A kdo snědl kosmatic nejvíc, ten nejlépe skákal přes svatojánský oheň. Sušené květy v zimě poslouží na výrobu čaje proti nachlazení. „Když se vydáte na sběr, tak vždy za slunného dne. Sbírejte jen taková květenství, na nichž bude ještě přibližně čtvrtina až třetina květů nerozvitých,“  radí Jana Vlková, autorka kuchařek a propagátorka jedlých rostlin.

Facebook

Keře se nedají vysadit, vysemení se jen tam, kde samy chtějí, a proto se nemají kácet. Pro tuto vlastnost, je černý bez (Sambucus nigra) z pohledu etnobotaniky velmi významný. Spojuje pozemské radosti, jež představují bílé květy, se světem mrtvých. Díky tomu prý dokáže neutralizovat všechny negativní energie. Podle starogermánských legend je pak paní Holda (Frau Holle), sídlící v podzemí, vaří v kotli a přetváří v dobro.

„Na stromy se věšely obvazy i oblečení nemocných, ke kořenům se vylévala voda po koupeli, nebo se tam zakopávaly ostříhané nehty,“ popisuje Jana Vlková, která si občas ráda vykročí i do jiného oboru. „Zkusím zakopat pod svoji oblíbenou bezinku symbolický oděvní doplněk karantény a natrhám si pár květů na víno pro zdraví a radost ze života.“

Květy se dají používat na nejrůznější limonády a sirupy. Internet se recepty na tyto nápoje jen hemží. Románská část Evropy z květů připravuje aromatické víno, spíš než keltské kosmatice.

Ledové víno

Recept je z knihy Kytky k jídlu, pro 6 osob

Potřebujeme: 100 g květů bezu černého, po obrání z květenství, 1 litr bílého vína, 120 g cukru, 1 dl jablečné pálenky

Postup:
Z okolíků ostříhejte tuhé stopky, kazí aroma. Ponechejte jen květy s nejkratšími stopkami. Víno zahřejte jen tak, aby bylo vlažné, stačí i pokojová teplota. Rozhodně nevařte. Přidejte květy bezu a nechte 24 hodin odpočinout. Následně přeceďte, přisypte cukr, a když se rozpustí, dolijte pálenku.

Uchovávejte v chladnu a temnu. Podávejte jako aperitiv, nejlépe s ledovými koulemi, kostkami nebo jakýmikoli jinými tvary, na něž máte tvořítka. Květy nešetřete a nebojte se experimentovat. Některé květy mražením zhnědnou, tak příště použijte jiné

Redakce FFN

Foto Aleksandra Chytra, Foodstyling Milena Volfová, Dekorstyling Denisa Bartošová