„V Mongolsku už se z našich transportů narodilo hříbě třetí generace. Klisna Anežka, kterou jsme z Prahy do Gobi přepravili v roce 2012, má teď na místě už své pravnouče,“ prozrazuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Radost má i z jubilejního mláděte v Česku. Podle něj jsou obě hříbata důkazem, že dlouholeté úsilí pražské zoo má smysl. „Návrat divokých koní se daří lépe, než bych si kdysi dokázal představit.“

Facebook

„Ačkoliv byla reintrodukce koní na východ Mongolska v plánu už před desítkami let, paradoxně k ní nikdy nedošlo. Chystáme ji až nyní,“ vysvětluje Bobek s tím, že teď bude Zoo Praha ve spolupráci s českými i mongolskými organizacemi posuzovat již pouze dvě z více lokalit předvybraných před dvěma lety.

Jedna se nachází v blízkosti bojišť druhé světové války u Chalchyn golu, druhá pak o něco jižněji, u Hadí řeky. Na obou místech budou odborníci zkoumat nejen vhodnost terénu nebo dostatek vodních zdrojů, ale i průběh tamních zim či potenciální choroby, které by koním mohly hrozit. V horizontu několika let by se tak převaláci mohli vrátit i na tyto pastviny své někdejší domoviny.

Kůň Převalského je dnes jediným žijícím druhem divokého koně. Kvůli lovu, narušování prostředí či konkurenci hospodářských zvířat už v polovině minulého století málem vyhynul. Právě Zoo Praha, ve které se po druhé světové válce zachoval jeden z pouhých dvou chovů koní Převalského, vede mezinárodní plemennou knihu tohoto druhu a koordinuje jeho Evropský chovný program (EEP).

Letos uplyne třicet let od vůbec prvního transportu koní na západ Mongolska, na kterém se Zoo Praha podílela, a současně jedenáct let od prvního transportu, který sama organizovala v rámci projektu Návrat divokých koní. Ti jsou z Prahy přepravováni ve spolupráci s Armádou ČR za pomoci armádních letounů CASA. Do jejich domoviny jich Zoo Praha od roku 2011 přepravila už celkem 34. V minulých dvou letech se kvůli pandemii covid‑19 žádný transport neuskutečnil.

V současnosti však v areálu zoo návštěvníci koně nespatří – i kvůli rekonstrukci jejich expozice je většina stáda umístěna v chovném a aklimatizačním zařízení v Dolním Dobřejově. Čtyři koně však aktuálně obývají nový výběh na pražských Dívčích hradech. Lidé tak nepřicházejí o možnost je pozorovat ani během rekonstrukce. Do samotné Zoo Praha se koně Převalského vrátí nejdřív na jaře 2024.

Redakce FFN