Letos za touto etapou píší pomyslnou tečku a otvírají vinařství v celé své kráse. Ohlédněme se za třicetiletou historií neúnavné práce ve vinařském podniku a seznamme se s dalšími smělými plány do budoucna.

Facebook

Vinařství ANNOVINO je dnes místem, ve kterém naleznou milovníci vinařské turistiky všechny potřebné služby na profesionální úrovni. Od návštěvnického centra, přes zážitkové programy pro celou rodinu až po pestrou nabídkou tichých, šumivých vín i burčáku z místních vinic. Majitelé Žďárský se Sobotou mají za sebou řadu úctyhodných projektů - například světový projekt sekt Mucha, se secesními motivy Alfonse Muchy nebo oslavných šumivých nápojů pro děti Rychlé Špunty - RobbyBubble.

Součástí společnosti je rovněž Valtické podzemí - unikátní labyrint vinných sklepů. Tento nejnavštěvovanější vinařský turistický cíl na Moravě je držitelem titulu TOP vinařský cíl České republiky a patří tak právem k těm pravým místům pro poznávání vína a zážitkům všeho druhu.

Annovino Vinařství Lednice je unikátní propojení rodinného kapitálu s vinařskými aktivitami Mendelovy univerzity a vinařským odkazem šlechtického rodu Lichtenštejnů. V Lednici bylo postupně vybudováno úctyhodné dílo - moderní vinařství i unikátní návštěvnické prostory zapsané do České knihy rekordů. Jindřich Sobota a Roman Žďárský doslova obnovili lednickou vinařskou tradici a kromě kvalitních a oceňovaných vín zrozených v Lednici stáli i za řadou patentovaných projektů - například Burčákomaty, přístroje pro prodej zachlazených burčáků v kvalitě jako od vinaře nebo například Honeys´s, unikátní spojení vína, ovoce a medu.

V roce 2020 dochází k dobudování celého vinařského areálu v Lednici, včetně venkovních prostor nazývaných Zahrada Evoluce a turistickým programem plavby na romantické Zámecké Dyji, v rámci něhož dojde k vybudování vlastního přístaviště.

Po třiceti letech úspěšného podnikání tandemu Sobota-Žďárský dochází také k výraznému posílení rodinného charakteru vinařství v podobě nástupnických společností s majetkovým zapojením dětí zakladatelů. Dochází tak k potenciálu využití zkušeností a vizí zkušených vinařských matadorů s lehkostí a svěžím přístupem mladé generace. Již teď se můžeme těšit na řadu novinek určených pro mladou generaci a neotřelý způsob komunikace, hlavně na sociálních sítích.

Ledničtí vinaři vybudovali vlastními silami a víceméně dle vlastních představ Zahradu Evoluce. Jedná se především o spojení dvou významných stavebních prvků - kamene a dřeva.

Kamenem je většinou místní mušličkový vápenec, zčásti také pocházející z vinohradů jako symbol unikátního terroir prehistorických moří a významný prvek určující kvalitu a osobitost lednických vín.

Zahrada Evoluce není stvořena jen k prohlídce, ale především bude sloužit milovníkům vína i všem návštěvníkům Lednice - ideální místo pro odpočinek, piknikování s lahví Annovina a zajímavým občerstvením.

Poloha vinařství u jednoho z ramen řeky Dyje, tzv. zámecké Dyje, přivedla majitele k dalšímu nápadu, vytvořit zde zážitkový program pro celou rodinu. Poznáte Lednicko-valtický areál netradičně z loďky na tzv. Moravské Amazonce, jak se Zámecké Dyji přezdívá. Od přístavu Annovino si vychutnáte plavbu romantickými meandry lužní krajinou v okolí městečka Lednice. Na zpáteční cestu do vinařství se můžete vydat na populárních koloběžkách.

Vína zrozená v Lednici mají svůj unikátní charakter. Zdejší tratě mají zvýšený obsah vápníku a jsou často oceňována v České republice i v zahraničí. Vinařství se zaměřuje na odrůdy Rulandské šedé, Tramín červený, Ryzlink vlašský, Rulandské modré a bílé, Sauvignon, Hibernal a Pálavu. Specialitou je Lednické višňové. Vinařství provozuje Valtické Podzemí, které získalo titul Champion v prestižní soutěži TOP vinařský cíl.

Redakce FFN

 

Fotogalerie k článku