Lázeňské město má svoji nezaměnitelnou atmosféru, snoubí se tady současnost s historií, secese s modernou. Nabízí také spoustu příležitostí pro rekreační i reĺaxační pobyty a v okolí nenáročnou turistiku.
Zdejší historické budovy včetně lázeňských připomínají rozmach termálních lázní a města na sklonku 19. a začátkem 20. století. Upravené parky a pestrobarevné záhony nejenže vytváří přívětivou atmosféru, ale zároveň podtrhují idyličnost místa v údolí Váhu.

Facebook

Symbolem Piešťan je Skleněný most
Musí po něm projít každý a možná i několikrát denně, propojuje totiž Lázeňský ostrov s centrem města. Stavba vznikla na začátku 30. let minulého století na příkaz Ľudovíta Wintera, který měl lázně v užívání. Most v roce 1945 zničila německá armáda a v roce 1956 byl rekonstruován.
Na místě, kde vcházíme na most od městské části, si nelze nevšimnout zvláštní sochy berlolamače, inu jakoby se v Piešťanech děly zázraky, přijedeš s berlemi, odjíždíš bez nich. Ta jednoduché to samozřejmě není, je třeba hodně udělat proto, aby nemocní dokázali s pomocí rehabilitací využít sílu zdejší léčivé vody. Socha je nejznámější pamětihodností města a je vyobrazena i v jeho erbu.
Na ostrovní straně mostu je latinský je zase nápis Surge et ambula, tedy vstaň a choď, což je odkaz na vyléčení nemocných, o kterém se píše v Bibli. 

Termální voda a sirné bahno
Jsou to tedy choroby pohybové soustavy, kostí, svalů, kloubů, páteře a meziobratlových plotének, periferních nervů i pojivových tkání, které se v piešťanských lázních léčí termální vodou unikátního složení, která vyvěrá z hloubky dva tisíce metrů. Má teplotu kolem 66 stupňů Celsia a je to hlavně síra v ní obsažená, která pohybovému ústrojí při léčbě pomáhá.
Organismus se v sirném bahně prohřívá, zlepšuje se krevní a lymfatický běh. Síra je vstřebávána pokožkou a prostupuje do hlubších tkání. Minerální látky z bahna vyživují chrupavky, kloubní pouzdra, svaly, šlachy a mineralizují kosti


Lázeňský ostrov je evropský unikát
Na krásně upraveném ostrově s jezírky, lekníny a pávy, uprostřed řeky Váh, leží komplex šesti lázeňských spa hotelů Ensana. Kromě toho, si každý návštěvník všimne všude vyobrazeného páva. Tento piešťanský symbol má opět spojitost s léčivými účinky zdejšího sirného bahna. Odkazuje totiž na pověst, podle níž se pták brodil bahnitými močály lázeňského ostrova do té doby, než se mu uzdravila jeho zlomená noha.
A ještě jeden střípek z architektury. Zdejší slavný bahenní bazén, jinak také bahniště, na které dopadá světlo skrze vitrážová okna pod kupolovitou střechou, je označován jako vrcholné dílo secese, které nemá v celé Evropě obdoby.
Laskavá tvář lázeňského města si podmaní každého vnímavého návštěvníka, ať už přijel jako pacient do lázní, nebo jako turista obdivovat výjimečnou architekturu nebo historické památky. Každý si tu najde své favority.

Redakce FFN

www.rezortpiestany.sk

 

Fotogalerie k článku