Iniciativa Zachraň jídlo chce tuto situaci změnit a aby na problematiku upozornila, uspořádala happening s názvem Oběd v nouzi.

Facebook

Dobrovolníci z firmy Logio převezli zbylé nevydané pokrmy z jídelen v Rekrabičkách a termoboxech do předdomluvených charit. Do akce se zapojily dvě  jídelny společnosti Compass Group, dvě bistra společnosti Perfect Canteen kuchaře Filipa Sajlera a jeden další provozovatel gastronomickýchmslužeb. Jídlo putovalo do organizací Naděje, Jako doma, Armáda spásy, do Azylového domu sv. Terezie a Farní charity.

Šlo o jednorázovou akci, která má za cíl upozornit na současnou situaci. Ve velkých gastronomických provozech zbývají obědy, které se nevydaly. Schválně se zaměřujeme na provozy, které vaří obědy ve velkých objemech, ne na běžné restaurace. Vidíme potenciál zužitkovat zbylé jídlo, do kterého už se vložilo maximum energie. Chceme spojit ekologickou myšlenku neplýtvání a dát jí sociální přesah,” vysvětluje Anna Strejcová, ředitelka Zachraň jídlo.

Podle společnosti Compass Group je předcházení vzniku potravinového odpadu prioritou. „Děláme vše pro to, aby těchto odpadů vzniklo co nejméně. Rozsah nabídky, požadavky klientů a náš cíl vždy uspokojit požadavky hostů přesto vytvářejí předpoklad pro vznik určitého množství pokrmů, které se neprodají. Možnost darovat tyto pokrmy nám přijde logická a správná a věříme, že žádné jídlo by nemělo skončit v odpadkovém koši,” říká Petr Brož, který se v Compass Group věnuje otázkám zdraví a bezpečnosti.

„I když v Perfect Canteen každý den pečlivě plánujeme množství porcí, které musíme uvařit, odhadnout přesné počty hotových jídel je nemožné. Nejlepší způsob, jak nevyhazovat jídlo, je nevytvářet přebytky. To máme u nás vždy na paměti, a proto máme v rámci našeho konceptu i oblíbenou a la carte nabídku. Pokud však jídlo přece jen zbyde nebo je někde jídlo potřeba, tak máme radost, když můžeme naším jídlem pomáhat,“ říká Filip Sajler, CEO společnosti Perfect Canteen.

V podzimních měsících chce organizace Zachraň jídlo otestovat modelové příklady redistribuce teplých i chlazených jídel v praxi. Cílem je vyzkoušet, jak by takový systém redistribuce zbylých pokrmů mohl fungovat v běžném provozu gastronomických podniků i charit, a vytvořit model, který lze replikovat kdekoliv v republice.

Hledáme cesty, aby darování hotových pokrmů bylo co nejjednodušší. Pokusíme se prošlapat cestičku všem, kteří mají chuť darovat, ale zatím se obávají sankcí nebo jim to připadá příliš složité,” popisuje projektová manažerka Denisa Rybářová ze Zachraň jídlo.

Redakce FFN