Nejčastěji lidé zalévají dešťovou vodou, kterou jímají do sudů pod okapem. To však nevypadá zrovna esteticky. Sudy navíc nejsou dostatečně velké, zarůstají řasami a voda se z nich vypařuje. Řešení těchto nedostatků představuje retenční nádrž. Její pořízení letos podle průzkumu Providentu zvažuje skoro polovina zahrádkářů. Šetříte s ní nejen přírodu, ale i svou peněženku.

Facebook

Pomozte zahradě dotací
Pokud dešťovou vodou plánujete zalévat zahradu, můžete získat dotaci až 55 000 Kč. V případě, že byste dešťovou vodu využívali i na splachování toalety, je dotace vyšší. Nově mohou žádat všichni obyvatelé ČR, již nemusíte pocházet ze suchých oblastí. Nádrž zaplatíte z vlastních úspor a Státní fond životního prostředí vám pak vyplatí až polovinu nákladů. Více informací najdete na www.dotacedestovka.cz. „Pokud potřebujete překlenout dobu od koupi nádrže do vyplacení dotace, je právě krátkodobá půjčka smysluplným řešením,“ radí Tomáš Černý, ze společnosti Provident.

Pro začínající zahrádkáře poslouží chytrá aplikace
Pokud se zahradničením nemáte tolik zkušeností nebo vám chybí tzv. zelený palec, můžete využít všudypřítomné chytré telefony. Stáhněte si do telefonu např. aplikaci Grow Observatory. Na zahradě píchnete do hlíny senzor ve tvaru větvičky a ten vám s pěstováním pomůže. Nasbírá data o vlastnostech vaší půdy a poradí vám, jak zlepšit její kvalitu, jak zalévat. Obsahuje také databázi jedlých rostlin a návody, jak je pěstovat. Do projektu už je zapojeno tisíce senzorů po celé Evropě.

Patero dalších tipů, jak udržet vodu v zahradě:

  1. Kypřete (provzdušněná půda vsakuje vodu lépe než udusaná)
  2. Mulčujte záhony (kůrou, slámou, posekanou trávou – voda se z půdy bude méně odpařovat a nebude se dařit ani plevelu)
  3. Vysázejte suchomilné rostliny (např. muchovník olšolistý neboli kanadské borůvky)
  4. Nesekejte tak často
  5. Zalévejte chytře (v době, kdy slunce nesvítí přímo a voda se tolik neodpařuje a přímo ke kořenům, ne na listy) nebo zvažte pořízení závlahového systému, který ušetří až 30 % vody
  6. A jeden extra tip: Dávejte vodu na zahrádce i zvířatům (v misce na zemi na stinném místě ocení ji nejen ptáci, veverky a ježci, ale i hmyz)

Redakce FFN