Projekt komunitních zahrad na pozemku u svých prodejen zahájila na jaře minulého roku v Kutné Hoře. Třetí řadu tohoto typu otevřela v polovině června u své prodejny v Kladně.

Facebook

Zahrada, kterou Kaufland pro zájemce o komunitní pěstování zrealizoval ve spolupráci se společensky prospěšným podnikem Kokoza, je vybavena veřejným kompostérem, prostorem na grilování s paletovým sezením, hmyzími hotely, ptačími budkami a krmítky, a především 27 vyvýšenými záhony. Ty budou postupně získávat své majitele z řad rodin s dětmi nebo seniorů, kteří si chtějí vypěstovat zeleninu nebo bylinky pro vlastní potřebu. Novinkou zahrady je nově vzniklý paprikový a rajčatový háj.

Záhony i celý prostor zahrady jsou komunitě k dispozici zcela zdarma. „Chceme být dobrým sousedem a v místě, kde působíme, nabídnout občanům prostor, kde se mohou setkávat a pěstovat nejen své vlastní bylinky a zeleninu, ale také přátelské vztahy,“ vysvětluje Renata Maierl, tisková mluvčí společnosti Kaufland, a dodává: „Prostor zahrady bude všem, kteří jej chtějí užívat, volně přístupný, a věříme, že přispěje k pospolitosti v komunitě.

Slavnostní otevření komunitní zahrady Václavák během celého středečního odpoledne provázel pestrý program. „Příchozí se dozvěděli nejen to, jak osázet a vypěstovat okrasný a jedlý záhon či truhlík nebo jak si poradit s kompostováním ve městě, ale i proč je v přírodě tak důležitý hmyz a jak mu ve městě vytvořit co nejlepší životní podmínky,“ uvádí Radka Pokorná, ředitelka organizace Kokoza. Pro všechny děti i dospělé Kaufland navíc připravil bohaté občerstvení ve formě bylinkových limonád a opékaní buřtů.

Redakce FFN a řetězec Kaufland

Fotogalerie k článku