jakými jsou Londýn, Paříž, Řím, Madrid, Lisabon, Berlín, Mnichov, Praha a Amsterdam. Winter prozradil, že a&o již o několika zajímavých možnostech jedná. Vedení společnosti se tento týden účastní veletrhu MIPIM (Cannes, 12.–15. března) s cílem urychlit expanzi.   

Současných 38 hostelů a&o ve 25 městech a devíti evropských zemích má jedno společné: polohu v centru nebo v blízkosti centra a snadnou dostupnost veřejnou dopravou. Přestavba bývalých administrativních a komerčních objektů navíc dodává jednotlivým hostelům a&o jedinečný charakter: Jsme velmi flexibilní, pokud jde o velikost a půdorys a dispozice, což nám dává náskok a usnadňuje a urychluje realizaci,“ říká Winter.  

Společnost a&o Hostels těží ze zvlášť dobrých výsledků v roce 2023: 6,1 milionu přenocování, 2,7 milionu hostů a obrat 217 milionů eur. Oživení cestovního ruchu, na něž upozornil letošní veletrh ITB v Berlíně, naznačuje trvalý nárůst zájmu o cestování, přičemž letní rezervace již překonaly předpandemickou úroveň z roku 2019. 

O společnosti a&o Hostels
Společnost a&o založil v roce 2000 Oliver Winter a v současné době provozuje 38 hostelů s přibližně 28 500 lůžky. Berlínská nízkorozpočtová skupina je zastoupena ve 25 městech a 9 evropských zemích. Další novou lokalitou bude od léta 2024 Florencie. Skladba hostů a&o je různorodá: baťůžkáři jsou stejně tak součástí cílové skupiny a&o jako sólo cestovatelé, rodiny, školní skupiny a kluby. Roste také počet obchodních cestujících a seniorů. S 6,1 milionu přenocování (2022: 5,55 milionu), 2,7 milionu hostů (2,2 milionu) a obratem 217 milionů eur (172 milionů) zaznamenala společnost a&o v roce 2023 svůj dosud nejúspěšnější rok v historii společnosti. V rámci své strategie udržitelnosti bude mít a&o do roku 2025 čistou nulu, tj. emise CO2 na jednu noc pobytu budou v takovém případě nižší než tři kilogramy, které budou kompenzovány.


Redakce FFN a www.aohostels.com