NejvNejvětší Vánoční trhy začnou v sobotu 26. listopadu 2022 a potrvají na Staroměstském i Václavském náměstí do 6. ledna 2023.

Facebook

„Za dva roky, kdy se největší Vánoční trhy nemohly konat, se svět hodně proměnil. Chceme jít proto cestou, která nabídne lidem odpočinek a odreagování v těžké době a přispět k lepší náladě. Doufáme, že si přijdou dát dobrý svařák a poslechnou si dětské sbory v kulisách krásného Staroměstského náměstí,“ říká Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, a.s., která je organizátorem trhů na Staroměstském a Václavském náměstí.

„Před rokem jsme v předvečer začátku vánočních trhů a prvního adventního víkendu stáli před bezprecedentním zásahem tehdejší vlády, která z důvodu covidových restrikcí vánoční trhy zakázala. Letos
po dvou letech, jsou konečně zpět. Pevně věřím, že konečně strávíme ´normální´ předvánoční období.
A i přes nelehkou ekonomickou situaci, která dopadá na mnoho Pražanů, bych rád všem popřál do vánočních svátků klid, pohodu a mnoho chvil strávených ve společnosti těch nejbližších,“
Jan Chabr, radní hlavního města Prahy.

Výzdoba na vánočních trzích v centru Prahy odráží dobu – více se zaměřuje na stylovou jednoduchost, přesto stále respektuje tradičního ducha Prahy. Všechna světla tak budou v teplé bílé barvě, doplní je hvězdy
a červené i zlaté koule. „Výzdobou chceme respektovat prostor jednoho z nejkrásnějších míst v Evropě – Staroměstského náměstí. Vznešenost, patřičná neokázalost by měla podtrhnout celkový záměr. Světelná dekorace, která svým ztvárněním překračuje běžnou produkci průmyslového designu, přispívá esteticky k originálnímu pojetí vánoční výzdoby. Koncept zachovává stylově sourodé jednotlivé prvky – vánoční strom i okolní výzdobu včetně nových pro toto místo vyrobených fotopointů,“ upřesňuje Eva Poláčková, jednatelka společnosti Decoled, která v letošním roce převzala výzdobu na největších Vánočních trzích v Praze. Staroměstské náměstí bude hlídat pět velkých andělů o velikosti čtyři až šest metrů. Dva budou fungovat jako fotopointy.

Návštěvníci si mohou udělat památeční snímek v náruči křídel anděla, nebo při procházení tělem anděla. Dva andělé s křídly ozdobí vyhlídkový most a jeden bude symbolicky rozsvěcet svíčku na vánočním stromě. Betlém umístí organizátoři k Mariánskému sloupu.

Vánoční strom letos přijel z obce Kytlice-Mlýny z Ústeckého kraje. Do výšky pětadvaceti metrů rostl 58 let. Tradiční smrk ztepilý pochází ze stejného pozemku jako letos druhý strom patnáctimetrový smrk  pro Václavské náměstí. Oba stromy jsou ozdobeny červenými koulemi a světelnými hvězdami různých velikostí.

Náklady na celou výzdobu jsou přitom minimální – necelých 5 kW/h, což odpovídá 40 korunám za hodinu. Strom bude svítit 8 hodin od 16 hodin do půlnoci, spotřeba tedy bude 320 korun na den.

Návštěvníky čekají po celou dobu trhů živá vystoupení na multifunkčním pódiu. „Chybět nebudou folklórní, národopisné i dětské soubory z České republiky i ze zahraničí. Doplní je taneční vystoupení a programové bloky pro všechny generace. Kromě vystupujících z celého Česka hosté uvidí soubory z Lotyšska, Holandska, Polska, Maďarska, Slovenska, Německa a mnoho dalších. Bude to určitě pestré,“ zve Simona Šteruská, programová manažerka trhů.

Součástí programu budou oblíbené dětské dílny, které nejmenší návštěvníky přivítají vždy v sobotu a v neděli dopoledne.

Na Staroměstském náměstí ve třech prodejních stáncích se během trvání největšíchVánočních trhů prostřídá několik charitativních organizací, které nabídnou své výrobky.

Redakce FFN