Facebook

Vína VOC Znojmo uspěla v početné konkurenci moravských a českých vín. Do nominačních kol soutěže bylo přihlášeno celkem 2541 vín, z nichž do prvního celostátního kola Salonu vín postoupilo 1547 vzorků od 193 firem.

Vína VOC Znojmo v první stovce Salónu vín ČR - ZLATÁ MEDAILE
Sauvignon VOC Znojmo 2019, THAYA VINAŘSTVÍ, spol. s r.o.   
Veltlínské zelené VOC Znojmo 2019, Vinařství LAHOFER, a.s.
Ryzlink rýnský VOC Znojmo 2019, ZNOVÍN ZNOJMO, a.s.

Stříbrná medaile
Ryzlink rýnský VOC Znojmo 2019, Vinařství Piálek & Jäger s.r.o.
Veltlínské zelené VOC Znojmo 2018, ZNOVÍN ZNOJMO, a.s.
Ryzlink rýnský Královská řada VOC Znojmo 2015, Vinařství Hanzel s r.o.
Veltlínské zelené VOC Znojmo 2019, Arte Vini spol. s r.o.

„Jsem hrdý, že se vína VOC Znojmo v tak velké konkurenci prosadila svojí kvalitou a jedinečností, a tudíž budou v Salonu vín ČR ve stálé expozici k degustaci pro tisíce návštěvníků. Ti tak s typickými víny našeho regionu ochutnají i kus Znojemska,“ říká František Koudela, předseda spolku VOC Znojmo.  

Mimo vína VOC Znojmo, ovšem z vinařství THAYA, které je členem VOC Znojmo, zaznamenal výrazný úspěch Pinot blanc 2018. Víno, jež bylo oceněno jako nejlepší víno České republiky pro rok 2021, pochází ze Znojemské vinařské podoblasti, z obce Hnanice, viniční trati U Chlupa.

„Vinice je starší 30 let. Víno bylo vyrobeno ve čtyřistalitrových barikových sudech spontánním kvašením. Má nádhernou zlatožlutou barvu s tóny po přezrálých hruškách. V chuti cítíme krémovost zrání po barikových sudech, pečený chléb, sušený ananas a přezrálé hrušky,“ přiblížil Jakub Smrčka, enolog vinařství THAYA.

Z hodnocených vín vybírala komise podle ustáleného klíče reprezentujícího moravské a české vinařství jako celek, jednotlivé regiony a styly výroby vína. V kolekci 100 vín se zlatou medailí Salonu vín 2021 bude 52 vinařů a celkem 21 odrůd vín.
 

VOC Znojmo, založené v roce 2009, je prvním apelačním systémem v České republice, a představuje tak revoluční krok, který klade velký důraz na terroir, tedy označování vín podle místa původu. Vína VOC Znojmo sjednocuje mimořádná aromatičnost vín, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů, což má velký vliv na tvorbu aromatických látek. Právě díky těmto podmínkám jsou vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná.

Značka VOC garantuje chuťově plná a aromatická vína z ověřených oblastí Znojemska. Zkratka VOC znamená vína originální certifikace. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny tři pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Do spolku VOC Znojmo patří v současné době dvacet vinařství.
 

Redakce FFN