A odkud tato tradice pramení? V roce 1796 složili obyvatelé Jižního Tyrolska slavnostní slib o víře a uctívání „Srdce Ježíšova“ tak, aby si zajistili boží ochranu a boží požehnání v případě ohrožení své vlasti. V té době se místní lidé připravovali na vpád vojsk císaře Napoleona I, a tak byla na sjezdu zemské správy v Bolzanu naplánována veškerá potřebná opatření k ochraně Tyrolska. To včetně slavnostní bohoslužby boží ochrany srdce Ježíšova, kterou navrhl opat Sebastian Stöckl z kláštera Stams. Od toho roku se proto každý rok sloužila slavnostní bohoslužba. Až o několik let později se součástí této tradice stalo také zapalování ohňů.

Facebook

Každá horská vesnice a město má dnes vlastní zvyky, jimiž svátek oslavují a slib obnovují. Tradiční jsou bohoslužby a hořící ohně, častá jsou různá procesí. Velké vatry planou v centrech horských údolí i vysoko v horách. Tam je dřevo přinášeno z velkých dálek a příprava tak trvá i několik hodin. Ohně vytváří dlouhou linii nebo znázorňují symbol, kterým je často kříž, kalich nebo srdce s monogramem Ježíše.     

Autentickou atmosféru oslav „Srdce Ježíšova“ si lze užít především v menších městech a horských vesničkách. Shlédnout ohnivou podívanou v údolí Etschtal lze z farmy Beimsteinhof u obce Vöran, panoramatickým výhledem na údolí Vinschgau se lze kochat na farmě Rameishof u obce Mals a nebo z hospodářské usedlosti Moarhof v Brixenu z jehož blízkosti uvidíte všechny vatry v údolí Eisacktal.

Hospodářské usedlosti Roter Hahn jsou návštěvníkům otevřeny celoročně, nikoliv jen během tradičních oslav svatých. Lze tu odpočívat v autentické venkovské atmosféře, daleko od rušných měst, v srdci horské přírody. Díky pohostinnosti místních lidí ochutnáte tradiční jihotyrolskou kuchyni i mléčné a masné domácí produkty, vynikající vína a samozřejmě se seznámíte s místními tradicemi a zvyklostmi.

Redakce FFN