Během vinobraní, které se v letošním roce uskuteční 8. - 9. září, narazí návštěvníci na víno různých výrobců, druhů a odrůd. Pro znalce a příznivce vinného moku, kteří chtějí ochutnat víno opravdu kvalitní, je určena největší vinařská scéna u rotundy svaté Kateřiny.

Facebook

„Pro návštěvníky vinobraní zde budou poprvé připravena vína VOC Znojmo, která prošla srpnovou hodnotící komisí. Nepřijdou samozřejmě ani o vzorky starších ročníků,“ prozradil předseda VOC Znojmo František Koudela a dodal: „A aby byla degustace co nejpestřejší, tato vína budou doplněna dalšími z celé Znojemské vinařské podoblasti. Nabídku rozšíří další odrůdy vín bílých, růžových, červených i sektů, včetně polosladkých a sladkých vín.“

Ochutnávka proběhne formou pochůzkové degustace, v pátek 8. září od 14:00 do 20:00, v sobotu 9. září od 12:00 do 20:00. O pohodovou atmosféru se postará cimbálová muzika Jožky Šmukaře.

V areálu znojemského hradu pak čeká zájemce další vinařsky zaměřená scéna, která zprostředkuje Víno všemi smysly. „Půjde o poznávání odrůd typických pro Znojemsko, kterými jsou Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Nejúspěšnější degustátoři získají titul Znalec znojemských vín a jako odměnu si odnesou degustační vzorek vín VOC Znojmo,“ dodává Koudela.

Také během vinobraní bude možné využít služeb Informačního centra VOC Znojmo ve Vlkově věži na Kollárově ulici, kde lze degustovat ze speciálního vinného baru či kochat se výhledem z věže se sklenkou v ruce.

Vstupenky na Znojemské historické vinobraní, které vám umožní vstup i na scénu VOC Znojmo, jsou v předprodeji v síti Ticketstream nebo v Turistickém informačním centru na Obrokové ulici ve Znojmě. Degustační bločky na ochutnávku vín VOC Znojmo budou k zakoupení přímo na místě.

Vedle vína se návštěvníci mohou těšit na multižánrový program i na tradiční průvod krále Jana Lucemburského. Více informací naleznete na www.znojemskevinobrani.cz.

VOC Znojmo, založené v roce 2009, je prvním apelačním systémem v České republice, a představuje tak revoluční krok, který klade velký důraz na terroir, tedy označování vín podle místa původu. Vína VOC Znojmo sjednocuje mimořádná aromatičnost vín, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů, což má velký vliv právě na tvorbu aromatických látek. Díky těmto podmínkám jsou vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná.

Značka VOC garantuje chuťově plná a aromatická vína z ověřených oblastí Znojemska. Zkratka VOC znamená „vína originální certifikace“. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny tři pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Do spolku VOC Znojmo patří v současné době dvacet jedna vinařství.

Redakce FFN a VOC Znojmo