Facebook

Dýně jsou zejména od lokálních pěstitelů, například z jižní Moravy nebo Polabí. Jaké jsou nejoblíbenější druhy dýní, k čemu se hodí a jaké mají benefity pro naše zdraví?

Dýně Hokkaido – výborná pro přípravu polévek a omáček, lze ji uvařit i jako přílohu místo brambor

Dýně muškátová – vhodná především na polévky, pomazánky nebo omáčky      

Dýně máslová – má oříškovou chuť a je vhodná na pomazánky, omáčky i do koláčů

Dýně špagetová – vláknitá dužnina po tepelné úpravě skvěle supluje špagety

Dýně Sweet Dumpling – vhodná na sladké pečení, omáčky i zavařeniny

Dýně mexická – vhodná k zavařování, k výrobě džemů, vhodná je i jako halloweenská dekorace

Patizon – nejchutnější je nakrájený na plátky, obalený v trojobalu
a smažený jako řízek      

Dýně nejenom výborně chutnají, ale mají také blahodárné účinky na naše zdraví a regenerují a posilují organismus. Jejich energetická hodnota je velmi nízká, protože obsahují 90-95 % vody. Obsahují velké množství vlákniny, která dodává pocit sytosti. Dužina je velmi bohatá na vitamín C a provitamin A, hořčík, železo, zinek, draslík, měď, selen, fosfor, beta-karoten, alfa-karoten a lutein. Dále obsahuje bílkoviny, vysoce kvalitní nenasycené mastné kyseliny a omlazující kyselinu nukleovou. Dýňová semínka jsou bohatá na tuky a obsahují i cenné nenasycené mastné kyseliny, vitamín E a větší množství zinku.

Stopy kultivace dýní se objevují již někdy tři tisíce let před naším letopočtem v Mexiku – je to tedy jedna z nejstarších pěstovaných plodin. Oblíbili si je již staří Egypťané, Řekové a Římané, ale jejich pěstování se rozšířilo až po objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem. Traduje se, že k rychlému rozšíření nevědomky přispěli právě námořníci, kteří se jimi živili na dlouhých plavbách, protože dobře uskladněné dlouho vydrží.

Z dýní můžete připravit skvělou polévku, omáčku, zavařit je nebo zapéct v troubě. Ideální jsou také do salátů, koláčů nebo sušenek. Tradiční i méně známé recepty s dýněmi najdete na www.kaufland.cz.

Redakce FFN