Facebook

Společně s tímto růstem se také zvyšuje počítačová gramotnost, a lidem se tak otevírají zcela nové možnosti, které online svět nabízí. Jednou z nich jsou finanční technologie, které zásadně ovlivňují náš každodenní život. Znáte ty nejdůležitější?
Finanční technologie, neboli zkráceně FinTech, v sobě propojují tradiční finanční služby s moderními technologiemi. Rok od roku jsou propracovanější a zároveň dostupnější, rychlejší, jednodušší a uživatelsky přívětivější. Mobilní telefon, připojení k internetu a služba konkrétní banky či nebankovní společnosti dnes v mnoha případech dokáže nahradit pracovníka finanční instituce. Které z finančních technologií měly v minulosti zásadní význam a které hrají hlavní roli v životě člověka dnes?
 

Správa financí
Internetové bankovnictví se stalo skutečným přelomem ve správě financí. Od první bankovní transakce přes internet v Česku uběhlo již 23 let, a ačkoliv z počátku byli lidé vůči transakcím online nedůvěřiví a mnohé z nich odrazovala také cena mobilních dat, podíl uživatelů rok od roku rostl. Dnes už si málokdo umí představit, že by s každou položkou k zaplacení musel běžet do banky a vyplňovat formuláře. Podle dat ČSÚ z roku 2019 u nás internetové bankovnictví využívá 63 % osob starších 16 let.

Pohodlné placení
Placení nikdy nebylo jednodušší a peněženka nikdy nebyla zbytečnější. Bezkontaktní platby jsou oblíbené i kvůli současné prioritě bezpečného placení. Minimálně bezhotovostní platby kartou si v posledním roce díky tomu vyzkoušela i většina zarytých odpůrců online placení. Další začali využívat placení prostřednictvím chytrého telefonu či hodinek.
„Češi mnohé z inovativních platebních metod nejen znají, ale také aktivně využívají. Virtuálními peněženkami platí dle našeho nedávného průzkumu třicet sedm procent lidí a mobilními telefony třicet pět procent,“ říká Cyril Křůpala, marketingový ředitel společnosti Cofidis.
 

Mobilní aplikace
První objednávku přes webové stránky a možnost zaplatit přes mobil bylo možné učinit již v roce 1997 u Pizza Hut. Od té doby došlo k výraznému rozvoji obdobných služeb a dnes můžeme vybírat z neskutečně široké palety finančních aplikací, které se často zaměřují na konkrétní aktivitu.
Oblíbené jsou například aplikace hlídající příjmy a výdaje, které pomáhají řídit rozpočet celé domácnosti. Jiné druhy aplikací umožňují vložit až desítky věrnostních karet, díky kterým jindy praská peněženka ve švech. Díky dalším aplikacím lze zase zrealizovat platby pomocí QR kódu nebo prostřednictvím sociálních sítí.
„Stále oblíbenější jsou také aplikace, které rozšiřují možnosti nákupů a jejich financování. Například díky odložené platbě lze nakoupit vybrané zboží v e-shopu, ale zaplatit za něj až po určité časové lhůtě,“ vysvětluje Křůpala.

Finanční produkty online
Sjednávání finančních produktů online je dnes pro mnoho Čechů prakticky již rutinní záležitostí. Mezi nejčastěji online sjednané produkty patří běžný účet nebo cestovní pojištění. Téměř dvě třetiny lidí by si v případě potřeby sjednaly online půjčku. V současné době je dokonce možné zařídit si online i takové produkty, u kterých to ještě před několika lety nebylo možné, například hypotéku nebo životní pojištění. Finanční technologie umožňují sjednání finančních produktů rychle, s minimálním množstvím dodaných dokumentů a využívají služeb jako například online podpisu.

Konverzační umělá inteligence
MailBot, ChatBot, VoiceBot – finanční technologie již dávno nesahají pouze do aktivit souvisejících přímo s financemi. Svůj prostor si získávají také v oblasti komunikace v rámci zákaznické podpory e-shopů nebo finančních institucí. Například ChatBoti fungují zejména jako prostředek pro odpovědi na často se opakující dotazy.
„VoiceBotka, kterou plánujeme spustit v březnu, zase bude realizovat odchozí hovory v první fázi s připomínkou data splatnosti. Díky tomu uleví pracovníkům v call centrech, kteří tak mohou svůj čas věnovat složitějším hovorům,“ dodává Křůpala z Cofidisu.    

Placení čipem a co dál?
Každý rok přinese do oblasti nakupování a placení řadu inovací. Ještě před několika lety nemožné placení implantovaným čipem je dnes již realitou, stejně tak jako doručování zásilek za pomoci dronů nebo nakupování bez pokladen. I když některé z inovací vypadají na první pohled absurdně, jen čas ukáže, které z nich se uchytí, a které zapadnou. V každém případě se vyplatí dát alespoň některým z nich šanci. Z historie totiž víme, že nám mohou výrazně usnadnit život.  

Redakce FFN